Adapazarı, Bal'ı konuştu

Adapazarı Kültür Merkezine yolu düşenler iyi şeyler dinliyor. Semih Kaplanoğlu, Yusuf Üçlemesini anlattı.

Adapazarı, Bal'ı konuştu

Bal filmiyle Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü kazanan Semih Kaplanoğlu, Belediyenin Ocak ayı kütür-sanat etkinlikleri kapsamında Sakaryalı sanatseverlerle buluştu. Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen programda, ilk olarak ‘Bal’ filmi gösterildi. Sinemaseverler programa büyük ilgi gösterdi ve filmi birçok kişi ayakta izlemek zorunda kaldı. Filmin hemen bitiminde söyleşiye geçildi ve Semih Kaplanoğlu hem filmini anlattı hem de izleyicilerin sorularını yanıtladı. İlki Yumurta, ikincisi Süt ve üçüncüsü Bal olan Yusuf Üçlemesi filmlerini anlatan Semih Kaplanoğlu, insanlığın hakikatin açlığını yaşadığını gördüğü için Yusuf üçlemesini yaptığını söyledi.

Adapazarı Kültür Merkezi

Yusuf üçlemesiBaba geleneği temsil eder

Yusuf üçlemesini anlatan Semih Kaplanoğlu, “İzleyicilerin kendi hayatlarıyla kurabileceği bağlar ilgimi çekiyor. Filmlerimde buna dikkat ediyorum. Yumurta, Süt ve Bal’da baktığınız zaman ‘baba’ karakteri dikkati çeker. Babanın temsil ettiği manevi bir alanın olduğunu düşünüyorum. Doğanın bilgisine sahip insanlar maalesef azalıyor. Babanın bir tür geleneği temsil etmesi ve geleneğin hayatımızdan çekilmesi... Baktığınız zaman filmde bunlar dikkat çeken unsurlardır” dedi. 

Herkes Oyuncu Olabilir

Sorulan bir soru üstüne oyunculuğu da yorumlayan Kaplanoğlu, her insanın oyuncu olabileceğini söyledi. Bundan sonra yapmayı planladıklarını da anlatan Semih Kaplanoğlu, Sinema ile şiiri yakınlaştırma çabam da var. Bundan sonra aşka dair bir film yapmayı düşünüyorum. Yani bir proje var ve üzerinde çalışıyorum. Yalnız şunu söyleyebilirim ki, filmimi bu sefer İstanbul’da çekeceğim” dedi.

 

Yasin Şafak Adapazarı’ndan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2011, 21:37
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer
ömer - 10 yıl Önce

yusuf kaplanoğluyu tebrik etmek lazım.çünkü filmlerinde o kadar sade bir şekilde izleyiciyi düşünmeye sevk ediyor.şekilcilikten çok manaya önem veriyor.selam olsun kendisine.

osman yalçıner
osman yalçıner - 10 yıl Önce

sinema salonunda bu kadar adam olmuyor bu filmlerde , var bu işte bir acayiplik..

fkgk
fkgk - 10 yıl Önce

bizimkiler niye iyi film yapmıyor diye ahlanıp,vahlanırız.yapılınca izlemeye gitmeyiz.niye bizim mizah dergimz yok deriz,dergi çıkar almayız.sonra böyle dergisiz,filimsiz kalır,otururuz.hep aynı hikaye ! (sorumsuz müslümanların hikayesi)

Abdullah Yalnız
Abdullah Yalnız - 10 yıl Önce

Yasin kardeş, Adapazarı ekibi olarak tanışalım, bilişelim. Birlikte işler yapalım inşallah. [email protected] mail adresim. Bize ulaşsanız veya siz bir adres bırakın biz size ulaşalım. Selamlar...

Serkisof Ekspresyan
Serkisof Ekspresyan - 10 yıl Önce

Sinema salonunda işin felsefesi, derinliği pek anlaşılamadığı için sıradan vatandaşı geçtim entel dantel takımı da izlemiyor filmi.

Fakat bana öyle geliyor ki, yönetmen konuşurken daha iyi anlaşıldığı için, bir de film izlendşkten sonra daha cazip geliyor.
Filmi izledikten sonra onunla ilgili bir yorum yazısı okumak gibi de denebilir.
En azından benim için...

banner19

banner13

banner26