Film çok, izleyen yok!

2009'da vizyona giren filmler hakkında birkaç soru sorduk işin ehli yazar, eleştirmen ve yönetmenlere.

Film çok, izleyen yok!

2009 yılı içinde yerli-yabancı üç yüzden fazla film seyirci ile buluştu. Geçen yıl Türk yapımı film sayı 48 iken bu yıl 65 civarına çıktı bu rakam; ancak Türk filmleri nicelik olarak bir artış gösterirken nitelik olarak da çıtayı yukarıya taşıyabildi mi, orası tartışılır. Üstelik 2008’deki 45 filmin izleyici oranı 2009’un 65 filmini izleyen izleyici oranından daha yüksek. Yani film arttı ama izleyici sayısı artmadı, aksine düştü. Şüphesiz bunda DVD ve VCD piyasasının, korsanın etkisi vardır. Ya kalitenin?

2009 yılı sineması için çok küçük bir soruşturma ile aşağıdaki sorulara yanıt aradık. İki yazar/eleştirmen, bir yapımcı/editör ve bir de film sektörünün içinden bir isme bir yönetmene sorduk sorularımızı.

  1. 2009 yılı içerisinde yerli-yabancı toplam 247 film vizyona girdi. Sizce 2009 yılının en iyi filmi hangisiydi?
  2. Yerli filmlerde de bir artış var. 2007 yılında 43, 2008 yılında 48 ve 2009 yılında 65 film gösterime girdi. Nicelik olarak artış var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Ali Hakan
Ali Hakan

Ali HAKAN / Sinema Eleştirmeni

  1. Büyük ölçüde beğendiğim filmler oldu. Bazılarını sayacak olursak: Yedi Yaşam, Operasyon Valkiyre, Soysuzlar Çetesi, Son Veda, Soldaki Son Ev, Beşir’le Vals, Devlet Oyunları, Benjamin Button’un Tuhaf Hikâyesi, Donmuş Irmak, Gran Torino, Halk Düşmanları, Hayallerin Peşinde, Hain, Kanun Benim…
  2. İkinci sorunuz ise basit bir cevap hak ediyor: "Sektör", "ekonomi" ya da "yeniden canlanma" gibi şeylerle ilgilenmek yerine, herkesin, ama herkesin bir biçimde yapımcı ve yönetmen olabildiği, oyuncu sayısının acayip arttığı, filmlerin çoğunun alelacele yapıldığı bir sinemada, seyircinin 10 bin kişiyi bile bulamadığı bir gişe ortamından, yani sayısal artış derken film adedinin arttığı ama seyircinin düştüğü, sanal bir büyümeden, ama diğer alanlarda küçülmeden söz etmeliyiz...
Sadık Yalsızuçanlar
Sadık Yalsızuçanlar

Sadık Yalsızuçanlar / Yapımcı-Yazar

  1. 2012, Uzak İhtimal, Mammo ve Kurtlar Vadisi Gladio benim açımdan dikkate değer filmlerdi.
  2. Sinema, ‘çağın ruhu’nu aktarabilen, diğer ‘sanatların’ bileşeni bir dil. Daha çok filmin yapılması umulmalı. Bu ‘görsel dil’, insanlığın meselelerini anlatmada en elverişli dil olarak görünüyor.

 

Koray Demir
Koray Demir

Koray Demir / Yönetmen

  1. 2009’da beğendiğim filmler şunlar: Alacakaranlık, Uzak İhtimal
  2. Endüstri adına olumlu bir durum… Elbette ki son kararı seyirci verecektir. Seyirci beğendiği filmi yükseltir, beğenmediğini alçaltır. Endüstri geliştikçe, daha güzel film yapmak isteyenler için imkânlar doğacaktır.

 

Tayfun Şahin
Tayfun Şahin

 Tayfun Şahin / Eleştirmen-Editör

  1. Hemen hemen yayınlanan filmlerin hepsini izledim. Kesinlikle Milyoner diyorum.
  2. Türk filmlerinde sayının artması benim için pek bir şey ifade etmiyor. Sayı arttırmak yerine kalite arttırmaya gidilmesi daha iyi olacaktır.

 

Yılmaz Yılmaz, hazırladı.

Yayın Tarihi: 28 Aralık 2009 Pazartesi 07:42 Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2010, 08:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
semih şenler
semih şenler - 11 yıl Önce

türk sinemasında film çekerek egosunu ortaya koyma hırsı var. abuk subuk korku ve komedi filmleri bunu gösteriyor. ayrı janra, konsepte sahip onlarca film çekiliyor, ona rağmen aynı turşuyu bir daha çekiyorlar.
e, böyle olunca sinema gelişir mi, seyirci sinemaya gider mi?

Atiyye
Atiyye - 11 yıl Önce

türk sineması ortaya koyulan saçma sapan esprilerle dolu,kaliteden uzak filmlerden ibaret değil. biraz araştırılsa aslında çok başarılı yönetmen ve filmlerimiz var. mommo,beş vakit bunlardan...

ahmet karabulut
ahmet karabulut - 11 yıl Önce

bana göre 2009un en iyi filmi milyoner.

yasin tektay
yasin tektay - 11 yıl Önce

türk sineması bi sürü fason film sürdü piyasaya. seyircinin türk sinemasına güveni kalmadı ki gişe başarıları yüsek olsun!

yazık, sermayeye, emeğe yazık..

banner26