'Güven' Temalı, Ödüllü 5 Kısa Film

‘Güven’ teması ile geçen hafta Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen 3. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması’nın ödül töreninde, filmleri finale kalan yönetmenlere ödülleri takdim edildi. Abdullah Güner bu filmleri değerlendirdi.

'Güven' Temalı, Ödüllü 5 Kısa Film

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Karar Gazetesi'nin destekleriyle yapılan 3. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni 17 Nisan’da Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Jürisinde İhsan Kabil, Cihan Aktaş, Abdulhamit Güler, Ayşe Şahinboy Doğan, Bünyamin Yılmaz ve Emre Karapınar’ın yer aldığı yarışmada, 204 eser içerisinden 5 film dereceye girdi, 5 film ise mansiyon ödülü kazandı.

Yarışmada birincilik ödülünü “Baki” adlı filmle Alihan Erbaş ve Harun Köybaşı, ikincilik ödülünü “Benim Babam” filmiyle Elif Duygu Akça, üçüncülük ödülünü ise “Dönüş” adlı filmiyle Ömer Yavuzoğlu aldı. “Elli Kuruş” filmiyle Kenan Şahin Genç Öncüler Özel Ödülü’nün, “Çevirmen” filmiyle Emre Kayiş Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Mansiyon ödüllerini ise “Denge” filmiyle Ahmet Abdullah Karaca, “Bana Güven” filmiyle Muzaffer Onuk, “Kırmızı Top” filmiyle Ömer Tayyip Erdoğan ve Fatih Kaçmaz, “Yük” filmiyle Sefa Çelik ve Mehmet Kemal Bayrak aldı.

Güven” temasıyla ödül alan 5 kısa filmin konuları ve yönetmenlerin kısaca biyografileri:

Baki (Birincilik Ödülü)

Belgesel türündeki Baki filmi, Yozgat’ın Deveci Köyü’nde yaşayan 79 yaşındaki Emine Uslu ninenin, 46 yaşındaki şizofreni hastası oğlu Baki Uslu ile yaşadığı zorlu, güzel, sımsıcak gerçek bir hayat hikâyesine götürür bizi. Baki iki yaşındayken babası trafik kazasında ölür ve annesi üç çocuğuyla bir başına kalır. Annesinin gözünden oğlunun nasıl hasta olduğu ve tedavisi için neler yapıldığı anlatılırken, Baki’nin günlük hayatta yaşadıkları kameranın gözünden bizimle buluşur.

Annesine yardımcı olmak için evin günlük meşgalesinde ona yardımcı olan Baki’den insanların korktuğunu söyler annesi ve ekler: “İnsanlar boşuna korkuyor, korkulacak hasta değil ki o, ‘akıllı hasta’ Baki. Hiç kimseye bir şey yapmıyor. Onunla rahat konuşanları seviyor… ‘Anne seni çok seviyorum. Sen olmasan bana kim bakacak’ diyor.”

Ahmet Uluçay’ın “Çocukların, kedilerin ve delilerin olmadığı bir film düşünemiyorum” sözü, bu filmi izlerken hep kulaklarımda yankılandı. Bu filme yansıyan tarafı Baki’nin “deli” olarak algılanmasıyla alakalı… Hâlbuki Baki; çocukça bir kalbe sahip, yardımsever, cana yakın, kendi halinde, annesini seven biri. Baki “deli” ise biz neyiz, düşünmeden edemiyor insan. Birçok festivalde ödül alan filmin hakikatli bir yanı var. Ne kadar anlatsam o kadar yarım kalacak, o yüzden siz en iyisi izleyin.

Baki filmini izlemek için tıklayınız.

Alihan Erbaş ve Harun Köybaşı kimdir?

1995 yılında Ankara’da doğdular. İlkokul ve lise eğitimlerini Ankara’da tamamladıktan sonra 2015 yılında Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde okudular. Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema bölümünde lisans eğitimlerine devam ediyorlar.

Benim Babam (İkincilik Ödülü)

15 Temmuz kalkışmasını konu alan Benim Babam filmde Ali, 8 yaşlarında ilkokula giden bir çocuktur. Derste öğretmeni öğrencilerine büyüyünce ne olmak istediklerine dair kompozisyon yazmasını ister. Ali “Ben büyüyünce babam olmak istiyorum” diye başlar kompozisyonuna ve babasının hikâyesini anlatır. Babasının iyi özelliklerini anlattıktan sonra 15 Temmuz darbe girişiminde babası ile birlikte sokağa çıkıp darbeye nasıl direndiklerini anlatır. Ali’nin babası kahramandır çünkü 15 Temmuz’da tankın altında şehit olmuştur.

Elif Duygu Akça kimdir?

1979’da İstanbul’da doğdu. Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği mezunu. Halen Sancaktepe Tolga Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretmeni olarak görev yapıyor. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde aldığı tiyatro eğitiminden sonra sinema ve tiyatro çalışmaları yapmaya başladı. Öğrencileriyle gerçekleştirdiği düşük bütçeli kısa filmlerle birçok festivale katıldı.

Benim Babam filmini izlemek için tıklayınız.

Dönüş (Üçüncülük Ödülü)

Türkiye’nin güneyinde bir kasabada yaşayan iki küçük dostun içsel dönüşümleri olarak izleyebileceğiniz, merhamet ve pişmanlık temalı bir film Dönüş. İki arkadaş başkasına ait bir bahçededir; biri ağaçtan elma çalmaya çalışırken diğeri de hayvanlara eziyet etmektedir. Bahçe sahibinin görmesiyle oradan kaçarlar. Gece rüyasında yaptığı yanlışı fark eden çocuk, uykusundan uyanır ve yanlışını düzeltmek için geri döner.

Ömer Yavuzoğlu

1992 yılında Ankara’da doğdu. 2017 yılında Okan Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. Yönetmen asistanı ve kameraman olarak reklam ve sinema sektöründe çalışmaktadır. Senaryosunu yazdığı filmler birçok kısa film yarışmasında gösterime girdi. Kısa filmlerle ilgili tanıtım ve reklam filmleri çekmektedir. İstanbul’da ikamet etmektedir.

Dönüş filmini izlemek için tıklayınız.

Çevirmen (Jüri Özel Ödülü)

Çevirmen, sahip olduğu gücün ağırlığını deneyimlemek zorunda kalan mülteci Yusuf’un hikâyesidir. Babası Türk olduğu için Türkçe konuşmayı bilen Yusuf, büyükbabalarıyla birlikte bir Türk sınır kasabasında yaşayan 13 yaşında bir mülteci çocuğudur. Günlerini tam bir yabancılaşma içinde geçiren Yusuf'u heyecanlandıran tek şey, kendisinden hoşlandığı 15 yaşında bir kız olan Amina'nın varlığıdır.

Bir gün Amina yanına gelir ve kendisi için bir iyilik yapmasını ister. Bu olay Yusuf'u çok heyecanlandırır ama kısa bir süre sonra Yusuf’un heyecanı sona erer. Çünkü Amina, Yusuf’tan, hoşlandığı ama dilini konuşamadığı bir başka Türk genciyle buluşmalarında arasında tercüman olmasını istemiştir. Yusuf, hayal kırıklığına uğrar ve gencin Amina’ya söylediklerini yalan-yanlış çevirir, aralarını bozar. Filmin birçok festivalde ödül aldığını da belirtelim.

Çevirmen filmini izlemek için tıklayınız.

Emre Kayiş kimdir?

1984 yılında Ankara’da doğan senarist ve yönetmen Emre Kayiş, lisans eğitiminin ardından yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Daha sonra London Film School’da sinema eğitimi aldı ve yüksek lisans derecesini yine aynı okulda film yönetmenliği bölümünde tamamladı.

Elli Kuruş (Genç Öncüler Özel Ödülü)

Poğaça almak için gittiği pastanede kendisine fazla para üstü verildiğini fark eden ortaokul imam hatip öğrencisi Muharrem, öğretmeninin kul hakkı üzerine söylediklerini hatırlar ve açlığı ile vicdanı arasında bir karar vermek zorunda kalır. Öğretmeninin anlattıkları vicdanını harekete geçirir ve fazladan aldığı 50 kuruşu pastaneciye koşarak götürür. Pastaneci de ona hediye olarak tüm sınıfa yetecek kadar poğaça verir. “50 Kuruş”, helal-haram, kul hakkı hassasiyeti gibi değerleri çocuklara öğreten mesajıyla dikkat çeken bir film.

Kenan Şahin kimdir?

1982 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı mezunu olup, MEB’e bağlı olarak İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Marmara Üniversitesi Tezli Kişilerarası İletişim Yüksek Lisans programında tez aşamasında olan Şahin, evli ve bir çocuk babasıdır.

Elli Kuruş filmini izlemek için tıklayınız.

 

Abdullah Güner

Yayın Tarihi: 27 Nisan 2018 Cuma 17:46 Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 17:56
banner25
YORUM EKLE

banner26