Canlı bomba cennete götürür mü?

İsrailli askerleri öldürmekle görevlendirilmiş iki Filistinli gencin seçimi..

Canlı bomba cennete götürür mü?

Filistin – İsrail meselelerinin bu kadar gündemde olduğu bugünlerde (oysa bu meseleyi gündemimizde tuttuğumuz haftalık, aylık bir zaman dilimi olmamalı bence) CNBC-e’de yayınlandı bu yapım.Paradise Now, Vaat Edilen Cennet

Filistinli yönetmen Hani Ebu Essad’ın Berlin Altın Ayı Ödülü adaylığına layık görülmüş bu duygusal yoğunluklu filmi mutlaka izleyenleri bazı şeyleri düşünmeye, tekrar tekrar düşünmeye yöneltmiş; çeşitli yargılarda bulunurken tek taraflı olmamaya teşvik etmiştir.

İki arkadaş tek seçim

Filistin’de yaşayan iki çocukluk arkadaşı Said (Kais Nashif) ve Halit (Ali Suliman) aileleriyle yaşayan, hayatlarında aşırılıklar olmayan, oto tamirciliğiyle geçimini sağlayan gençlerdir. Bir gün dostları Cemal’in aracılığıyla İsrail’de yapılacak olan bir intihar saldırısında görevlendirilirler. Bu görevin kutsallığına olan inanç ile yapılacak doğru hareketin bu olup olmadığı şüphesi arasında kaldıklarında, yaptıkları seçimler farklı olacaktır.

Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet
Paradise Now, Vaat Edilen Cennet

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Burada bütün filmi anlatıp heyecanını öldürmeyi istemem elbette.

Şimdi Filistin’de yaşadığımızı düşünelim. “Komşularımız” tarafından bir ülkemizin olup olmadığı bile “şüpheli” olsun –gerçi şüphe içinde olmadıkları ortada. Kesin olarak yok sayma veya varsa da yok etme denebilir buna ancak. Türkiye’de sahip olduğumuz imkânların pek çoğu olmasın. Gitmek istediğimiz her yere gidemeyelim. Biz bisikletle yolda ilerlerken cadde başlarında bizi İsrailli askerler ve ellerindeki tüfekleri karşılasın hiç de sıcak olmayan bir şekilde. Babamız şurada burada, her hangi bir sebeple ölmüş olsun ve ailemizi geçindirmek zorunda olalım. Bunu yapmak için de yapabileceğimizin en fazlası bir dükkânda çırak olmak veya ayakkabı boyamak vesaire olsun.

Renkler bizi yabancılaştırdı

Bir yandan da o yalnızlığı hissedelim. Bizim burada, bu kafes içindeki yaşamımızdan sanki hiç kimsenin haberi yokmuş gibi hissedelim. Televizyonu açtığımızda (o da çatıdaki kırık dökük antenin çektiği kadar) gördüğümüz reklamlardaki insanlar renkli şeyler giyip renkli şeyler yiyip – içsin; şen kahkahalar atsınlar. Be hey gençlik temalı hayatlar teşhir edilsin ve bu insanlar sanki dünyadaki her şey mükemmel bir nizam içindeymişçesine eğlensinler mütemadiyen.

Onlar mı uzaylı, yoksa biz mi uzaylıyız acaba sorusunu akıllara getiren bu tezatlar içinde elbette bir hayatta kalma savaşımız olsun. Ölen babamızın onun için öldüğü bir sebep; annemizin bizim yüzümüze bakınca belli belirsiz bir gurur ve içten içe saklayamadığı bir endişe duyacağı bir görevimiz olsun.

Kurtuluş olsun bu görev

Özgür insanlar olmak için kendine bir yol açma çabası.

Bunun için de elimizden gelen yalnızca bir sürü patlayıcıyı kefen niyetine giyip, İsrailli askerlerin olduğu bir otobüsün içine her nasılsa sızıp, orada kendi cennetine giden yolu aramak olsun.

Orada beş altı askeri öldürmekle pek çok şeyin değişeceğine olan inanç olsun elimizde tek kalan.

Bize ne kadar uzak değil mi? Mantıksız, sebepsiz, sonuçsuz; irrasyonel.

Diğerleri mutlu kentlerinde yaşasın barış! Nidalarıyla, etliye sütlüye dokunmadan, güle oynaya hayatlarını yaşarken; bizim barış için, özgürlük için tek yapabileceğimiz bu olsun.

Ben asla anlayamam bunu. Bu kurgunun değil öznesi, fiili; dolaylı tümleci bile olamam. O Yüzden Said’i yargılamam. Çünkü Said’in yapabileceği şeyler listesindeki en vahşi, en ölümcül, en terörist seçenek değil bu. Said’in bir listesi yok.

İntihar saldırıları hepimizin aklını bir yerde, bir zaman kurcalamıştır.  Vaad Edilen Cennet, sorularımıza kesin bir cevap vermeyerek daha çok düşünmeyi, empati kurmayı ve sağduyulu olmayı teklif ediyor bize. İzleyelim, izletelim.

 

 

 

Begüm Kahraman izledi ve önerdi

Zeki Bulduk ne demişti? Tıklayın.

Yayın Tarihi: 18 Haziran 2010 Cuma 15:36 Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2010, 00:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
emin
emin - 11 yıl Önce

İntihar eylemi
Filistin'deki intihar saldırıları hakkındaki görüşleriniz nedir hocam? Masum insanların bundan dolayı can verdiği düşünüldüğünde bu olaylara nasıl bakmalıyız? Her ne kadar Filistinli kardeşlerimizin amacı masum insanları öldürmek olmasa da zulme karşı yürütülen bir mücadeleyi helal yollardan yapmak doğru değil mi?
Filistin'de bulunan ve intihar eylemi yapanlar başka bir çare bulunmadığı, toptan yok olmaktansa az zayiatla kurtulmanın tek yolunun bu olduğu, her bakımdan güçlü

emin
emin - 11 yıl Önce

Hayrettin karaman'ın görüşü.
http://www.hayrettinkaraman.net/yazi/hayat2/0082.htm

Ruknettin
Ruknettin - 11 yıl Önce

Efendim... Meselenin fıkhi bir yorum ile açıklanması islami ilimlerden çok edebi metinlerden haberdar olan bizlerin fazlaca bağlayıcısı olacağını sanmıyorum. Entelektüel bakış açısıyla en azından İsrail'in 1948 yılındaki ilanından bu yana Filistin ve İsrail tarihinin incelenmesi, o topraklar hakkında Filistin bayrağının renginden ve de canlı bombalarından daha çok bilgiye sahip olunması gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirdiği terörist eylemleri bir yana bırakalım.

Ruknettin
Ruknettin - 11 yıl Önce

Ama İsrail terör devletinin sınırları içerisinde yaşayan halkın sivil olmadığını bilmeyenimiz varsa ayıp etmiş demektir. Erken yaşta 4 yıl kadar kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın herkes askerlik yapmak zorunda bu terör devletinde... Herkesin asker olduğu bir topluluk ve masum sivillerden bahseden bizler...

Ruknettin
Ruknettin - 11 yıl Önce

Bir gün evimizin birçok odasını işgal etmiş yabancı birisini aile fertlerimizden birilerini dövmüş olarak kanepede oturuyor bulsak, yaşadığımız apartmandaki bir çok daire sakini de bu kişiye 'hayırlı olsun' dileklerini sunuyor olsa yeni komşularıymış gibi... Hatta biz de sanki hiç yokmuşuz ve o evin sahibi değilmişiz gibi muamele görsek... Sanırım ben tapumu masum adamcağımıza teslim ederdim.

banner26