Şehre dair notlar

Çirkinlikte yarışan binalar arasında tek tük ağaçlar var. Daha da kötüsü bazılarının gözü bu ağaçların üzerinde… Bir insanı kıyafeti güzel gösteriyorsa binayı da bahçesi güzel gösterir ama bizim şehir estetiğiyle ilgimiz yok. Cevizlidere, Çukurambar, Beştepe gibi yeniden inşa edilmiş semtlerin neden daha iyi planlanmadığına hayıflanıyorum. OGM eski kampüsü içinde ormancıların on yıllar içinde bin zahmetle yetiştirdiği çeşit çeşit ağaçlardan oluşan, yeşil papağan ve baykuş gibi hayvancıkların yaşadığı büyülü korunun yok edilmesini anlayamıyorum.

Mekânların düşünüşümüzü belirlemesinden yola çıkarak bir şeyleri değiştirmeyi amaçlamalıyız. İnsan dostu küçük meydanlar, otomobillerin giremediği sahalar üzerinde çalışmalıyız. Şehrin butik müzelere ihtiyacı var. Dünyada birçok örneği olduğu gibi kişiliği olan bazı eski apartmanlarda müzeler kurulması pekâlâ mümkün. Şehrin semtlerine ruh veren bu yapılar veya bir bölümleri neden müze olarak değerlendirilmesin? Belli bölgelerde çirkin binaları yıkıp yeni korular, botanik parkları oluşturmalıyız. Semtlere kimlik verecek işlerle meşgul olmalıyız. Sokaklarda halk türkülerimiz ve klasik Türk müziği tınıları işitilmeli. Sokak sanatçılarını özellikle bu yönde desteklemeliyiz. Dünyanın önde gelen turizm ülkelerinden birisinde başkentin turizmden aldığı payın neden bu kadar az olduğunu sorgulamalıyız. Yeni bir ekol kurmak, şehri dünyanın yaşanabilir şehirleri sıralamalarında üst sıralara çıkarmak gibi bir derdimiz olmalı. Bunları konuşmalı, gündemde tutmalıyız. Ama belediye yönetimlerinde şehre dair bir iddia, bir şehir vizyonu bulmak çok güç.

Bu sabah Hacı Bayram civarındayız. Arkadaşım Yusuf yolu Ankara’ya düşen insanların uğrak yeri olan tarihi bölgede AVM zihniyetinin de boş durmadığını, inşa halinde olduğunu eliyle işaret ediyor. Buraların da birbirini tanımayan, selamlaşmayan, bayramlaşmayan, yardımlaşmayan insanlarla dolu bir muhit olmasından endişe ettiğini söylüyor. Caminin avlusundan Ankara kalesine baktığımda önümde uzanan mimari örüntü bana ferahlık veriyor. Restore edilen eski Ankara evlerinin ve nitelikli binaların ayrık otlarını, çirkin binaları temizleyerek bütün şehre yayılmasını diliyorum. Kısa vadede olmaz ama elli yıllık bir projeksiyonla bunu başarabiliriz.Kıymetli genç kardeşim estetiğin ve saygının hâkim olduğu bir şehri belki siz kurabilirsiniz. Bunun için önce rüyasını inşa etmelisiniz. Bu rüyanın yapı maddelerini temin etmek için kütüphaneleri, kitabevlerini, sahafları ziyaret etmeli, bir kısım kitaplarla evinizde bir kütüphane oluşturmalısınız. Önce yaşadığınız şehirdeki önemli camileri, mimari eserleri, ören yerlerini yeterli malumat edinerek ziyaret etmeli, yüzlerce biyografi okumalı, hayatta olan fikir adamları, yazarlarla irtibat kurmalı, ölmüş olanların mezarlarını bulup ziyaret etmelisiniz. Kısacası önce edebiyat, mimari, kültür biriktirmelisiniz.

Ankara’da Bosco veya İl Momento kafeleri gibi tepeden tırnağa İtalyan kafeler var. Burada, İstanbul’da, Trabzon’da yurtdışında Şevki Bey’in, Hacı Arif Bey’in bestelerini çalacak, bizim kültürümüzü, yiyecek ve içeceklerimizi, halk oyunlarımızı dahi tanıtacak bir Türk kahvesi, restoranı hayal ediyorum. Yurtdışında Türk kültür merkezleri açıldı. Korkarım ki şehirlerimizde de bunlardan açılmaya ihtiyaç olacaktır.

Antares, Taurus, Panora, Cepa, Nata Vega, Atlantis, Optimum, Next Level… Hepsi yabancı isimler. İçlerindeki mağazalar da öyle. Bu türden şeyleri zamanın hakikati olarak mı kabul etmeliyiz? Hayır, AVM’lerin ve birtakım mağazaların isimlerinin Türkçe olmasını destekleyecek bir mevzuat oluşturulmalı.

Hani biz milliyetçi, cumhuriyetçi veya mukaddesatçı idik? Bu ne hâldir? Sıkıntılarımızdan biri ezberler üzerinden hareket etmemizdir. Bir gün bir cami yanıyormuş. İtfaiyeci Temel gelip “Bağa bir ip getirun” demiş. Minarede mahsur kalan imama ipi atmış sonra da onu yere çekmiş. Tabi imam ölmüş. Sonra gazeteciler gelip niye imamı aşağı çektiniz demiş. Temel de “Geçen kuyuya düşen bir adamı böyle kurtarmıştım” diye cevap vermiş.  

Uluslararası teröre 31 diplomat kurban vermiş bir ülkenin başkentinde bir dışişleri müzesi olmalıdır. Şehirlerimizde Şevket Eygi, Bülent Bakiler kültür merkezi olmalıdır. Ankara’ya bir İlham Aliyev Caddesi yakışır. Bizim bir kültür davamız olmalı.

TBMM ve Genelkurmay kavşağına Atatürk heykeli yapıldı. 200 metre mesafedeki kuvvet komutanlıklarının önündeki üç taneyi, TESK’in önündeki heykeli saymayalım, sadece Ulus - Meclis güzergahında bir (Heinrich Krippel'in Oturan Atatürk heykeli), iki (Ulus Atatürk Heykeli), üç (Etnografya Müzesi önündeki Atlı Atatürk heykeli), dört (Pietro Canonica'nın yaptığı Sıhhiye Zafer Anıtı), beş (Jozef Thorak'ın DTCF'deki heykeli), altı (Güven Anıtı), yedi (TBMM'deki Atatürk Anıtı) adet var zaten. Bilmem ki meclisin önüne Türkiye'deki altmış bin sekiz yüz on sekizinci heykelini dikmek yerine bir Batı Trakya abidesi, bir Kanuni kitabesi konulabilir miydi? Hani, padişah olduğu için değil de tarihin en önemli yirmi üç hukuk adamından birisi olduğu için ABD Senatosu'nun duvarında rölyefi, Almanya Nürnberg adalet sarayında heykeli olan Kanuni Sultan Süleyman'ın... Bizim adalet tanrıçalarıyla süslenmiş yüksek mahkemelerimizde adı geçmeyen şanlı bir hukuk tarihimiz var. Ne yazık değil mi?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir düşünen
Bir düşünen - 10 ay Önce

Bu gidişle Türkçe isimleri değil dükkanlarda kişilerde bile sileceğiz korkarım. Kendi kültürüne sırtını dönenlerin ömrü uzun olmaz. Mevzuat mi başkaları yapsın bizi taklıd ederiz herhalde.
Heykel işi zaten bir facia. Saygıdan değil yapılanlar. Gösteriş yarışından.

banner19

banner36