Annelerinden koparılan çocukların filmi

Merhametle kalbe akan bir Japon masalının hikayesidir Sansho filmi..

Annelerinden koparılan çocukların filmi

 Zulüm, haksızlığa, acılara direnen insanı severiz. Çünkü bozulmamış kalbimizin dirilmesi ve 1954 yapımı bir Japon filmi. Yönetmen Kenji Mizoguchi. Filmin ismi Sansho the Bailiff…ayaklanmasıdır o. Merhametle ( kalbe ) akan bir Japon masalının hikayesidir bu film.

Merhametsize insan denir mi?

Aleyhinde sürgün kararı verilen eski vali oğluna seslenir: ‘Anlamak için çok küçük olabilirsin. Ama dinle! Merhamet olmadan, bir insan insan değildir. Kendine karşı sert, ama başkalarına merhametli ol!’ Sonra ailesini ve kendisini çok seven reayasını geride bırakarak yurt edindiği bölgeden ayrılmak zorunda kalır.

Cehenneme açılan gülümseme!

Hikayenin sonrası ayrılıktır, zorluktur, acıdır. Anne Tamaki, kızı Anju ve oğlu Zushio ile sürgündeki eşini ziyaret için yollara düşer. Bir rahibenin cehenneme açılan gülümsemesine aldanırlar. Çocuklar anneden koparılır. Anne bir sandalla götürülüp fuhşa zorlanır.

Dehşetin sindirdiği köleler!

Çocuklar için bir malikanede kölelik günleri başlar. Şartlar çok ağırdır. Baskı inanılmazdır. Küçücük çocuklar dehşet ve korkuyla büyütülürler. Zulüm iktidarca desteklenmektedir. Efendi Sansho zulmün çarkını çok iyi döndürdüğü için ödüllendirilmektedir. Ve en kötüsü de buradan kaçmak adeta imkansız gibidir. Çünkü kaçmaya çalışanlar kızgın demirlerle alınlarından dağlanmaktadır.

Annenin ağıda dönüşen sevgisinin kabulu...

Yıllar yılları kovalar. Oğul Zushio artık 18 yaşında bir delikanlıdır. Kızkardeşi kendisinden iki yaş küçüktür. Oğul sindirilmiş ve değiştirilmiş gibi görünmektedir. Ama ormanda bir şey olur; bir dal kırılır. Esarete ve zulme alışmış gibi görünen ağabeyin gönlüne çocukluğunun safiyeti ve güzelliği akın eder. Kızkardeşine kaçmayı teklif eder. Yıllarca su gibi direnen kızkardeş Anju’nun dualarının kabuludür bu. Hayır hayır uzaklardaki adada, hergün çocuklarının adını yürek paralayıcı bir şekilde ağıtlaştıran annelerinin duasına cevaptır bu.

Tanrım! Su suya katılıyor

Oğul kaçar ormanda. Sırtında; ölüme terketmek için ormana bırakmakla görevli olduğu kişiyi de taşıyarak… Sansho’nun zalim inzibatları heryeri aradıkları halde bulamazlar kaçkın oğulu. Kızkardeş su gibiydi zaten. İşkencelerden korkup bir merhamet mucizesiyle oradan kaçar ve ama kendini durgun suya teslim eder. Trajedi Tanrı'ya açılsa bile, bu mertebede trajedidir.

Kahrolsun dengeler!

Bundan sonrası ölümü göze alarak hükümdarın karşısına çıkıp derdini anlatma mücadelesidir. Filmin en önemli sahnelerinde, babasından aldığı ‘merhamet’ bir heykelcikle somutlaşarak devreye girer ve kayra yetişir. Başkentten bir vali olarak dönen oğul, babasının kabrini ziyaret eder evvela. Sonra on yıl boyunca köle olarak çalıştırıldığı vilayete gelir. Sansho’ya dokunması kanunen mümkün değildir. Çünkü Efendi Sansho’nun özel mülküdür tüm o köleler. Bir valinin de özel mülke dokunmaması gerekmektedir. Ama Zushio dengeleri gözetmez ve zulmün tekerine çomak sokar. Zulmün oradaki temsilcisini bertaraf eder. Sonra istifasını vererek arkasına bakmadan çeker gider.

İnsanın bu dünyadaki dalgalı ruh maceralarını muhteşem bir dille anlatan bu Japon işi filmi, bir yerlerden edinip izlemek size de çok şeyler katacaktır.

Mustafa Nezihi 'batsın böyle dünya!' dedi

Yayın Tarihi: 08 Şubat 2012 Çarşamba 20:22 Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 17:49
banner25
YORUM EKLE

banner26