Bir bizim ulusalcılar sağır!

Yusuf Ziya Gökçek bizlere Filistin'den Brezilya'ya bir mültecinin filmini anlatıyor.

Bir bizim ulusalcılar sağır!

Latin Amerika’da bu yıl 5’ncisi düzenlenen İnsan Hakları ve Sinema adlı kısa film yarışmasında ‘dislocated lives’ adlı film zorla sürgün edilen Filistinlilerin Brezilya’daki yaşamlarına bir projeksiyon tutuyor.

João Marcelo Gomes adlı kısa film yönetmeni orijinal adıyla “Vidas Deslocadas” (Dislocated Lives- Yerlerinden Edilmiş Hayatlar) adlı filmle İsrail’in işgaliyle kurulu düzenlerini terk eden farklı ülkelerde mülteci olarak yaşanmaya zorlanan ve bölgede kendilerine yer bulamayan Filistinli yaşlı bir çiftin Brezilya’daki haymatlos yaşamlarını, özlemlerini kısa filme aktardı.

Kısa filmlerinde gerçek hayattan izlenimleri önceleyen João Marcelo Gomes, lisanlarını bilmediklerini daha önceleri haritada Brezilya’nın yerine gösteremeyecek olan Faez Abbas ve Salha Nasser çiftinin uzun yıllardır doğdukları yerlerin özlemini içlerinde çeken çocukluk anılarının kalıntılarıyla dolan Filistin hasretini konu alıyor.

23838Faez Abbas ve Salha Nasser öz yaşam öykülerinin yönleri işgallerle değiştirilmiş ve hiç istemedikleri halde dramlar hep yeni dramlarla yenilenmiş, sürgünler hep bir diğeriyle…

Hayfa’dan İsrail askerlerinin zorla çıkarttıkları zamanda Irak’a göç ettirilmiş oradaki ikametleri başka bir işgalle, 2002’deki ABD işgaliyle kaydırılarak Ürdün’de BM Mülteciler Komisyonu’na bağlı Ürdün’deki Ruveyşd Kampı’nda yeni hayatlarına başlıyorlar. Daha sonra daha önce hiç bilmedikleri bir yere Brezilya’nın Porto Alegre kentine iltica ettiriliyorlar.

ANBA’ya (Brazil-Arab News Agency) 13 dakikalık kısa film öncesinde konu edinmek için birçok mülteciyle görüştüklerini ifade eden João Marcelo Gomes, kendisini en fazla etkileyen dramın Faez Abbas ve Salha Nasser çiftinin olduğunu söyleyerek izleyenlerin de duyarlılıklarına hitap eden bir anlatısı olduğunu söyledi.

Çocuklarından çok uzakta, hatıralarıyla dolu kentlerden fersah fersah ötede yakınlarıyla olan bağlarını her zaman koruyan torunlarını başka bir kıtadan sevmeye çalışan çiftin hikayesinin daha anlamlı olacağını vurgulayan yönetmen Marcelo Gomes, Faez Abbas ve Salha Nasser’ın mülteciler için cins isim olduklarını aslında çiftle beraber bütün mültecileri anlattığını söyledi.

 

Yusuf Gökçek haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2011, 10:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26