Zemçi: Çelişkinin Türküsü

Zemçi Çetinkaya ismi Konya'da yaşayan okuryazar kesimde hiç şüphesiz birçok anı uyandırıyordur..

Zemçi: Çelişkinin Türküsü

Meğer O Şairmiş!

 

 

İlkokul 5'teydim; okuma merakımın yeni yeni alevlendiği günlerdi. Babama kitap almasını söyleyince beni Konya şehir merkezinde (Zafer'de) kitapçılar çarşısına götürmüştü.

 

Şimdilerde sanal çarşı haline gelen yerde Beyaz Kitapevi vardı; sahibinin ismi Mahmut'tu. O dükkândan içeri girdik, babam bana birkaç kitap tavsiyesinde bulunmuştu. Fakat içeri girer girmez babamın tavsiyelerini almaktan vazgeçerek, kapak resmini çok beğendiğim Küçük Prens'e sarıldım.

 

Babam o kitabı okumam için biraz daha zaman gerektiğini ileri sürüyordu. Kızıyordum babama, Küçük Prens küçüklerin kitabı olmalıydı. Hem incecikti, hem ucuzdu; niye pahalı olanı almaya çalışıyordu babam, hiç anlamamıştım. İçeri bıyıklı, babamdan biraz daha uzunca bir amca girdi. Selam verdi, babamla sarıldılar. Ve babam “Bizim mahtum” diye beni tanıttı. Elimdeki Küçük Prensi gören amca “bu kitabı mı almak istiyorsun?” diye sordu. Evet deyince kitabı elimden aldı.

 

İçine ismini ve imzasını çaktıktan sonra “Sevgili Sami'ye yıllarca okuması temennisiyle...” diye küçük bir not düştü. Ve dükkânın sahibi Mahmut Amca'ya kitabın ücretini uzattı. Babam “Ne gereği vardı?” gibi mırın kırınlar etse de ben kitabı almıştım.

 

Kitabın içini açtığımda “Zemçi Çetinkaya” ismini gördüm. Ve İmam Hatip'te Orta 3'e gelinceye kadar Zemçi Çetinkaya'nın takma adının Saint Expury olduğunu sanıyor, dahası Küçük Prens'in de onun çocukluk anıları olduğunu düşünüyordum. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra Selçuk Üniversitesi televizyonunda Zemçi Çetinkaya'nın resmini gördüm, yanında vefat haberi yazıyordu. Şok olmuştum.

 

Haberde kendisinin yayımlanan tek kitabının “Çelişkinin Türküsü” isimli şiir kitabı olduğu söyleniyordu. Artık yeni adıyla Beyaz Cafe olan yere gitmektense herhangi bir kitapçıdan "Çelişkinin Türküsü" isimli kitabı sormak mantıklı olanıydı. Bulduğum kitabın içine ismimi ve imzamı çakıp biraz okuduktan sonra evdeki kitaplığıma yerleştirdim. Birkaç yıl sonra evimize gelen şiire meraklı bir misafire kitabı hediye ettim. Kim bilir o misafir, bir gün televizyonda görecekti resmimi, yanında ölüm haberimle.

 

Zemçi Çetinkaya ismi Konya'da yaşayan okuryazar kesimde hiç şüphesiz birçok anı uyandırıyordur. Dileğim şudur ki, divan şiiri tadında hece şiiri yazan Zemçi Çetinkaya'nın bu Çelişkili Türküsü ve Varide, Kaf Dağı, Çerağ, Jurnal, Aşiyan, İlim ve Sanat, İktibas, Okuntu gibi dergilerde yayımlanan şiir, deneme, mizah yazıları genç nesillerin okuma listelerine girer.

 

 

 

Sami Yaylalı, rahmetle andı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 23:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cesur Küçük
Cesur Küçük - 12 yıl Önce

Gürün doğumluydu. Hemşehrimdi. Müslüman bir adamdı. Çok severdim . Konya'da kaldığım yıllarda memleketimden birisi olduğunu bilmek beni sevindirirdi. Ölüm haberini aldığımda İstanbul ilindeydim. Gözlerim dolu dolu olmuştu.

Nurettin Durman
Nurettin Durman - 12 yıl Önce

NURETTİN DURMAN
VAKİT Gazetesi 04–06–2004


Önemli Not: 1960 doğumlu şairimiz Zemçi Çetinkaya, 30 Mayıs 2004 Pazar günü Konya’da vefat etmiş ve aynı gün ikindi namazını müteakip Musalla mezarlığında toprağın bağrına bırakılmıştır. “Bir ikindi vakti şu Boztepe’den” diye başlamış bir şiirine. Bir ikindi vaktinde toprağa konmuş. Sevdiğim, terbiyeli ve saygılı bir şairdi. Gazeller yazardı. Varide dergisindeki bir gazeliyle dikkatimi çekmişti. Ona, “Bırak bu eski kelimeleri. Gazellerini yeni kel

nurettin durman
nurettin durman - 12 yıl Önce

Birçok şiiri öyledir. Az da olsa daha kolay anlaşılır şiirlerini de gösterirdi bana. Bir güne bir gün de, “Yahu ben bu işin hocasıyım, dersler veriyorum” demedi bana. Konya Selçuk Üniversitesi’nde görev yapıyordu. Bense ancak Lalelide yürürken İstanbul Edebiyat Fakültesi’nin önünden mecburen geçiyorum. Hoş bir insandı. Sessiz ve sakindi. Konya’ya her gidişimde Mustafa Çalışkan’ın dükkânına girer girmez de sorardım (sorardık), Zemçi nerede? İbrahim Demirci nerede? Böyle bir şey işte!

İsmail ÇETİNKAYA
İsmail ÇETİNKAYA - 11 yıl Önce

Rahmetli ağbeyim Zemçi ÇETİNKAYA Konya'da ilk göreve başladığı yıllardı.Bende 14 yaşımda idim yanına gezmeye gittim. Bir pazar günü beni evlerinin yakınlarında tatlı su çeşmesine gönderdi. Bir bidon tatlı su doldur getir dedi, ben biraz geç kalınca geldiğimde niye geç kaldın çeşmeyimi bulamadın bende evet dedim, o günde konya sporun maçı vardı staduyma gidip hakemden çeşmenin adresini soraydın dedi

banner19

banner13

banner26