22. Saraybosna Film Festivali Başladı

1995 yılından bu yana her yıl Balkanlar ve Avrupa başta olmak üzere birçok coğrafyadan sinema ile ilgilenen insanları Saraybosna’da toplayan ve şehrin nüfusunu üç katına çıkaran Saraybosna Film Festivali, bu yıl 12 Ağustos’ta ilk seremonisini halk tiyatrosu önünde gerçekleştirerek başladı. Nevra Neretva yazdı.

22. Saraybosna Film Festivali Başladı

1995 yılından bu yana her yıl Balkanlar ve Avrupa başta olmak üzere birçok coğrafyadan sinema ile ilgilenen insanları Saraybosna’da toplayan ve şehrin nüfusunu üç katına çıkaran Saraybosna Film Festivali, bu yıl 12 Ağustos’ta ilk seremonisini halk tiyatrosu önünde gerçekleştirerek başladı.

Saraybosna kuşatması sırasında beklenenin dışında 15 bin kişiyi ağırlayan Saraybosna Film Festivali ilk olarak 1995’de 25 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında düzenlenmişti.  Ayrıca o yıl on beş ülkeden 37 filmin gösterimi yapılmıştı. Son yıllarda ise altmış ülkeden yüzlerce filmin gösterimi yapılmakta.

Doğu Avrupa’nın en büyük film festivali olarak tanınan SFF (Saraybosna Film Festivali) savaşın süregeldiği 1995 yılında hazırlıklarına başlamış; bundan dolayıdır hâlâ bugün kışın eksi yirmi derecesinde, şehir meydanlarında kulaktan kulağa bu yılki festivale kimlerin katılacağı konuşulur Saraybosna’da… Savaşı bitirmeye hazırlanan bir halk aynı anda bir festivale hazırlanmıştır zira yaşananları sanatla anlatmak en kolayıdır Balkanlar’da…

Theodoros Angelopoulos, meşhur filmi “Ulysses Gaze” filminde şöyle der: “Eğer bir yerlerde bir acı yaşanıyorsa mutlaka daha evvel Balkanlar’da yaşanmıştır.” Theodoros Angelopoulos haksız sayılmaz Balkan tarihine bakıldığında elbette… Lakin eğer bir yerlerde inatla sanat yapan biri varsa sanırız ki daha önce yolu Saraybosna’ya mutlaka düşmüştür. İşte bu inatçılıkla Saraybosna Film Festivali 22. kez halkı sinema salonlarına davet ediyor.

Savaş bittikten üç yıl sonra başlayan festival artık gelenekselleşmiş bulunuyor. Zaten Bosna Hersek’te sanatın her türlü siyasi ve tarihi sallantıda soluksuz devam etiğini düşünecek olursak, bu festivalin coşkusuna ve süregelmişliğine de şaşırmıyoruz Bosna Hersek’te…

Festival kimleri ağırladı?

Bu yıl Mirsad Purivatra direktörlüğünde açılan film festivali geçtiğimiz yıllarda Brad Pitt, ve Angelina Jolie çiftini, Angelina Jolie’nin senaryosunu yazıp yönettiği “Kan ve Balkan” filmiyle birlikte ağırlayıp ödülsüz yollasa da festivalden, misafirperverlikte kusur etmeyerek kırmızı halıda pekala bir seromoni ile ağırlamış, Hollywood’a hoş bir eda ile selam etmiştir. Hollywood’tan bugüne kadar Emile Hirsch, Orlando Bloom, Daniel Craig, Danny Glover, John Malkovich, Morgan Freeman, Steve Buscemi, Michael Fassbender, Jeremy Irons, Bono Vox, Nick Cave, Coolio, Stephen Frears, Mickey Rourke, Michael Moore, Gérard Depardieu, Darren Aronofsky, Sophie Okonedo, Gillian Anderson, Kevin Spacey, Eric Cantona, Benicio del Toro gibi ağırlayan festival bu yıl da Robert De Niro’yu ağırlayacak.

2007 yılından sonra bölgedeki en prestijli film eğitimi etkinliği olarak Avrupa’da tanınmıştır festival. 2001 yılında Avrupa Film Birliği Saraybosna Film Festivali’ni Avrupa’nın en iyi kısa filmini seçebilecek olan 11 festivalden biri olarak eklemiştir. Yine 2001 yılında Saraybosna Film Festivalinin kazananı Danis Tanoviç “No Man’s Land” filmi ile Amerika’ya Oscar kazanmaya gitti.

Geçtiğimiz yıllarda ise Türk sinemacılardan “Tepenin Ardı” ile Emin Alper en iyi film ödülü ve jüri özel ödülü, “Takva” ile Özer Kızıltan en iyi film ödülü, “Yumurta” ile Saadet Işıl Aksoy en iyi kadın oyuncu ödülü, “Gitmek: Benim Marlon Ve Brandom” ile Ayça Damgacı en iyi kadın oyuncu ödülü, “Mustang” ile Deniz Gamze Ergüven en iyi film ödülü, “Annemin Şarkısı” ile Erol Mintaş en iyi film ödüllerini kucaklayıp Türkiye’ye giderken kırmızı halının tozunu attırmış sinemacılarımız… 2007 ve 2008 yıllarında da Nuri Bilge Ceylan Saraybosna Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapmıştır.

Nuri Bilge Ceylan hakkında ek bir bilgi vermemiz gerekirse kendisi Saraybosna Film Akademisi’nde sık sık düzenlediği workshop ve söyleşilerle Saraybosna’da da bilinen ve sinemaya bakış açısı önemsenen bir sinemacıdır. Bu nedenle film festivalinde jüri başkanlığını yapmış olması Saraybosnalı sanatseverler ve Saraybosna’da bu alanda eğitim alan gençler için önemli bir olaydır.

Şehir festivali nasıl karşılıyor?

Saraybosna Film Festivali sırasında şehrin yerlileri, Boşnak kahvelerini yudumlarken sokaktan geçen her yabancıya “sinemacı bunlar, festivale geldiler” demekte… Şehrin öğrenci kesimi ise bir ikilemin içinde çırpınmakta. Üç ay önceden gelip evleri kiralayıp öğrencilere kiralık ev bırakmayarak öğrenci camiasını adeta sefil eden, elinde kamerası omzunda tripotu olan, altmış ayrı ülkeden gelmiş sinemacı cemiyetinin gitmesini dört gözle beklemek mi iyi bir tecrübedir, yoksa Doğu Avrupa’nın en iyi film festivaline şahit olmak mı daha iyi bir hayat tecrübesi… Buna mukabil şehir nüfusunun hatırı sayılır bir yüzdesi öğrencilerden oluştuğundan, festival organizasyonu her ne kadar şehrin yaşam ritüelini bozsa da, gençler festivali merakla bekliyor. Festival genç sinemacılar ve görsel sanat meraklıları için, dünya sinemacılarını tanımak, sinemanın emekçi yüzünü görmek, her köşe başında bir yönetmene rastlayıp sinema alanında kafaya takılan soruları sormak anlamına geliyor.

Sanata meraklı esnafı, şehir sakinleri, sırt çantasını takıp Balkanların kıvrım kıvrım yollarına düşen gezginleri, ev arayan öğrencileri ile savaşın ve huzurun kenti Saraybosna’da 22. Saraybosna Film Festivali başladı. İyi seyirler sayın Avrupa; bu defa kuşatma altındaki bir şehri değil, sanatın 22 yıllık direnişini izlemeye davetlisiniz, bir kez daha…

 

Nevra Neretva

Yayın Tarihi: 13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:45 Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2016, 11:49
banner25
YORUM EKLE

banner26