Amerikan hakları kime işler?

11 Şubat'ta ABD'de yeni bir film gösterime girdi. Genç yönetmen Qasim Basir Afro-Amerikan Müslümanları anlattı.

Amerikan hakları kime işler?

Afro-Amerikan yönetmenlerin Hollywood sinemasında ortaya koydukları en önemli ürünler, hiç kuşkusuz Spike Lee'nin filmleri olarak gösterilir.

Spike Lee, ABD sinemasında “siyah bilinç” ekseninde siyahî hareketlerin sanatsal üreticisi olarak öne çıkıyor. Müslüman Afro-Amerikan  yönetmen Qasim Basir (Kasım Basir) gösterime geçtiğimiz günlerde giren Mooz-lum filmiyle siyah bilincin Müslüman bilincinin evrimi noktasında ABD sineması için bir ilki bugünlerde yaşatıyor. 11 Eylül olaylarının ardından ABD emperyal zihniyetinin Müslümanlara karşı  oluşturduğu “düşmanımız: şeytan” stereotipini kırmaya çalışıyor. Bunu yaparken de kompleksli bir dilden uzak durarak şeytanın kendisinin bu ‘stereotipi’ oluşturanlar olduğunu klasik dramaya uygun hikâyesiyle ortaya koyuyor.

Qasim Basir
Qasim Basir

Amerika’da Müslümana uygulanan şiddetin arkeolojisi

Gösterime yeni giren Mooz-lum filminin yönetmeni, sinema kritiği yazan eleştirmenlerin nazarında Malcolm X'in hayat hikâyesini filme aktaran bir diğer Afro-Amerikan yönetmen Spike Lee'nin halefi olarak gösteriliyor. 11 Eylül sonrası ABD'de yaşayan Müslümanların dramını beyaz perdeye aktaran Basir, Müslümanlara uygulanan fiziksel ve sözel şiddetin arkeolojisini genç yaşında yapmaya cesaret ederek Afro-Amerikan Müslümanlar açısından da önemli sözler sarf ediyor.

Şimdilerde 30 yaşında olan Qasim Basir 11 Eylül 2001 yılında henüz 20’li yaşlarındayken ABD'li ırkçı beyazların saldırılarını göğüslemek zorunda kalan bir Müslüman olarak filmin karakterlerinden Tarık’ı kendiyle özdeşleştiriyor. Ancak Tarık’ın özelinde, genel manada ABD’deki tüm Müslümanların dramını ortaya koyuyor. Müslümanların kendi halinde yaşamasına izin verilmediği ülkede ABD'li ırkçıların ve komplo teorisyenlerinin Müslümanlara hayali vasıflar kazandırdığı bir ortamda Qasim yüksek bir özgüvenle Müslüman topluma yapılanları teşrih ediyor.  

Filmde 1988 doğumlu genç aktör Evan Ross'un canlandırdığı Müslüman karakter Tarık'ın genç yaşında ABD toplumunda uğradığı ayrımcılığı, kendisinin uğradığı provokatif hareketleri içselleştirmek zorunda kalan hayatına tanıklık ediyoruz. Qasim Basir, Tarık karakteri için ülke basınına verdiği demeçte “Tarık benim. Filmi kendi deneyimlerimle oluşturdum.” diyor ve yapımda 11 Eylül kazanında Müslüman toplumun da kaynatıldığını belirtiyor.

Mooz-lumFilm ülkemizde gösterime girebilir mi?

Twitter üzerinden kendisiyle diyalog kurmaya çalıştığım Mooz-lum filminin yapımcıları, filmin ABD dışındaki ülkelere ulaşabilmesi için bağımsız yapımcıların bu filme destek vererek dağıtım işini üstlenmeleri gerektiğini söyledi. Film, Amerikan basınında hak ettiği ilgiyi görmese de The Examiner'de Qasim genç yaşında önemli bir filme imza attığının altı çiziliyor. Filmdeki tek kusurun flash back (geriye dönüş) tekniğinin fazlaca kullanılmış olduğu vurgulanıyor. Film ABD sinemasında da tanıtım sorunlarıyla karşı karşıya. Filmin kopyasının sınırlı dağıtımı az sayıda sinema izleyicisine ulaşmasına neden olurken Mooz-lum filminin facebook sayfasında hayran sayısı 100 bini aşmak üzere...

Filmin yapımcısı Dana Offenbach, Qasim'in filmiyle ilgili 11 Eylül sonrası onlarca Müslümanı konu edinen onlarca filmde terörist stereotipiyle Müslüman topluma saldırıldığını ve Mooz-lum filminin ve yönetmenin bu algıyı kırmasının bir övünç vesilesi olduğunu kaydetti.

Ek bir bilgi daha... 135 dakikalık filmde Eski bir Kara Panterler üyesi olan, Cehennem Silahı serisi ve  The Color Purple'ın baş aktörü Danny Gloover da oynuyor. 

Filmin trailerını bu linkten izleyebilirsiniz.

//vimeo.com/18735539

 

Yusuf Ziya Gökçek haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Şubat 2011 Cuma 08:48 Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2011, 16:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
şahin torun
şahin torun - 10 yıl Önce

sevgili y. ziya gökçek kardeşim, haber için de verdiğin emek içinde teşekkür ediyorum...
selamlar...

Yusuf Ziya
Yusuf Ziya - 10 yıl Önce

Est. rica ederim Şahin bey, asıl ben teşekkür ederim...

Merve Sağlam
Merve Sağlam - 10 yıl Önce

Ne zaman ve nasıl izleyebilirim ... Ehh bide alt yazılı olmalı tabi.. Emek için çok çok teşekkürler...