Filistin davasını dünyaya edebiyatla anlattılar

'Sürgündeki Sevda Filistin' adlı belgesel, Filistin direnişi ve edebiyatının yüz akı isimlerin izini sürüyor. Muaz Ergü yazdı.

Filistin davasını dünyaya edebiyatla anlattılar

Etrafımızda olup bitenler koyu bir siyasa gölgesine gizlenmiş olarak bizlere yansıyor. Olayları, toplumları, savaşları, göçleri, yaşamları yalnızca siyasi açıdan ele alıyoruz. Komşu olduğumuz, bizi yakından ilgilendirdiğini düşündüğümüz insanların edebiyatlarını, geleneklerini, yeme içme kültürlerini derinden araştırıp, o insanları bir arada tutan moral değerleri tanımadan değerlendirmelerde bulunuyoruz. Aslında çok iyi bildiğimizi zannettiğimiz birçok mevzuyu hiç bilmiyoruz. Ortadoğu halklarının kültürel dinamikleri hakkında ciddi bir araştırmaya rastlamak zor. Bosna Hersek’i sadece Başçarşı, Boşnak böreği ve Mostar Köprüsünden ibaret zannediyoruz. Filistin’i hakeza…

Bir dostla böyle hasbıhal ederken yukarıdaki çizdiğimiz olumsuz tabloyu paramparça eden ve tabii ki bizi sevindiren bir haber aldık. Usta Film ve onun değerli yönetmeni Ramazan Mut, Filistin ile ilgili bir belgesel hazırlamış. Yalnız bu belgesel hepimizin ezberlediği Yahudi işgalini ve Müslümanların duçar olduğu sıkıntıları anlatmıyor. Zaten bunlardan yeterince var. Bildiğimiz ve bizi kahreden bir acı… Mut, gündemimizden düşmeyen Filistin konusuna edebiyat penceresinden bakıyor: Filistin direniş edebiyatı penceresinden… Ramazan Bey, Filistin direnişini asıl ateşleyen ve özgürlük kavgasının menbaı olan sanat ve edebiyatın yeterince bilinmediğini, Türkiye’de bu konuda derli toplu çalışmaların yapılmadığını belirtiyor.

Çilenin ve zulmün içinde olgunlaştılar

Sürgündeki Sevda Filistin” adlı belgesel, Filistin direnişi ve edebiyatının yüz akı isimlerin izini sürüyor. Beş bölümlük bir çalışma. Mahmut Derviş, Naci El Ali, Ghassan Kanafani, Fatva Tukan, Semih El Kasım… Beş tane Filistin sevdalısı… Onların hayatı da aynı ülkelerinin hayatı gibi… Mülteci kamplarında yeşeren düşünceler ve sürgünde olgunlaşan bir edebiyat… Kaderleri sürgünlerde şekillenmiş… Naci El Ali Hanzala karakterine çizgileriyle hayat vermiş. Hanzala bütün dünyada empeyalizme ve zulme karşı direnenlerin sembolü haline gelmiş. Mahmut Derviş şiirleriyle yüreklerimizi dağlıyor ve aynı zamanda direnişin şifrelerini veriyor. Onu okudukça zulme isyanımız biraz daha kavileşiyor. Filistin’i dünyaya duyuran bir kalem Ghassan Kanafani.

TRT Belgesel’de yayınlanacak olan “Sürgündeki Sevda Filistin”, çok yoğun bir emek ürünü. Belgesel çekme fikri Mart 2014’de ortaya çıkıyor. Çalışmalar Ocak 2015’de başlıyor. Sıkı bir yedi ay sonunda belgesel çekimleri tamamlanıyor. Değişik ülkelerde birçok edebiyatçı, şair, çevirmen ve gazeteci ile görüşülüyor. Bu ülkelerin başında ABD, Lübnan, İngiltere, Fransa, Almanya, Filistin geliyor. Konu ile ilgilenen 16 yetkin isimle röportaj yapılıyor. Aynı zamanda Filistin edebiyatı ile ilgili literatür taranıyor. Ramazan Mut, belgesel çekimi esnasında izlenimlerini anlatırken konuştuğu birçok Batılı edebiyatçının Filistin davasından haberdar olmalarına edebiyatın vesile olduğunu söylediklerine değiniyor. Evet, bu edebiyatçılar orada yaşanan dramı edebiyat sayesinde daha derinden hissediyorlar.

Filistinli edebiyatçıların mülteci kamplarında ve sürgünde yaşadıklarını belirtmiştik. Onlar çilenin ve zulmün içinde olgunlaştılar. Bütün felaketlere, yıkımlara tanıklık ettiler. Yazdıklarıyla ve anlattıklarıyla edebiyat yapmadılar yani. Bizzat gerçeği yaşadılar ve yazdılar. Ramazan Mut, bu belgeselle bizlere Filistin'i yeniden hatırlatıyor. Filistin davasının kalemlerini… Ve zikrettiği bir anekdot var ki her şeyi anlatmaya yetiyor. Ghassam Kanafani, ömrü boyunca doğum günü kutlamıyor. Deir Yasin Katliamı doğum gününe denk geliyor çünkü. Aynı zamanda şeker hastasıymış. İnsilün iğnesi sürekli yanında. Katledildiğinde bile…

 

Muaz Ergü yazdı

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 15:10
banner12
YORUM EKLE

banner19