'Eğitim' Temalı, Ödüllü 5 Kısa Film

Eğitim Bir-Sen tarafından 4’üncüsü düzenlenen “eğitim” temalı kısa film yarışmasında ödül alan 5 kısa filme dair Abdullah Güner yazdı.

'Eğitim' Temalı, Ödüllü 5 Kısa Film

Eğitim Bir-Sen’in ‘eğitim’ konulu 4’üncü kısa film yarışmasının ödül töreni 16 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da yapılmıştı. 276 filmin katıldığı yarışmada birinciliği ‘Misket’ filmiyle Mutlu Kurnalı, ikinciliği ‘Dedemle Bir Gün’ filmiyle Nizamettin Kars, üçüncülüğü ‘Word’ filmiyle Mesude Samur kazandı. ‘Bereket’ filmiyle Mehmet Akif İnan Özel Ödülü’ne Mehmet Nişancı ve ‘Teferruat’ filmiyle Erol Battal Teşvik Ödülü’ne Muhammet Emin Altunkaynak layık görüldü.

40 bin TL ödül verilen yarışmanın jürisinde yönetmen Semih Kaplanoğlu, sinema yazarı Enver Gülşen, sanat tarihçisi İsmail Erdoğan, gazeteci-yazar Nihal Bengisu Karaca ve oyuncu Gökhan Atalay vardı.

‘Eğitim’ temasıyla ödül alan bu filmler yalnızca eğitimcilere hitap etmiyor, çocuk-yetişkin herkesin izleyebileceği filmlerden oluşuyor. Filmlerde gelenekle kurduğumuz bağı, insani ilişkilerdeki sıcaklığı, hayatta yaşadığımız problemlerin farklı veçhelerini, Anadolu’nun saf, temiz, güzel doğasını, örf-adet ve dini değerlerimize dair göndermeleri bulacaksınız.

Ödül alan yönetmenlerin ikisi İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon okurken, diğer ikisi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği, biri ise Sanat Tarihi öğretmenliği yapıyor. Bu anlamda öğretmenlerin sinemayla ilgilenmeleri, film yapmaları çok hoş! Özellikle Din Kültürü hocalarının bu çabalarını çok değerli buluyor ve desteklenmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Sözü uzatmadan; işte ‘eğitim’ temalı, ödüllü kısa filmler;filmlerin yönetmenleri, yönetmenlerin filmografileri…

Misket (Birinci)

Edebiyat öğretmenliği bölümünü yeni bitirmiş̧ ve atama sonuçlarının istediği gibi gerçekleşmesini bekleyen Ahmet, diğer taraftan atamasının gerçekleşmesi durumunda hasta olan babasının yanından ayrılmak zorunda kalacak olmasının muhtemel olumsuz sonuçları arasında tereddütte kalmıştır. Atamasının gerçekleşmediğini öğrendikten sonra en azından bu tereddüdünün bitmesine rağmen yerine gelen hayal kırıklığı Ahmet’i kendine doğru bir yolculuğa çıkarır.

Doğup büyüdüğü köyde geçen bu bekleyiş̧ sürecinde Ahmet artık çocukluğunun ve ilk gençliğinin geride kaldığını kesin bir şekilde fark eder ve geçen zamanın özlemi ve pişmanlıkları arasında yetişkinliğe doğru bir adım atar. Bu bekleyiş̧ surecinde Ahmet’e geçmişin hayalleri ve hiç̧ beklenmedik bir şekilde eski bir defterde karsısına çıkan Şeyh Galib’in bir şiiri eşlik eder. Gelecek planlarının pesinde koştururken ihmal ettiği ailesine bir sürpriz yapmak isteyip ihmalini telafi etmeye çalışan Ahmet, hayatın gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalır.

Misket filmini izlemek için tıklayınız.

Mutlu Kurnalı kimdir? (Yönetmen)

İstanbul Şehir Üniversitesi'nde Sinema ve Televizyon ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerinde okudu. İ̇lk kısa filmi “On” ile Eğitim Bir-Sen kısa film yarışmasında birincilik ödülü aldı. Yönetmen Erol Mintaş̧'ın Annemin Şarkısı (2014) ve Kargalar (2017) filmlerinde senaryo ve yapım asistanlığı yaptı.

Dedemle Bir Gün (İkinci)

Orta Anadolu’nun bir köyünde yaşayan yedi yaşlarındaki Ali ile dedesi yaylaya çıkarlar. Ölümün kıyısındaki dede, dünyayı gri görürken henüz hayatın başındaki Ali, doğanın bütün renklerini canlı canlı yaşar. Bir günlük arkadaşlıkları, otlakta Ali'nin gördüğü bir tırtılın yaşam hikâyesinden yola çıkarak hayat ve ölüme anlamlar yükleme boyutuna ulaşır.

Dedemle Bir Günfilmini izlemek için tıklayınız.

Nizamettin Kars kimdir? (Yönetmen)

1968 Kırşehir doğumlu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Mesut Uçakan, Salih Diriklik ve Yücel Çakmaklı’nın yanında yönetmen yardımcılığı yaptı. Bu arada çeşitli senaryolara imza attı. Bir süre Kanal 7’de yönetmen olarak çalıştıktan sonra Sanat Tarihi öğretmeni olarak memuriyete başladı. Halen Sanat Tarihi öğretmenliğinin yanı sıra senaryo yazarlığı ve yönetmenlik yapmaktadır.

Word (Üçüncü)

X, yağmurlu bir gecede kütüphanede kilitli kalır. Aniden kütüphanede açık bırakılmış kitaplar konuşmaya başlar. Seslerin ve düşüncenin karmaşasını engellemek isteyen X, tüm kitapları hızla kapatmaya koyulur. Sesler çoğulluktan tekilliğe vardığında X, kendi sesine ulaşır.

Word filmini izlemek için tıklayınız.

Mesude Samur kimdir? (Yönetmen)

1995 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon ve Sosyoloji bölümlerinde lisans eğitimine devam etmektedir. Çeşitli senaryo geliştirme atölyelerine katıldı ve bu senaryoların birinin çekim aşamasında filmin yapımcılığını üstlendi. İlk kısa filmini 2017 yılında çekti. Pratik ve akademik olarak sinema çalışmalarına devam etmektedir.

Bereket (Mehmet Akif İnan Özel Ödülü)

Şanlıurfa’da öğretmenlik yapan yönetmen Mehmet Nişancı ve senaryo yazarı Süleyman Çoban, fakir iki çocuğun başak toplayarak çanta alma hikâyesini anlatıyor. (Daha önce çektikleri Heny filmi üzerine, Dünyabizim’de yayınlanan söyleşiyi şuradan okuyabilirsiniz.)

Müslüm ve Nurani köyde yaşayan iki kardeştir. Babaları çalışmak için şehre gider. Fakir olan kardeşler sırt çantası almak isterler. Fakat bunun için çalışmaları gerekecektir. İki kardeş fıstık toplayarak para kazanmak için mücadele ederler. Başak toplarlar fakat çanta alabilecek kadar paraları çıkmaz. Eve döndüklerinde onları bir sürpriz beklemektedir.

Bereket filmini izlemek için tıklayınız.

Mehmet Nişancı kimdir? (Yönetmen)

1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2011 yılında Atatürk Üniversitesi’nden mezun oldu. İstanbul’da Lider Eğitim Derneği bünyesinde Ufuk Prodüksiyon’u kurarak burada yönetmenlik çalışmalarına başladı. İstanbul’da Digital Film Akademi’de 4 ay sinema eğitimi aldı. 2014 yılından itibaren Şanlıurfa’da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapmakta ve sinema çalışmalarına devam etmektedir.

Film çalışmaları: Kısa Film: Çanakkale’de Dirilenler (Mart 2013), Kısa Film: Besmele (Haziran 2013), Deneysel Video: Sultanahmet’te Ramazan (Temmuz 2013), Deneysel Video: Hüdayi’de Ramazan (Temmuz 2014), Kısa Film: Heny (2016) 3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması 3’üncüsü ve EBA Başarı Ödülü (2017), Deneysel Video: Vakti Urfa (2017), Belgesel: Şanlı Direniş 15 Temmuz Belgeseli (2017).

Teferruat (Erol Battal Teşvik Ödülü)

Öğrenciye şiddet hâlâ eğitimin bir parçası olarak görülmekte. Bu basit gibi gözüken davranış o öğrencinin özelliklerini, yeteneklerini, insanlığını yok etmekte aslında. Teferruat filmi de bu olayı bir metaforla anlatmaya çalışıyor. Öğretmen öğrencisine hiçbir şartta şiddet uygulamamalıdır. Çünkü öğrencilerin eğitimcilerden beklediği biraz sevgi, biraz merhamet, biraz da anlayış değil midir?!

Teferruat filmini izlemek için tıklayınız.

Muhammet Emin Altunkaynak kimdir? (Yönetmen)

1981 Manisa/Akhisar doğdu. Çeşitli sektörlerde çalıştıktan sonra 2011 yılından itibaren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapmaya başladı. Hâlen bu görevi sürdürmektedir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevleri bulunan ve aktif olarak çalışan M. Emin, 2014 yılından itibaren kısa filme ilgi duymaya ve bu alanda çalışmaya başladı. Bu süre içerisinde toplam 6 kısa film çekti. Bunlardan ikisiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı biri bölgesel diğeri ulusal iki yarışmanın ikisinden de ikincilik ödülü aldı.

Diğer kısa filmleri: Rüzgâr Gülü - Hak-İş Konfederasyonu 4. Emek Temalı Kısa Film Yarışması 2’incisi. Dokunuş - 1 Hadis 1 Film Kısa Film Yarışması 1’incisi / 3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Finalisti. Evi Olmayan Yaşadı - Öğ-Der 6. Kısa Film Senaryo Yarışması 3’üncüsü. Mutlak Değer - 1 Hadis 1 Film Kısa Film Yarışması Mansiyon Ödülü ve EBA 3. Kısa Film Yarışması Finalisti.

Abdullah Güner

Yayın Tarihi: 29 Mart 2018 Perşembe 17:45 Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 22:23
banner25
YORUM EKLE

banner26