Yeryüzü, iyilik cenneti olsun!

Hayatımızın iyiye gitmesi için çaba sarfetmemiz gerekiyor. Buna yardımcı olan bir insan var; Kemal Sayar.

Yeryüzü, iyilik cenneti olsun!

Kabul, her insanın iyi ve kötü yanları vardır! Bu sebepten de insanları ceffelkalem “Bu iyidir, bu kötüdür.” diye tasnif etmek yanlıştır. Çünkü an gelir, “kötü” dediğimiz birisi, doğru zamanda ve doğru yerde tüm kötülüklerini örtüverecek bir iyilik yapıverir de o güne değin yaptığı kötülüklerle değil o iyiliğiyle anılır olur. Kıssalarımızda buna benzer yüzlerce örnek yok mu zaten? Susamış bir köpeğe derin bir kuyudan pabucuyla su veren kişinin cennetle muştulandığına dair söylenceyi hangimiz duymadık ki! Biraz bu sebepten, biraz da hayatı kendimize ve başkalarına yaşanılır kılmak için her insana potansiyel iyi gözüyle bakmak gerek.

Bakıştan bakışa fark var

Zannediyorum ki iş, insanda bulunan cevherlerin iyi ya da kötü olmasında değil, hayata bakışında.

Kemal SayarHayata bakış önemli olan! Bakış iyi ve iyilik dolu olursa, bu hal insandaki iyi cevherleri harekete geçiriyor ve ortaya; olaylara ve insanlara Peygamberin emrettiği gibi merhametle bakan bir insan çıkıyor.

“Reality Şov”lar vardı

Yaşı müsait olanlar hatırlayacaktır; hatırlamayanlara da kısaca bilgi verelim: Yakın zamana kadar televizyonlarımızda “Reality Şov” programları vardı. Bu programları avamca tarif etmek gerekirse şu söylenebilir: “Hangi kötü insan, üç kuruşluk menfaat için, şeytani planlarla komşusunu / annesini / ortağını vb nasıl öldürdü programları...” Ama emin olun ki bu programlar, bu yazıdaki cümleler kadar masum değildi . Dehşetengiz bir fon müziği eşliğinde bolca kanın kullanıldığı, rayting uğruna cinayet işlemenin sanatkarca özendirildiği, nerdeyse beyinlerin yıkandığı etkileyici programlardı bunlar.

İşte bu programların herkesi efsunladığı bir vasatta, Kanal 7’de Kemal Sayar adlı biri “Durun ey insanlar! Şu toplumda iyi insanlar ve yapılan iyilikler de var!” demeye başladı yaptığı bir programla.

Buydu işte! Herkesi kan tuttuğu bir zamanda olaya iyilik nazarıyla bakabilmekti önemli olan ve Kemal Sayar, işte bunu yapan kişiydi.

Aynı Kemal Sayar, yıllar sonra yazdığı bir yazıda “İyilik dünyanın cennetidir.” demeye devam ederek korkutan değil müjdeleyen olmaya devam edenlerden olacaktı.

Kemal Sayar, Her Şeyin Bir Anlamı VarKemal Sayar, Otoyol UykusuKemal Sayar, Hüzün Hastalığı

Şair, yazar, TV programcısı, bilim adamı…

Herkes kendi penceresinden görür insanları ve herkes bir diğeri için “bir şey”dir: Amir, memur; gazeteci; şair, yazar; bilim adamı vb… Kemal Sayar da birileri için bir şeydir. Bazılarına şair; bazılarına hekim; bazılarına bilim adamı… Ve fakat değişmeyen gerçek şu olacaktır: O iyi biridir, iyilikle bakan ve iyiliğin yaygınlaşması için çabalayandır.

100 Türk Büyüğü

Bence sadece Türk matbuat tarihinin değil, dünya matbuat tarihinin de en zarif protest eylemidir bu. Bir düşünün ki 80-100 sene önce bir ülkenin tüm değer yargıları altüst olmuş; ak karaya, iyi kötüye karışmış; ülkenin hainlerinin ve kahramanlarının kim oldukları birileri tarafından resmen dikte edilmiş ve üstelik bunlara muhalif olmaya cevaz bile verilmemiş.

Kemal Sayarİşte böyle bir vasatta, bir taşra dergisinin güneş ışığı sarı sayfalarında bir yazı dizisi yayımlanmaya başlanır: “100 Türk Büyüğü”. Bu yazı dizisinin kahramanları, içimizden birileridir; allı pullu, şaşaalı unvanları yoktur. Hatta birçoğu toplum tarafından tanınmamaktadır bile. Ne var ki bunlar, bir toplumu ayakta tutan, insanlar arasında görünmeyen bağı oluşturan o iyi insanlardır. Bunlar kim midir? Kim olduklarının ne önemi var ki! Yaptıkları işlere bakmalı bunların. Bunlar, bursunu yoksullara dağıtan üniversite öğrencisidir; kitaplarını yoksullara dağıttığı için iflas eden kitapçıdır; uykusunu ve dinlenmesini birkaç kişiyi kazanmak için feda eden öğretmendir; evine misafir gelen onlarca insana fisebilillah hizmet eden ev hanımıdır; Afganistan’a, Çeçenistan’a harçlığını gönderen öğrencidir…

İşte bu yazı dizisinin mukaddimesini yazarak diziyi başlatan kişi de Kemal Sayar’dır. Amaçsa hep aynı: Şu dünyada iyilik galebe çalsın!

Bu hamur neyle yoğruldu?

Hayatına kuşbakışı göz atıldığında, hep iyi insanlarla bir arada olduğu görünüyor Kemal Sayar’ın. Hayatının biçimlendiği Eskişehir Maarif Koleji yılları, onun hem bilinçli müminler safında yer aldığı hem de entelektüel birikimini kazandığı yıllar. Çevresinde ise Türk yerli düşüncesinin mümtaz isimleri ve hakkında yazılanlara bakıldığında görünenlere göre, ciddi entelektüel okumalar… Sezai Karakoç, Necip Fazıl, Nabi Avcı, Cahit Koytak… İşte bu, uygun hamurun doğru mayalanmasıyla ortaya çıkan sonuç: “Bir iyi insan: Kemal Sayar.”

 

 

Emre Coşkunsu yeryüzü iyilik cenneti olsun diye yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2011, 13:07
YORUM EKLE

banner19

banner13