Beşirle Vals'ın önemi nedir?!

Beyrut'a giren İsrail ordusu, İsrail yanlısı Falanjistler'in de yardımıyla Sabra ve Şatilla Filistin Mülteci Kamplarında korkunç bir katliam yaptılar.

Beşirle Vals'ın önemi nedir?!

Yahudiler de Suçlarıyla Hesaplaşırlar.

Bir vakitler Boyut Yayıncılık'tan “Doğu Beyrut-Batı Beyrut” diye bir film dağıtılmıştı ülkemizde. Film, 1980"li yılların Lübnan İç Savaşı'nı anlamak için iyi bir örnekti. O dönem “Doğunun Paris'i” olarak bilinen Beyrut'un nasıl cıfıt çarşısına döndüğünü, savaşanların nasıl bir çıkar için savaştıklarını gözlememiz açısından iyi bir denemeydi. Günümüzde o filmin dağıtımı var mı; yoksa birkaç antikacıda numuneleri mi kaldı, bilmiyorum ama Lübnan hala sancılı, hala kanamalı bir hasta.

Şu günlerde adından sıkça bahsettiren bir yönetmen var: Ari Folman. İsrailli, humanist bir yönetmen olarak tanınıyor. Folman, Beşirle Vals -Vals ım Bashır'le 2008 En İyi Yabancı Altın Küre sinema ödülünü aldı. Film belgesel-animasyon tarzında. Bu tarzda dikkati çeken Persapolis ve Karanlığı Taramak adlı filmler geliyor aklıma. Son dönemde yaygınlaşan “noır film” akımının iyi örnekleri sayılan bu filmler, geleceğin sineması hakkında da fikir veriyor bizlere. Filmin konusuna gelince…

15-29 Eylül 1982 tarihlerinde Beyrut'a giren İsrail ordusu, İsrail yanlısı Falanjistler'in de yardımıyla Sabra ve Şatilla Filistin Mülteci Kamplarında korkunç bir katliam yaptılar. Bu katliamda çocukluğumun en zengin ekran elemanlarından ve her gece haberlerde mercedesinden inerken gördüğüm Beşir Cemayel neredeyse başroldeydi. Malum, Ariel Şaron da bu katliamdan sonra “Beyrut Kasabı” olarak bilindi. Ve hiçbir zaman savaş suçlusu olarak yargılanmadı! (Bir şikayet ve Belçika"da bir soruşturma dışında da hukuki bir işlem olmadı.)

Ari Folman yukarıdaki anlattıklarımı söylemiyor filminde. Zira film, o yıllara dair hafızasını kaybetmiş eski bir asker olan Ari Folman'ın geçmişiyle yüzleşme çabası. Bu nedenle takdire şayan; fakat “tek yanlı” bir bakış var. Yani “asker sancısı”. Aman orada ölenlerin derdi şuydu, kahretsin neden öldürdük, onlar da insan kardeşim… tarzı bir yaklaşım yok. Bu biraz da Orta Doğu hakkında film hazırlarken, söz söylerken, yazı yazarken “politik olmaktan” kurtulamamakla ilgili bir durum. Zira, savaş bitimsiz bir hâl almış durumda Orta Doğu'da. Taraflardan en sağduyulu “düşmanlar” da yarınlarını düşünmek, başlarına gelecekleri hesaplayarak adım atmak durumundalar.

Ari Folman, her ne kadar “kendi acılarıyla” yüzleşse, kişisel anlatısını yapsa da tarihe “Sabra ve Şatilla Katliamlarıyla” ilgili olarak bir not düşmüştür. İyi de etmiştir. En azından tutup da biz haklıydık, ordumuz sağolsun tarzı aptal bir yaklaşım sergilememiş, “humanistçe” yaklaşmıştır vakıaya.

Bir film mazlumların hakkını ne kadar teslim edebilir? Bir film zalimleri ne kadar kızdırabilir? Bu sorulara ilginç bir cevap vereyim: Gazze'ye saldırıyı onaylayan %95'lik İsrail halkı bu filmi beğenmiş! Muhtemelen, tanklarını ve uçaklarını animasyon şeklinde de beyaz perdede gördükleri için beğenmişlerdir. Yoksa, Hitlerle ilgili her satırın altını çizenler, Ariel Şaron'u da mı çizecekler zannetmiştiniz?!  Yahudiler de suçlarıyla hesaplaşırlar ama kendi bildikleri gibi! 

Filmin fragmanı:

//www.kitabul.com/?git=video&fid=47&ktg=sinema

Zeki Bulduk yazdı

Yayın Tarihi: 15 Şubat 2009 Pazar 18:30 Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2011, 14:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m. fatih kutan
m. fatih kutan - 12 yıl Önce

yönetmenin katliama ortak olmuş bir eski asker olması çok sinir bozucu. gazze'yi bombalayan pilotlardan biri 20 sene sonra bir film çeker, vicdanlar da temize çekilir bari. fragmanları bile bu filmin, insanın psikolojisini bozuyor. çok sert bir film belli ki, bu da şu demek, israil sabra ve şatilla'da 'sertlikle' katliam yaptı. evet açık bir itiraf. işin saçma yanı bu film, israil'de sağ ve sol partiler tarafından da sahiplenilmiş bir film. sadece istanbul'da gösterime girdi, peşindeyim.

ahsen
ahsen - 12 yıl Önce

Filmi arkadaşlarımdan dinledim.Filistin-israil ilişkisi ve savaş tamamen 2. plandaymış.Ari Folman ın fantezilerini gösteren iğrenç bir film olduğunu söylediler.Zaten yarısında da kalkmışlar.

Gül Çiğdem
Gül Çiğdem - 12 yıl Önce

ben ''noir film'' olarak adlandırılan bu tarz filmlerden sadece percepolis'i izledim. Dini bir katliam malzemesi olarak gösteren yanlının da yanlısı bir animasyondu. Zaten fransız yapımından çok da beklentim yoktu ama en azından işin yanlı tarafını da izlemem gerekir diye başladığım bir filmdi. kominizmin insana özgürlük kattığını anlatan bir manifesto filmidir kendisi. Beşirle vals'ı izleyip yorumda bulunmak isterim çünkü fragmanı izleyip de yorum yapmak çok yetersiz!

Alper Kurt
Alper Kurt - 12 yıl Önce

Pek ilginçtir ki filmi yarısından çıkmış birilerinden dinleyip , üstüne üstlük diğer insanlara da gitmeyin demek pek popüler olmaya başladı. Önce filmi görün , sonuna kadar izleyin, bakın bakalım bu film neyi anlatıyor, neyi gösteriyor. Günah çıkarma mı, fantezi mi, bilinçaltında yatan anılar mı ? Ondan sonra yorum yapın gidin gitmeyin diye.

HAKKI GENÇ
HAKKI GENÇ - 11 yıl Önce

İnsanlar sadece yahudi oldukları için kötü değildir. İnsanların iyi si de kötüsüde her ırk her millet içinde vardır. Bu film bir özeleştiri. Hem de katliamı yapanlardan. Elbette sizin düşüncenizin filmi değil. Filmin ortalarına doğru, bir iki açık sahne var, ama o sahne boşuna konulmamış, bir yanda katliam yapanlar, diğer yanda televizyonda porno film seyreden bir komutan, özellikle filmin sonuna eklenen gerçek katliam görüntüleri bu filmi önemli kılmaya yetiyor. Bence izlenmeli

salih perwer
salih perwer - 10 yıl Önce

filmin içeriğini ayrıntılarıyla izledim ve anladığım kadarı ile israilin fanjidler yadrımıyla savunmasız filistin halkını katliamı ve bir piskolojik bir film katliam gerçdektende savaş sucudur. ari folman bu savaşı görmuş ve savaşta yaşadığı katliamı kaldıramayıp yuksak bir bunaltı yaşayıp ve olayı buna rağmen atlatamyıp hafızası bile bunu kabul etmeyip hafıza kaybına uğramış ve bilinç altı bir gerçektir olayı ne kadar unuttuğunuzu sayarsanı o olay sizin anınınz ve olayla birlikte yaşarsınız.

salih perwer
salih perwer - 10 yıl Önce

insan oğlunun bir vijdanı vardır ve bu katliamı kimse kaldıramaz.ve dilerim bu katlimi gerçekleştiren ve bu olayla ilgili parmağı olan herkesin vijdanlarının azabından kurtulmamalrını dilerim.... çünkü insanların özelikle masum insanların svşala ilgisi ne 21.yuzyılımızda umarım savaş kan katliam olmaz ...

banner26