Sakarya’ya şiir çok yakışıyor

Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi, Adapazarı Kaymakamlığı ve Adapazarı ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün organize ettiği şiir programları, şairler yazarlar okulda etkinlikleri Sakarya'nın adına yakışır bir içtenlikle gerçekleşti.

Bir şehirde yaşadığı şehrin ruhunu içinde tüm canlılığıyla hisseden kişiler varsa orada güzel şeyler sürekli bir şekilde hayata geçiyor. Sakarya benim için sadece bir şehir değil. Çocukluğum, ilk adımlarım, kâğıda düşen ilk cümlelerim ve gençliğim, heyecanım demek. Şimdi bu şehri tüm hücrelerinde hisseden gönül insanlarının özellikle yürekleriyle şiir gibi çağladıklarını görmek beni tarifi imkansız bir mutluluğa sevk ediyor.

Şairler Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde

Sakarya’daki ilk etkinlik sosyal bilimler lisesindeki şiir programı idi. Bu lisenin yaptığı programları görünce insan imrenmeden geçemiyor. Bir şehrin ya da bir üniversitenin bile gerçekleştiremediği programlara şahit oluyoruz Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde. Elbette bütün bu olup bitenlerin en önemli mimarı şair-yazar Ercan Yılmaz. Onun bu okuldaki varlığı bile başlı başına bir etkinliktir aslında. Tabii ki en büyük destekçisi okul müdürü Mehmet Topaloğlu ve edebiyat öğretmeni Hüseyin Tunca'nın da adını anmak gerek. Görünmez kahramanlar,  öğretmen ve öğrenciler de okulun yüz akı işler yapmasındaki en büyük destekçiler.

Konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. Dışarıda hafiften bir yağmur vardı. Yağmurun sesine eşlik eden şiirin sesi günü selamlayan en anlamlı merhaba idi. İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un şehri yürekten kucaklaması ve şehre değer katan işler yapmak için büyük gayret içinde olması da herhalde bu şehirde görev yapan herkesi yüreklendiren bir etkidir diye düşünüyorum.

Bu tür programların en güzel yanlarından biri de şairlerin birbiriyle tanışması, uzun zaman görüşemeyen şairlerin hasret gidermesi olsa gerek. Uzun zamandır görüşemediğimiz şair Zeynep Arkan ve şair Kadir Korkut ile hasret giderme şansımız oldu. Ercan Yılmaz ile İstanbul programlarında sık sık karşılaşsak da onunla ilk defa kendi okulunda birlikte olmak da anlamlıydı. Değerli dost Hüseyin Tunca ile de uzun zamandan sonra hasbihal edebildik.

Sakaryalı Şairler Şiir Şöleni

Sakaryalı şairler şiir şöleni akşam geniş bir katılım ile Ramada Otel'de gerçekleşti. TYB Sakarya Şube Başkanı Hasan Sağlam hocanın TYB Sakarya Şubesinin faaliyetleri hakkındaki sunumu, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan'ın şiir tadındaki konuşması ve Sakarya Valisi Sayın Ahmet Hamdi Nayir'in veciz konuşmaları şiir tadındaki akşama bir esenlik bildirisi havası kattı. Programda merkez valileri Hasan Duruer ve Orhan Alimoğlu da yer aldı.

Sakarya’nın önemli bir değeri olan Cihat Zafer’in de sunumu programa renk katan en değerli anlardandı.

Programda Engin Arapoğlu, Hülya Bilgin Çolakoğlu, Hasan Topçu, İbrahim Açılan, Mustafa Turan, Ömer Emecan, Tacettin Özkaraman, Murat Beyaz, Yusuf Mısırlıoğlu ve Zeynep Arkan şiirlerini seslendirdi. Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya’nın okuduğu şiir ile sona eren gecede; şiir, dostluk, muhabbet havası Sakarya'ya yakışır bir samimiyette idi.

Sakarya dendiğinde artık akla gelen ilk isimlerden biri olan Fahri Tuna, programların tümünde emeği olan bir isim. Şehrine sevdalı bir yürek taşıyor Tuna. Bu şehre değer katacak her türlü çalışmanın altında onun adına görmek mümkün.

Yazarlar okullarda programları ile devam eden etkinlikler hem  Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesinin hem de şehrin önemli faaliyetleri olarak kayıtlara geçecek önemli etkinlikler idi. Bu tarz programların en önemli ayağını da öğrenci buluşmaları oluşturuyor. Öğrenciler yazar ve şairler ile buluştuğunda onlarla edebiyatın havasını soluduğunda ayakları sağlam yere basıyor programların.

Uzun yıllardır yakılan bir meşale var bu şehirde. Önemli olan; programların, etkinliklerin gençlerin yolunu açacak çalışmalarını devamlılığı. Bunu sağlayacak enerji, azim ve ekip şimdi bu şehirde bulunuyor. Üstad'ın “Ayağa kalk Sakarya!” çağrısına her zaman yürekten cevap veren bir şehir olmaya devam ediyor kalbimin başkenti şehir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram Akyüz
Bayram Akyüz - 3 yıl Önce

Hocam maşAllah. Şiir gibide yazıyorsunuz.