Belki şehre bir film gelir!

Sinema camiasının önemli isimleri onlar, hem yazar hem eleştirmen hem de emekçi olarak..

Belki şehre bir film gelir!

Kimi usta, kimi genç nesil yazar. Bazıları düzenli olarak yayın organlarında yazıyor, bazıları derin sinema dehlizlerinde kulaç atıyor. Sadece sinema yazanı da var, bir koltukta birkaç karpuz taşıyanı da. Ortak noktaları ise gönül verdikleri sinema üzerine kafa yormaları. Fikir ve yazılarıyla bu yolun yolcularına eşlik eden sinema eleştirmenlerinin küçük bir güncesini tuttum. Ne yaptılar, ne yapıyorlar, ne yapmak istiyorlar… (Alfabetik sırayla)

Abdurrahman Şen“Beyaz Sinema”cı: Abdurrahman Şen

Sinema camiasının kıdemli kalemlerindendir. Mütevazı ve beyefendi kişiliği ile tanınıyor.

Uzun süre Yeni Asya Gazetesi’nde sinema yazıları yazdı. Bir süre Beyoğlu Belediyesi’nde danışmanlık yaptı. Onu önemli kılan nedenlerden biri muhafazakâr sinemacılar için ortaya attığı Beyaz Sinema kavramıdır. Kimi dindar yönetmenler kavramı benimserken, çoğu bu tabire sıcak bakmadı. Uzun süredir bir yayın organında yazmıyor. Kültür Bakanlığı için yönetmenlerin biyografisini içeren bir kitap hazırladığı söyleniyor.

Ali Murat Güven“Sinema Meclisi”nin kıdemlisi: Ali Murat Güven

Yeni Şafak Gazetesi’nde yıllardır sinema yazarlığı yaptı. Kuran okurken çarpıldığı söylenen kızdan mağarada fotoğrafı çekildiği söylenen cine kadar, birçok sansasyonel haberin ipliğini pazara çıkaran acar gazetecidir.

Ama onu herkes bu haberlerle değil, sinema yazılarıyla tanıyor. Kendisi sivri dili kadar sinemaya olan hâkimiyeti ile de tanınıyor. Sevenleri kadar sevmeyenleri de onun sinema bilgisine şapka çıkarıyor. Sinemacı gençlere açtığı kapılar ve verdiği destekle tanınır. Seveni de sevmeyeni de çoktur. Bazı televizyon kanallarında sinema programları yaptı. Yazdığı hemen her yazı gündem oluşturuyor. SİYAD’a kafa tutuyor. Şimdilerde Cine5 televizyonunda “Sinema Meclisi” isimli bir program yapıyor.

Şimdilik Radikal’de: Elif TuncaElif Tunca

Genç kuşak sinema eleştirmenlerindendir. Uzun yıllar Zaman Gazetesi’nde çalıştı.

Çok sayıda başarılı sinema haberine imza attı. Festivalleri, filmleri ve dizileri en iyi takip eden muhabirlerden biri olarak bilindi. Başörtülü olduğu halde farklı çevrelerle çok yakın diyalog kurabilen, sinemanın olduğu her yere yetişebilen aktif bir sinema muhabiridir. Gizemli bir şekilde Zaman’la yollarını ayırdı. SİYAD’a üye olup derneğin çalışmalarında aktif bir biçimde rol alıyor. Düzenli olarak yazdığı bir yer yok ama Radikal’de sinema yorumları çıkıyor.

Gülcan TezcanTarz sahibi: Gülcan Tezcan

Bir dönem Yeni Şafak Gazetesi’nde çalıştı. Kültür sanat muhabirliği yaptı. Abdurrahman Şen’le birlikte Sarmaşık isimli dergiyi çıkardı.

Sinema üzerine çok sayıda önemli röportaj yaptı. Sinema yazılarında toplumsal ve siyasî unsurları öne çıkarıyor. Zengin ve rahat bir tarzı var. Şimdi Gerçek Hayat dergisinde editörlük yapıyor. Dergide sinema üzerine araştırma-inceleme odaklı yazılar yazıyor.

İhsan Kabil“Rüya sineması”nın emekçisi: İhsan Kabil

Muhafazakâr sinema camiasının ağabeylerindendir. Birikimli, aynı zamanda mütevazı bir sinema gönüllüsüdür. Popüler anlayışın ötesinde sinemaya derin anlamlar yükleyen bir mânâ emekçisidir.

Sinema alanında yürüyen çok sayıda genci cesaretlendirmiştir. Bir dönem, Ayşe Şasa, Sadık Yalsızuçanlar gibi dostlarıyla “Rüya sineması” ve “irfanî sinema” gibi söylemlerle teorisyenliğini de ortaya koydu. Star Gazetesi’nde sinema yazarlığına devam eden İhsan Kabil, bu alanda yapılan çok sayıda festival, program, sempozyum vb. etkinliklerde ön planda oldu. Bilim ve Sanat Vakfı’nda faal olarak sinema emekçiliğine devam eden yazarın Düş, Gerçek ve Sinema adında bir kitabı var. Popüler gelişmelerden uzak duran Kabil’in çevresinde sağlam bir genç sinemacı çemberi oluşmuştur. Son dönem kısa filmcilerin üzerinde emeği vardır.

Nihal Bengisu Karacaİyi filmleri yazardı: Nihal Bengisu Karaca

Zaman Gazetesi’nde yazdığı sinema yazılarıyla okur kitlesini hayli genişleten yazar, kadın sinema yazarları arasında öne çıkan bir isim. Sıkı bir dil işçiliği vardır. Üslubu kadar, incelediği filmleri de özenle seçer. Yazdığı bazı yazılar ve ele aldığı filmler yüzünden muhafazakâr camiada tartışmalara neden oldu. Örtünme şeklinin moda kaygısıyla biçimlendiğini söyleyen çevreler onun bazı filmlerde değindiği mahrem konuları da aynı kaygılarla ele aldığını yazdı. Şimdi Habertürk Gazetesi’nde yazıyor ancak sinema yazıları çok yavaşladı.

Suat KöçerBelki şehre bir film gelir: Suat Köçer

Sinema camiasının arka sıralarında oturmayı tercih eden fakat emin adımlarla ilerleyen genç kuşak kalemlerden. Velud bir yazardır.

Önce Sinemasinemadir.com adında bir site, ardından da sinema kitapları yayımlayan Sepya Yayıncılık isimli bir yayınevi kurdu. Bu Ne Biçim Cumartesi, Mayın Tarlasında Cola’sına Maç ve Belki Şehre Bir Film Gelir (kendisinin yeni çıkan kitabı) isimli kitapları yayımladı. Son kitabının girişinde kendisini sinema eleştirmeni olarak tarif etmediğini söylese de üslubu ve yazılarıyla sinema çevrelerinin sevdiği bir isim haline gelen yazarın birçok sinema yazısı ses getirdi. Şimdi uzun metraj bir senaryo üzerinde çalışıyor. Sinemasinemadir.com sitesinde yazmaya devam ediyor.

 

 

 

Nagehan Kilis ‘sinema onlardan sorulur’ dedi

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 00:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf h. turan
yusuf h. turan - 10 yıl Önce

nagehan hanım güzel bir liste yapmış ama eksikler var kanaatimce. mesela cihan aktaş, tarık tufan, serdar karabıyık, alin taşçiyan v.s gibi isimler de olmalıydı.

ALİ MURAT GÜVEN
ALİ MURAT GÜVEN - 10 yıl Önce

Ne bayram ne de seyran iken (hoş zaten, bayram ve seyranlarda da bizleri pek kimse hatırlamaz ya!), muhafazakâr kesimde sinemaya şu ya da bu oranda emek veren bütün hanım ve beyleri böyle dostça ifadelerle ve topluca yadeden, onları iltifatlar eşliğinde tanıtan sevgili kardeşim, gönüldaşım Nagehan'a hanıma, bu güzel haberi görmeme ihtimali bulunan diğer bütün meslektaşlarım adına topluca teşekkür ediyorum. Kalp, kalbe karşıdır. Elleriniz dert görmesin iyi kalpli mümine...

banner19

banner13

banner26