'Şehitlik, şehit gibi yaşayanlara nasib olur!'

Nepalde tanıştığımız Müslüman öğrencilerden Ahmed bana “Önemli bir haberim var. Bugün Nepalde çok kötü bir şey oldu. İslami Sangın Genel sekreteri Feyzan Ahmedbugün cami çıkışı şehid edildi.” mesajını gönderince hemen Nepal haber sitelerine baktım. Haber doğruydu. Beraber Nepale gittiğimiz arkadaşlarla Nepal’in Aliyası ismini taktığımız Feyzan Ahmed şehid edilmişti.

Nepal’de Müslüman bir yüz!

Onu geçen sene sömestr tatilinde İHH’nın Nepal  çalışmalarını yerinde görmek için gittiğim başkent Katmandu’da tanımıştım. Mütebessim yüzü, kendinden emin konuşmaları, zarif ve beyefendi hareketleri bizleri çok etkilemişti. İki defa katıldığım Nepal programlarında on günü aşkın beraber bulunmuştuk. Her iki programda da mihmandarlığımızı yapmıştı. Bizleri evine davet etmişti. Küçücük ve eski olan evinde eşi bizlere diğer odaya sofra hazırlarken biz yatak odasında beklemiştik. O mahçup bir şekilde evinin darlığından dolayı bizlerden defalarca özür dilemişti. Arkadaşlarla Feyzan Ahmed’in haline bakıp kendi halimizden utanmıştık.

Müslüman kardeşim!

Cuma günü Cuma namazı için abdest alırken üzerinde Muhammed Ali resmi olan Mustafa Emin’e;

‘"Mustafa kardeşim, bilemiyorum ülkenizde nasıl yorumlanıyor ama Asya'nın bu kısmında, üzerinde suret bulunan bir kıyafetle mescide girilmesini ve namaz kılınmasını, insanlarımız genelde pek hoş karşılamazlar ve size kınayan gözlerle bakabilirler, bundan rahatsız olabilirsiniz." uyarısını yapınca onun bu nazik tutumu bizleri büyülemişti.

Kendisine Feyzan Bey çok özür dilerim İngilizce ve Arapçayı çok iyi konuşamıyorum. Bu nedenle sizinle konuşurken aynı cümlede hem ingilizce hem arapça kelimeler kullanıyorum deyince: “Kelimeler bizim birbirimizi anlamamız için araçtır. Biz Müslümanlar bazen kelimelerle anlaşırız ama bazen kelimelerin bir önemi kalmaz. Birbirimize bakarak sadece gözlerimizle bazan kalpten kalbe bir yol bularak anlaşırız. Siz canınızı sıkmayın.” deyince Mustafa Emin “Said Abi, şu Müslümana saatlerce sarılmak istiyorum. Bu Feyzan çok farklı bir Müslüman!” demişti.

Kur’an ilk kez Nepalcede

Feyzan Ahmed son yıllarda Nepal’de İslam’ın yayılmasıyla ilgili yapılan çalışmalarda daima öncülerden olmuştu. Kurdukları Hüda Derneğiyle hem İslamı yayma faaliyetlerini hem de İslama yeni giren Müslümanların eğtim çalışmalarını yürütmüştü. Yapılan çalışmalarla geçen sene Kur’an’ı Kerim  ilk defa Neplaceye çevirtilmişti.

Katmandunun dar sokaklarından ilerleyerek Hüda Derrneğinin yeni Müslümanlar için açtığı derneğe geldiğimizde; “Feyzan kardeş Merkezin bulunduğu yer sizin için sıkıntılı olabilir. Hindular sizin çalışmalarınızdan rahatsız olabilir ve size zarar verebilirler.” dediğimde “Allah’a şükür çalışmalar çok güzel gidiyor. Korktuğumuzdan değil de daha güzel imkanlara sahip bir merkezimiz olsa çok iyi olacak.” demişti.

Kendisiyle Katmandu’nun dışında cami, kültür merkezi, kütüphane ve yetimhaneden oluşan bir kompleksin inşaası hakkında konuşmuş Kurbanda geldiğimizde bu projeyi netleştirme konusunda sözleşmiştik.

Takside de irşad

Ramazan ayında Nepal’den ayrılmadan önce dört yüz kişinin katıldığı bir iftarda biraraya gelmiştik. İftara katılanların iki yüze yakını yeni Müslümandı. Beni yeni Müslümanlardan biriyle tanıştırmış ve “Bu kardeşimiz üç sene önce Müslüman oldu. O zaman Nepalce Kur’an yoktu. Kardeşimiz evini sattı, o parayla Kur’an’ı Nepalceye çevirdik” demişti. Ben de ona “Feyzan milyonlarca puta tapılan bu ülkede siz asrın sahabelerisiniz, Allah yardımcınız olsun.” demiştim. Biliyordum ki Feyzan Ahmed’in bu insanların hidayete ermesinde çok emeği vardı. Bindiğimiz ticari taksi şoförü için bize ‘Şoföre sorular sorun Hinduizm hakkında. Neye inandığı ile ilgili kafasında soru işaretleri oluşsun, inancını sorgulasın.’ diye söylemişti. Biz soru sorduktan sonra da inerken taksi şoförünün telefon numarasını alarak daha sonra görüşmek istediğini belirtirmişti .Daha sonra da bu şekilde birkaç kişinin hidayetine vesile olduklarından bahsetmişti.

Bülent Yıldırım abi konuşmalarında daima: Şehitlik, şehit gibi yaşayanlara nasib olur derdi. Feyzan Ahmed, şehit gibi yaşadı ve şehid oldu. Allah şehadetini kabul etsin.

Feyzan Ahmed (1970-2011)

Feyzan Ahmed 1970 yılında Sunsari’nin Bokhraha köyünde doğdu. Aligharh Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı zamanda Ajamgharh Cemaat-ül Felah'tan İslamî ilimler eğitimi aldı. Ardından Pakistan'a gitti ve İktisat mastırı yaptı. El-Hira Eğitim Derneği'ne katılıp Bhutaha Sunsari'de İslami bir okul olan Hilal Okulları'nda müdürlük yaptı. Yüce kişiliği ile okulu öncü bir okul haline getirdi ve Müslüman topluluğa rehberlik etti. Dört yıldır Nepal çapında eğitim, kültür ve sağlık konularında çalışmalar yapan İslamî Sangh Nepal Vakfı'nın genel sekreterliğini yapan Faizan Ahmed evli ve Hamza (11) ve Adnan (6) adında iki oğlan ve 40 günlük bir kız çocuk sahibiydi. 27 Eylül 2011'de, Nepal'in başkenti Katmandu'da öğle namazı çıkışında şehid edildi.