Ceylan'ın filmini yaptılar!

Ceylan kısacık bir filmde kendini hatırlatıyor. 'Havan mermisi parçaladı ve her bir parçam vicdanlarınıza sıçradı' diyor..

Ceylan'ın filmini yaptılar!

Ceylan Önkol için tufan koptu

Tufandan Önce
(+)

Arazilerde asker malzemeleri bulunuyorsa, döşenen mayınlar ortalık yerlerde kalıyorsa ve bu yapılanların hiç birinden sorumlu olmayan çocuklar ölüyorsa ve bunların hiçbiri için ses çıkmıyorsa karşı durulmuyorsa, hayat tufandır. Bir annenin Nuh Tufan’ını anlatması ile başlar tüm hikâye:

Adı: Ceylan... Soyadı: Önkol… Yaşı:14…  Annesinden son isteği: Makarna yap anne!

Bunlardan sonra mı? Tufan koptu Ceylan için... Nasıl, neden, niçin, kim tarafından oldu bilinmez ama bir havan mermisi koyun otlatmaya giderken Ceylan’a denk geldi. Ceylan’ı parçalara ayrıldı. Paramparça olan Ceylan’ın tüm parçalarını eteğine topladı anne.

Kızının parçalarını toplayarak bir araya getirmeye çalışan, kızını kimden soracağını bilemeyen bir annenin ruh halini kavramak imkânsız. Biraz anneyi anlamak, biraz Ceylan’a ne olduğunu sormak, en çok da tüm savaş çocukları için Ceylan Önkol’un hayatı film oldu.

Tufandan Önce

Tufandan önce ve sonra   

Türkiye’de en küçük çözüm önerilerinin bile fırtınalar kopardığını; ancak her şeyin arasında çocukların mağdur edildiği gerçeği ret edilemez. Ceylan Önkol hesabı sorulamayan çocuklardan biri..

Tufandan Önce
(+)

Ceylan’ın ölümünden sonra yönetmen Ferit Karahan  “Beriya Tofanê” (Tufandan Önce) adlı bir kısa film çekti. 2 aylık bir çalışma ile çekilen film için Ceylanın ailesi ile görüşülmeden, tamamen kurmaca bir film olarak çekilmiş. Film 16 dakika, çoğu Kürtçe, Türkçe altyazılı.

Senaryosunu Harun Özmen ve Ferit Karahan’ın yazdığı ve Batman’da çekilen film, Ceylan Önkol şahsında bölge çocuklarının yaşadığı devlet, aile ve mevcut koşullar üçgenindeki ikilemini anlatıyor.

Filmde, Ömer Şahin, Taies Ferzan, Ayhen Eren ve Zilan Alkan rol alıyor. Gösterimi yapılan film Cannes’e kısa film yarışmasına gönderilmiş. Daha birçok ulusal ve uluslarası yarışmaya gönderilmesi planlanıyormuş.

Sanatını vicdanı ile ortaya koymaya çalışanlara hürmet ediyoruz biz de…

 

Gülizar Sönmez bildirdi

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2010, 23:00
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Örs
Ahmet Örs - 9 yıl Önce

TEBRİK EDİYORUZ, ÖNEMLİ VE HASSAS BİR ÇALIŞMA.

Mehmet Sait Çakar
Mehmet Sait Çakar - 9 yıl Önce

Yakın tarihe böylesi notlar düşmek lazım. Ki zalimler haksızlıklarının deşifre olmasından çok korkarlar. Korku da insanı hataya karşı korur. Mesela 12 Eylül darbesini yapan Evren yargılanmış olsaydı bu ülkede "işkenceye sıfır tolerans" rüyası rüya olmaktan çıkmaz mıydı?

banner19

banner13