Circles Of Remembrance

Terkibinin aşağı yukarı zikir meclisi gibi bir mana ifade ettiğini fakat bu yazının amacının bir zikir meclisi ile ilgili..

Circles Of Remembrance

The Circles Of Remembrance

 

 

The Circles Of Remembrance terkibinin, aşağı yukarı zikir meclisi gibi bir mana ifade ettiğini fakat bu yazının amacının bir zikir meclisi ile ilgili izlenimlerin aktarılması değil, Shems Friedlender (Mısır Amerikan Üniversitesi) direktörlüğünde yapılan “The World of Rumi, Mevlana'nın Dünyası” başlıklı belgesel dizisinin aynı isimli 3. bölümünü anlatmak olduğunu belirterek başlayayım söze...

 

Dizinin ilk iki başlığı ise Rumi:Aşkın Rüzgarı ve Al-Mahya: Hayata geliş   isimlerini taşıyor fakat tanıtımını yapacağımız bu 3. bölümü izlemek için bundan önceki 2 bölümü izlemeye gerek yok. Zikir konulu bu bölüm, konusunu kendi sınırları içinde güzelce göstermekte.

 

İstanbul, Kahire, Fas ve Amerika'daki tekkelerin şeyhleri ile sufizm ve Allah aşkı konulu röportajların temel alındığı belgesel, aynı zamanda bu tekkelerden bolca zikir görüntüsü içeriyor. Bir nevi önce teorisi anlatılan zikirlerin pratiği gösteriliyor. Zikir meclisleri ve şeyhlerin röportajlarına ek olarak ise Seyyid Hüseyin Nasr, Ebubekir Siraceddin (Martin Lings), Gai Eaton (yazar), Mustafa Ali Badaway(yazar, psikiyatrist) ve Kudsi Ergüner (neyzen),T.J. Winter (Cambridge Üniversitesi İslam Araştırmaları öğretim üyesi) gibi konu ile ilgili isimlerin röportajları mevcut.

 

Tanıtılan tarikatlar ve konuşulan şeyhler ise şunlar; Kahire Nakşibendi Dergahı, Konya Semazenbaşı Bülent Ergene, Mevlevi Şeyhi Mustafa Halat, New York Cerrahi Tekkesi Şeyhi Tosun Bayrak, Şeyh Raik el Rıfai (İstanbul) ve son olarak İstanbul Halveti Cerrahi Dergahı Şeyhi Ömer Tuğrul İnançer. Buna ek olarak belirtmeden edemeyeceğim bir nokta da eski görüntülere kısım kısım yer verilmesi; mesela, Afganistan'da bir tekkenin zikir fotoğrafları yahut Muzaffer Özak tarafından yönetilen birkaç zikir fotoğrafı gibi.

 

2007 yılında yayınlanan belgesel, 2005 yılında vefat eden Martin Lings'i de barındırmasından anladığımız kadarıyla uzun bir sürecin mahsulü olarak karşımızda bulunuyor.

 

Safina Films firmasının yaptığı ve İngilizce olarak yayınlanan belgesel DVD'sinin süresi yaklaşık 80 dk. DVD'de ek olarak ise Hamza el Din ile sufi müziği ile ilgili yapılmış bir röportaj ve belgeselin direktörünün kısa bir konuşması mevcut.

 

Son olarak, az buçuk İngilizce bilen ve konuya ilgili kimselerin belgeseli izlemelerinin faydalı olacağı kanaatindeyim. Teorik bilginin kısmi olarak ekrana yansıması, bilinenleri daha net görmeyi sağlıyor. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinden farklı meşreplerdeki tekkelerin bir DVD'de  bulunması, tek başına yapılmaya kalkışıldığında pek de mümkün olmayan bir uğraşı 1 saatte sığdırıyor ve içinde bulunamıyor da olsanız görmenizi sağlıyor.

 

 

Mehmet Erken, tavsiye etti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 18:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26