Seçim sonuçları, seçim sonuçlarınız, seçim sonuçlarım…

İnsan seçtiklerinin hülasasıdır. İrade insana verdiği cüz’i imkânlarla özgürce hareket etme kabiliyeti sağlar. Seçemediğimiz şeyler kendisiyle beraber var olup yine kendisiyle birlikte hayatımızı tamamladığımız özelliklerimizdir. İnsan rengini, milliyetini, anne babasını ve cinsiyetini doğuştan kendinde hazır bulur. Seçmek birden fazla seçenek içerisinden isabetli olduğuna kanaat getirdiği en doğru olanı tercih etme eylemidir. Seçiminizi doğru yaparsanız önünüzü daha aydınlık ve de net görürüsünüz. Geleceğinizin rengi karar verdiğiniz şeyle doğru orantılıdır. İbn Haldun’a  bir itirazımız yok tabii ki “coğrafya kaderdir”. Fakat hepsi o kadar değil, tarih de sosyoloji de antropoloji ve hatta biyoloji bile bir tür kaderdir. Tercihinizdeki esas aldığınız ölçü ne ise kaderiniz de odur. Tercih rüchaniyeti, tefrik eğriyi doğrudan ayırabilmeyi sağlar.

İnsanın ömrüne hazırlık yaptığı bütün iradî davranışları seçimle ilgilidir. Seçime konu olmayan hiçbir eylemi yoktur insanın. Hayatın sınav olmasındaki espri de buraya dayanmaktadır. Seçtikleri ile sınanma sadece insana mahsus bir şey.

Girdiğim seçimlerin neredeyse hepsini kazandım. Kimi zaman aday olarak en yüksek kabule mazhar oldum, kimi zaman da benim desteklediğim kişi ya da kişiler bayrağı göğüsledi. Ortada yenilgi olmasına rağmen galip gelme sevinciyle doldurdum içimi. “Yenilgi yenilgi büyüyen zafer” dedikleri bu olsa gerektir.

İşte benim seçim sonuçlarım:

Lisede şu beş şıktan en az tercih edileni seçtim.

a) Çalıp oynayarak baharı getirmek.

b) Çalıştığım ve uğraştığım her şeyden ders almak.

c) Çalıyı dolaşarak gerçeğe varmak.

d) Çalıntı fikirleri onararak ondan kendime bir ideoloji oluşturmak.

e) Çalıma kaçmadan, kimseyi ofsayta düşürmeden karşı takım kalesine en yakın olan kişiye pas vermek.

Tahmin edeceğiniz gibi cevap ( e) şıkkı

Üniversiteyi kazandıktan sonra kitaplarla aramdaki ilişkiyi düzenlemem gerekiyordu, tercihimi kimsenin yüz vermediği şıktan yana kullandım:

a) Kariyer yapmalıyım, işi abartmalıyım.

b) Karine bulmalıyım, yaşadığım hayatı onun üzerine kurmalıyım.

c) Karides yemenin dini hükmü hakkında kafa yormalı, bu konuda uzman olmalıyım.

d) Karikatür bir hayatı başkasının çizdiği bir hayata tercih etmeliyim.

e) Karayipler’e gidip yarım yamalak İngilizcemi geliştirmeliyim.

Tabi ki tercihen işaretlediğim şık (d) şıkkı olacaktır.

Yılların öğretmeniyim, asırlara mal olmak için buradan kestirme bir yol mutlaka vardır diyerek yola koyuldum. Kimsenin aklına gelmeyen seçeneği işaretledim yine. Nasıl olsa dört yanlış bir doğruyu götürmek gibi bir hadsizliğe bulaşmıyordu:

a) Talebeyi talep ettiği noktadan kavrayarak öğrenciye kavratmak gerek.

b) Tali hedefler yerine asli gayelerle genç zihinleri donatmak gerek.

c) Talimatlarla, yönergelerle ve yönetmeliklerle kendimize mutlu bir yuva kurmak.

d) Talihine küsmüş gelecek kaygısı çeken gençleri talihleriyle barıştırmak.

e) Talik ile italik arasındaki ünsiyetten sözcüklerin kardeşliğine ulaşmak.

Yine seçimimi (e) şıkkından yana yaptım. Niye böyle yaptığım belki de on yıllar sonra anlaşılacak. Benim yokluğumdan faydalanarak bu konuda kim bilir ne yorumlar yapılacak.

Olup bitenden bıktım, aşağıdakilerden birini tercih edeceğimi bilmem söylememe gerek var mı?

a) Teşbihte hata arayacağım.

b) Bile bile tashih hatası, imla yanlışları yapacağım.

c) Kafama koyduğum şeyden çabucak cayacağım.

d) Sivrisinek, karınca, bit, pireyi de hayvandan sayacağım.

e) Daha dalında meyveler olmadan oldubittiye getireceğim.

TaBi ki benim tercihim (b) şıkkından yana olacak ve sözümde duracağım.

Herkes gibi ben de seçtiklerim ve seçildiklerimle hükmedemediğim kendi hayatıma hükümet ediyorum. Olgunluk çağımızdaki halimiz gençlik yaşımızın seçim sonuçlarından başka bir şey değildir. Yaşlılık hallerimiz de faklı değil, yaşını saklamayan her ihtiyarlık olgunluk çağının seçim sonuçları olduğu gibi. Kim demiş “Ne doğan güne hükmüm geçer ne halden anlayan bulunur” diye, gözaltlarına, yüz çizgilerine ve kar beyazı saçlarına kederli kederli bakmadan önce seçiminizi doğru yapıp yapmadığınıza ve de tercih listesindeki sıralamanızı doğru şekilde kodlayıp kodlamadığınıza bakınız. Göreceksiniz ki her şey siz yaşarken olmuş.