Yussef Black'le Yazıştık.

Beraber bir şarkı yaptık. Şimdilik dinleme imkanı sunamayacağım size. Fakat onu tanıyabilirsiniz.

Yussef Black'le Yazıştık.

Yussef Black'le Konuştuk!


Beraber bir şarkı yaptık. Albümüne koyacağı için şimdilik dinleme imkanı sunamayacağım size ama onu tanıyabilirsiniz. Söyleşi değil, iki saat süren bir yazılı sohbet'den kesitler.(Aman çok zahmet etmişsin, yorulmuşsun, demeyin canım çıktı; hepsini tercüme ettim vallaha!)

Konuşanlar: Yussef Black (Bildiğimiz Kara Yusuf) ve Salome
Mekan: Google Talk

Salome iş yerindedir ve bir yandan birşeyler çiziktirirken bir yandan da çetleşir ve hiç mi hiç vicdan azabı duymaz. Yusuf dünyanın bir başka ucunda, evindedir ve uyumak ister ama Salome konuşur bırakmaz.

E, nasıl filimlerden hoşlanırsın? 

Geçenlerde V For Vendetta filmini seyrettim ve beğendim. Martin Scorsese, Ridley Scott, Oliver Stone falan severim bunlarun filimlerini. Aha bi de Tarantino.

Başka hangi holiwood filimleri vardı ya, mesela The Shawshank Redemption. Sonra Ghost Dog.

Ghost Dog'ı seyrettin ha. Lol.

Evet çok etkileyici bir filim, benim de üstümde büyük etkisi oldu.

O filmi çok insan bilmez.

Gerçekten mi? Buralarda bayağı popüler oysa.

Gerçekten, beraber çalıştığım insanlara sorsam hiç biri duymamıştır bile.

Hadi canım ya, inanamıyorum. Buralarda bir klasiktir.

Burdaysa çok tutulmadı, çünkü insanların çoğunun anlayışının üzerinde ve medyadan da çok az ilgi gördü. Amerikalılar daha çok aksiyon ve patlamalardan hoşlanıyorlar.

İlginç.

Ama benim bir Ghost Dog DVD'im var.

Senin farklı olduğunu biliyoruz :) Zaten İslam'ı seçmişsin daha n'olsun.

Çok haklısın. Bir de annemi müslüman yapayım, başka şey istemem.

Hehe, ailenin tepkisi noldu? Bana hiç hikayesini anlatmadın!

Söyleşi için email atıcaktın ya, onu bekliyordum :)

Valla uykun yoksa anlat :D

Ve hikaye şöyle başlar...

He he…

Pek kilise ile ilgili değildim, ailem Baptist ve Metodist'lerdi ama benim inancım yoktu pek... Oralarda bir yerlerde birşeylerin olduğunu biliyordum ama kanıta ihtiyacım vardı. O yüzden değişik dinleri araştırdım ve gençken bir çoğunu denedim. Sonra annem hastalandı ve artık bana bakamadı. Bir akıl hastanesine yatırıldı ve ben anneannemin yanına verildim...

Sürekli amca, hala, teyzelerimin arasında gidip geldim. Ta ki bir gün teyzelerimden biri beni sokağa attı ve yaklaşık 3 ay için evsiz kaldım.  Annem ve anneannemin beni görmeye gelene kadar haberleri yoktu. Bana iyi davrananlar sadece müslüman ailelerdi. Amerikalı olan çok dostum yoktu sahiden. O yüzden annemle geri dönüp üniversiteye gittiğim zaman, tüm oda arkadaşlarım müslümandılar. Benimle sadece müslüman kızlar konuşurlardı.

Mezun olunca Philadelphia'ya gittim ve yaşadığım mahalle müslüman ağırlıklıydı. Ermeni bir kızla "Passion of The Christ" filimine gitmek için sözleştim ama kız beni ekti. Bende mahalledeki bir kafeye gittim ve bir kaç arkadaşı gördüm, camiye gidiceklerdi ve istersem onlara katılmamı söylediler. Ben de gittim ve gördüklerimden etkilendim. Herhangi bir baskı da yoktu. İmamla konuştum ve o gece Kelime-i Şehadet getirdim. Yaklaşık 5 sene oldu.


Çok harika bir hikaye. 

Sağol.

Yani müslüman olduğunda Kur'anı okumuş muydun, yoksa o gece islamı seçip sonra mu okudun?

Daha önce okumuştum ve okulda da din ve tarih derslerinde bir şeyler görmüştüm. Sadece o zamanlar inanmak için yeterli sebebim yoktu.

Ama şimdi geri baktığımda biliyorum ki, herşeyin bir nedeni vardı. Evsiz kaldığımda ve halamla sorunlarım olduğunda... İntihara kalkıştım ve ölmem gerekiyordu ama Allah izin vermedi, o yüzden biliyorum ki, burda olmamın bir nedeni var.

Evet, başımıza gelen her şeyin bir nedeni var ve zincir gibi birbirlerine bağlılar. En ufak ayrıntının bile bir sebebi var.

Evet, arada sırada beni tekrar kendi dinlerine döndürmeye çalışan Yehova Şahitleri'ne bu hikayeyi anlatıyorum ve onlar bana kızıyorlar, İsa'ya inanmam gerektiğini söylüyorlar. Ben de İsa'nın iyi bir insan olduğunu ve  huzur içinde yatmasını söylüyorum, onlara diyorum ki, içiniz rahat olsun ben İsa'yı da seviyorum. Artık rahatlıkla gidebilirsiniz.

Evet İslam'ın bu yanı güzel, tüm peygamberleri ve onların getirdiklerini kabul ediyor.  Bazen, konuştuğum hristiyanlara Kur'an'da Hz. Meryem'in adına bir sure olduğunu söylüyorum, çok şaşırıyorlar.

Anneannem de İslam'ın bu yanını seviyor, Hristiyan olduğu halde.. Benim Kur'an'ımı aldı benden, kendime yeni bir tane almam gerekiyor.

He he. Baksana bu konuşma çok hoş oldu, söyleşi olarak bunu yollarım nedersin, hem de ilginç olur. Müzikle ilgili de konuşalım da temam kemal olsun.

Çok iyi olur.

Peki, nasıl başladın müziğe. Sokaklardayken mi?

Yok, çok daha önce annemle başladım. Annemin adı Norma Jean. O zamanlar Radyo'da DJ'lik yapıyordu, ailemdeki herkes zaten ya müzik işinde ya da eğitim... Anneanneam emekli öğretmen ve teyzelerimin de çoğu öğretmen. Annem ve dayım müzikle uğraşırlardı. Dayım bana piyano çalmayı öğretti. İşte böyle müzikle iç içe büyüdüm. Sonra deejaylik yapmaya ve müzik üretmeye başladım, iyi bir kulağım vardı sanırım.

Sonra söz yazmaya başladım. Lise ve üniversite yıllarında ilk Rap şarkılarımı kaydettim. 1993 ila 97'ye kadar bu böyle devam etti, Mista RG adıyla şarkılarımı dağıtıyordum ve kulüplerde çalıyordum. Sonra ara verdim. Tekrar müzik yapmaya bu sene başladım ve şu anda albümüm üzerinde çalışıyorum. Şarkılardan biri de seninle.

Ha, evet duymuştum, he he. Güzel, iyi ki başlamışsın yine. Bir de hep Amerikada rapper'ların İslam'a daha çok yöneldiğini duyuyorum, doğru mu ki?

Evet doğru, çoğu hapishanede dönüyor ama ya Farrakhan'ı takip eden zenci nasyonalistler, ya Sufizimciler ya da Allahın zenci olduğunu düşünen Yüzde Beşçiler... Sözde müslümanlar ama amelde değil. Mesela benim akrabalarımdan biri Nation of İslam'a üye ve benim müslüman olduğumu duyunca koşa koşa geldi neden Nation'da değilim diye. Beni razı etmeye çalıştı. Ona El-Fecr süresini okumasını söyledim ve ne dediğimi anlamadı bile. Bu şekilde anlattım ona neden Nation'a girmediğimi.

Çok ilginçmiş. Malcolm X'in ruhuna bir fatiha diyelim.

Evet diyelim.

Neyse bundan sonra veda faslı falan oldu. Yani böyle Yussef Black'in hikayesi; ey ahali duyanlar duymayanlara anlatsın.

Salome, hem çetleşti hem çalıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2010, 10:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldız ramazanoğlu
yıldız ramazanoğlu - 12 yıl Önce

salome eline sağlık. söyleşilerin çok akıcı. sanırım seni izlemeye devam etmeliyim. şarkını çook merak ediyorum. sesin de olağanüstü. şarkı sözlerini birgün türkçeye çevirip yolla lütfen. hep akmaya devam et.

banner19

banner26