Dünya sinemamızı konuşuyor!

Gişe sineması nerde duracağını bilseydi, toplum bu kadar yozlaşmazdı..

Dünya sinemamızı konuşuyor!

İnsan ve Medeniyet Hareketi Sinema Grubu’nun sinema etkinlikleri geçtiğimiz hafta Mommo-Kız Kardeşim filmiyle devam etti. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Atalay Taşdiken‘in katılımıyla gerçekleştirilen programa ilgi büyüktü.

Atalay TaşdikenFilm yaşanmış bir olaya dayanıyor

Saat 17.00’de film gösterimiyle başlayan program, gösteriminin ardından Atalay Tasdiken söyleşisiyle devam etti. Aşkın Yıldız’ın sunumunu yaptığı söyleşi oldukça keyifli bir sohbet havasında geçti. Genel olarak Mommo-Kız Kardeşim filmi üzerine yapılan söyleşiye Atalay Taşdiken’in içten ve samimi konuşmaları büyük renk kattı.

Filmin aslında zamanımızda bulunması zor olan bir kardeşlik bağından bahsettiğini, küçük çıkar kavgalarıyla bile bölünen kardeşliğin aslında ne kadar kıymetli bir duygu olduğunu bizlere hatırlattığını ifade eden Atalay Taşdiken, ‘Mommo’ kelimesinin Anadolu’da da pek kullanılmadığını aktardı. Konya’da da pek bilinmeyen kelimenin kendi yaşadığı Hüyük köyünde kullanıldığını söyleyen Taşdiken, filmin hikâyesinin yaşanmış bir olaya dayandığını ve aslında ajite edilmeye çok müsait olduğunu; fakat kendisinin bunu gişe amacıyla kullanmadığını belirtti.

Mommo - Kız kardeşim
(+)

Çocuk oyuncuların başarısından ve aralarındaki iletişimden de bahseden Taşdiken, çocukların çekim esnasında yapılan işin büyüklüğünü aslında tam olarak anlayamadıklarını -ki zaten yaşlarının da buna elvermediğini-, dolayısıyla yapılan işin bir oyun olarak görülmesini sağladığını ifade etti.

Gişe sineması değil, sanatsal sinema!

Kamera arkasından da birçok esprili olayın anlatıldığı program, genel olarak sinema üzerine yapılan söyleşiyle sürdü. Bir soru üzerine “sanatsal sinema” ile “gişe sineması” arasındaki farktan bahseden Taşdiken, ikisinin de aslında sinema için önemli olduğunu ancak gişe filmlerinin de nerede duracağını bilmesi gerektiğini belirtti.

Gişe uğruna toplumu yozlaştıracak ve toplumun değerlerini küçümseyecek filmlerin altına imza atılmaması gerektiğine değinen Taşdiken, sinemanın geleceği noktasında umutlu olduğunu ekledi. Ona göre dünyanın her yerinde çeşitli film festivallerinde özellikle Türk Sineması’ndan örnekler gösteriliyor ve yabancılar da Türk Sineması’nı takip ediyorlar. Seyircilerin sorularını da cevaplayan Taşdiken, İnsan ve Medeniyet Hareketi Sinema Grubu’na ve izleyicilerine teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

 

Zeliha Akkaya bildirdi

zelihaakkaya(at)gmail.com

Yayın Tarihi: 17 Nisan 2010 Cumartesi 22:39 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2010, 20:47
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasin safak
yasin safak - 11 yıl Önce

mommo kızkardeşim fevkalede bir film. acıklı ama umut da bitmesin diyen bir memleket fotoğrafı gibi. hatırlatıldığı için teşekkürler

banner26