Zeki Buldukla Nasıl Tanıştım?

Akdeniz ve Arap Müziği'nin Olmadığı Bir Dünyadan Çok Korkan Yazar Kim?

Zeki Buldukla Nasıl Tanıştım?

 

Zeki Bulduk adını dunyabizim.com vesilesiyle yakından bilir olduk. Aslında Zeki Bulduk edebiyat camiamızın içinde yıllardır var olan bir isim. Yazdığı birbirinden kıymetli romanları, hikâyeleri var…

 

Fakat son romanı Züleyha"dan bu yana yayımladığı bir eseriyle karşılaşmadım. Neden böyle olduğunu, Bulduk"un yazdıklarını neden gün yüzüne çıkarmadığını bir okur olarak merak ediyoruz. Siz de farkındasınızdır ki, Bulduk sitede yazdıklarıyla nasıl bir kaleme sahip olduğunu, ilgi dünyasının ne denli geniş olduğunu bizlere gösteriyor. Zeki Bulduk"u siteden takip ederken onunla 3 yıl önce “bir ünlem” dergisinde yaptığımız röportajı hatırladım. Sizler için tekrar okuyup ortaya çıkarmayı düşündüm.

 

“bir ünlem”in Şubat-Mart 2005 tarihli sayısında yaptık bu konuşmayı. Sultanahmet Kitap Fuarı"nda şair Ali Ayçil"in imza gününde tanışmıştık. O gün Bulduk"la bir söyleşi yapılabileceği fikri atıldı ortaya. Güzel de oldu. Kardeşim, Zeki Bulduk"un görev yaptığı okulda fotoğraflarını çekti, dergiden bir arkadaşımız da internet marifetiyle soruları yolladı.

 

Şimdi o söyleşiden kısa başlıkları okuyabiliriz.

Kapaktan verdiğimiz söyleşinin başlığı “Hikâyenin beni terbiye ettiğini düşünüyorum.”du. Bulduk"la edebi kimliği, kitapları üzerine konuşmuşuz. Mesela söyleşinin bir yerindeki şu cümle dikkat çekiciydi: “Herkesin gitmediği yerlere gitmenin, herkesin bakmadıklarına bakmanın tozu, kiri var üzerimde…” Bir başka cümlede ise “Romanın dağıtması ve aylar sonra bahar gelmiş gibi ruhuma çiğ damlaları düşürmesi güzel ama, hikayede bulduğumu başka bir türde bulamadım.” diyor.

 

Göçtü Kervan, Bağdat Düşerken, Züleyha bir çırpıda aklıma geliveren romanları Bulduk"un. Bunlardan Bağdat Düşerken beni büyülemişti. Züleyha içinse bir arkadaşım “Nazan Bekiroğlu"nun Yusuf ile Züleyha"sı ve Zeki Bulduk"un Züleyha"sını sorarsan Zeki Bulduk"unki derim, çünkü olayı daha sağlam anlatmış.” demişti. Kadîm bir aşk destanı olan bu Kurânî kıssayı ben de Zeki Bulduk"un kaleminden de okuyun derim.

 

Zeki Bulduk, 1973 yılında Kırşehir"de doğmuş. İstanbul Üniversitesi"nde Türkoloji okumuş. Şimdi Türkçe öğretmenliği yapıyor. Kayıplar Kosova adlı romanı bulunamıyor. Bozkırın Atları Yaman Ölür ve Göçtü Kervan adlı hikâye kitapları var.

Duyduğuma göre Asım Gültekin 2000"den önce Biat dergisinin bir sayısına kendisinden tam 9 adet yazı koymuş. Gültekin"in ev arkadaşı imiş üniversite yıllarında.

Akdeniz ve Arap Müziği"nin olmadığı bir dünyadan çok korkuyor.

 

 

Yakup Öztürk  yazdı 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:44
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
enes bilal
enes bilal - 12 yıl Önce

Zeki Bulduk, gürül gürül akan bir vicdanı olan adamdır.
kaç kişi kaldı şunun şurasında? kaç kişi kaldık? Züleyha'sız,
kosova'sız, bağdat'sız kalakaldık şunun şurasında... Sahi
Zeki abi, bozkırın atları yaman ölür de mi? hem de nasıl?
ve biz Zeki abi, koşu bittikten sonra da koşan atlarız öyle
değil mi? seni ve çağı tazeleyen, vicdanımızı tazeleyen
cümlelerini seviyoruz... eyvallah!

acem
acem - 12 yıl Önce

Ben nasıl tanıştım?

deryada bir karpuz kabuğuydum
eğildi aldı eline beni
kayık oldum

emin hızlı
emin hızlı - 12 yıl Önce

1990 yılının yazıydı okulun ikinci sömestrisi bitmiş ev arkadaşım bana bir arkadaşını tanıştırdı adı Zeki'ymiş karakuru güneşte yanmış düşünceli kitap okuyan bir demirci ustasıydı hala kitap okuyor ve içindeki demirleri bükmeye çalışıyor.

Yılmaz YILMAZ
Yılmaz YILMAZ - 12 yıl Önce

Zeki Bulduk hocamızla cismen olmasa da kitaplarıyla doğduğu memlektte, kırşehir'de tanıştık. fakülteden hocamız olan İsmail KASap bey salık vermişti adını, eserlerini. yani 2001'di o zaman yıl. işte böyle.
yolu uzun ve hayırlı olsun inş.

emine şimşek
emine şimşek - 12 yıl Önce

'Bağdat Düşerken' ile allak bullak etti rüyalarımı Zeki Bulduk.
Ölmeden evvel nehir kenarında şarkısını söyleyen kızları aradım durdum.Belki önce neyin rüya olduğunu bulmam gerekti.
Ve Tuala.Ve Muleyka.
O günden sonra Zeki Bulduk, adını gördüğüm her şeyi okudum,okumaya devam.
İyi ki okumadan ölmedim.

Sevinç Çabak
Sevinç Çabak - 12 yıl Önce

Ben onunla ilkokul sırasında sınıf öğretmenimin misafir öğretmen diye tanıştırması ve bizlere uçun kuşlar türküsünü söylemesiyle tanıdım...daha sonra benim öğretmenim oldu ve onu doya doya tanıdım...Bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü ben onun Zeki BULDUK'un ÖĞRENCİSİYDİM....

bayram aşan
bayram aşan - 12 yıl Önce

harkülade üslubuyla kaleme aldıgı ğüzel bir hikaye...
YÜRÜYORDUK BİR YOL VARDI YÜRÜNECEK..
evet bir yol vardı ve bizlere bu yolun kolay ama zorluklarla olu oldugunu anlatıyor... okurken kendinizi başka başka insanların hayatlarının içinde hissettiricek bir hikaye özelligine sahip bir kitap yazara başarılarının devamı dileklerimle teşekkürlerimi bir borç bilirim

ELİF ŞAR
ELİF ŞAR - 12 yıl Önce

Zeki BULDUK benim edebiyat(türkçe)öğretmenimdir.Şu anda da dersime giryor.Biz Zeki hocamızı çok severiz.Onunla dersşerimiz çok güzel geçer.Onu çok seviyoruz.


banner19

banner13

banner26