Filistin'de Film Devam Ediyor

Daralan vakitlerindeyiz zamanın. Kulağımızda aynı ses. Dilimizde aynı acı dizeler. Ellerimiz tutuklu..

Filistin'de Film Devam Ediyor

Film devam ediyor

 

Daralan vakitlerindeyiz zamanın. Kulağımızda aynı ses. Dilimizde aynı acı dizeler. Ellerimiz tutuklu: Yine de yazıyoruz ortada iki eşit gücün olmadığını. Bir zalim ve bir mazluma dair olan filmi seyrediyoruz sahneden, tüm kardeşlerimizle. Ve sahnenin gerçek olduğunu bildiğimizden bakamıyoruz birbirimizin yüzüne. Çünkü öldürülen kardeşimiz. Bizler şahitleriz. Suçlu şahitler; belki de hiçbir zaman tanıklık yapamayacak olan…

 

Paradise Now, Vaat Edilen Cennet

 

Filistin hakkında yapılan filmlerle ilgili bir dosya hazırlamak isterdim. Ancak şu günler daha fiktif bir konu üzerine yoğunlaşmanın daha iyi olacağını gösterdi bana: “İntihar Komandoları!”

 

Paradise Now, Vaat Edilen CennetVaat Edilen Cennet. Yani Alamut fedailerinden de esinlenerek turnayı gözünden vurmaya çalışan mütercimlerin uyanıklığı… Öyle ya, Gül Haç Tarikatı yahut Siyon'un Hizmetkârları intihar etmez, hayal kurmaz, cennetle aldatılmazlar. Direkmen dalarlar! Bizler bin kere topuğundan yılan tarafından ısırıp akıllanmayan saf Müslümanlar, cennetle avutulur, kandırılır, huri hesapları yaparız ve buuum!

 

Allah'tan Japonlar da son zamanlarda intihar eylemleri yapmaya başladılar da suç ortaklarımız arttı!

 

Paradise Now, Vaat Edilen CennetFilistinli yönetmen Hany Ebu Esed'in intihar komandoları üzerine çokuluslu(yapım) bir filmi var: Paradise Now. 2004 yılı yapımı olan filmi tasnif eden film uzmanı ağabeylerimiz “dram-suç” diye ayırmışlar. Ellerine sağlık(!) Suç kısmına bayıldım. Ama filmi seyrederken ve de Altın Küre'de ödül için yarışırken hiç de bayılmadım. Ödül öncesi Yahudi lobisi devreye girip, “Filistin Filmi” kavramına karşı çıkıp, tertip komitesine gözlerini belertmişlerdi.

 

Rüya Bitti, Cennetin Sonu, Hayalin Sonu şeklinde tercüme edilemeyen filmin uyduruk başlıkları ne kadar aslına uyar onu bilmem ama Filistinli yönetmen Ebu Esed yoluna devam ediyor. Başarısız intihar komandolarının hayatlarını inceledikten sonra film için start vermiş ve işi hiç de kolay olmamış.

 

Paradise Now, Vaat Edilen Cennet

 

Zira, o insanlarla görüşüp, onların günlük hayatlarını, kaygılarını, sadece yaşamak ve ülkelerinde kalmak isteyen insanların çabalarına, açlıklarına, iş bulmak için didinmelerine daha yakından şahit olmuş. Bu yüzden film sanki Gazze sokalarında, Ramallah'ta dolaşırken günübirlik dertleriyle boğuşan insanları anlatıyor. Yönetmenin bu durumda “şiddet”i neden kullanmadığını soranlara verdiği cevapsa önemli:

 

“Görünmeyeni göstermeye çalıştım. Şiddet sokakları tutmuş vaziyette zaten.”

 

Paradise Now, Vaat Edilen Cennet

 

Evet, görünmeyen; yaşam kavgası! Özgürlük savaşından bahsetmiyor filmde. Sezdiriyor, hissettiriyor o insanların birdenbire nasıl da bir amaçları olduğunu. Savaşmaktan başka bir yolu kalmayan insanları yalın bir şekilde gösteriyor. Bu durum George Clooney'nin Syriana filminde vardır. Daha tıfıl iken kandırılan medrese talebesi, bir petrol tankerine buuum!

 

Paradise Now, Vaat Edilen CennetNe kolay ölüyoruz, ne çabuk kandırılıyoruz film senaryolarında. Tabi şunu kabul ediyorum: Küresel sermaye ve global iktidar içerisinde sözü geçmeyen karakter oyuncular gibi duran yardıma muhtaç devletleriz.

 

Bu durumda nasıl ekonomik, siyasal, kültürel anlamda taklitçiysek; sinemada da bizimle kukla gibi oynuyor, üzerimize istedikleri kostümü geçiriyorlar. Yani “Doğuluları” cennetle kandırmak-avutmak kolaydır!

 

Fazla kolaycılığa kaçmadan şunu söylemeliyim: Filistin sineması var! İntifada kadar gerçek; Gazze'de şehid edilen insanlar kadar gerçek; İsrail'in iki gün içerisinde Gazze'ye attığı 100 ton bomba kadar gerçek.

 

Paradise Now, Vaat Edilen Cennet

 

İntihar komandolarının –bir kısmının- ruh hallerini anlatan bu film bir yana; beni ekran karşısında donduran ise Raşid Masharawi'nin "Haifa" adlı filmidir ki, "Zehra'nın Gözleri" filminden daha fazla dokunmuştur yüreğime.

 

Paradise Now, Vaat Edilen Cennet

 

Paradise Now, her dem üzülerek, kahrolarak, yumruklarımızı sıkarak baktığımız Ortadoğu'nun kalbine, daha derin bir bakış atıyor… Ölemeyenlerin süründürüldüğü bir cehennemi ağır ağır gösteriyor izleyiciye. Hayale de, cennete de, o cehennemden bakmak gerek.

 

 

Zeki Bulduk, Filistin'e özgürlük diledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 18:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26