Yapacak daha çok işimiz var!

Birçoğumuz onun adını bilmesek de, kendisini güzel programlardan tanıyoruz. Yüzüne aşina olduğumuz bir isim Ümit Sönmez..

Yapacak daha çok işimiz var!

Haritayı önünüze koyduğunuzda aklınıza ne geliyor?

Daha yapacak çok işimiz olduğu aklıma geliyor. Özellikle de ümmetin, uzakta kalmış, azınlık yaşamı süren parçaları ve onların yaşamlarındaki zorluklar. Buna rağmen öte dünyada onlarla aynı sınava tâbi tutulacak olmak beni çoğu zaman utandırıyor.

Ümit Sönmez - İHH

İHH bünyesinde birçok ülkeye gittiniz. Oralarla ilgili belgeseller sundunuz. En çok hangi coğrafyada gördükleriniz sizin aklınızdan çıkmıyor?

Her birinin benim hayatım üzerinde farklı yansımaları oldu. Diğerlerinden ayırabileceklerim ise Afrika’da Zimbabwe’de şahit olduğum fakirlik ve bir köyün toplu halde müslüman olması, Gazze’de yaşayanların uğradığı haksız zorluklar, Afganistan’dakilerin gözlerine sinmiş bıkkınlık ve usanç.

Ümit Sönmez - İHH

Birçok şehir görmüş birisi olarak gitmediğiniz ve gitmek özlemi taşıdığınız bir şehir var mı?

Memleket gibi hasret duyduğum, hatta görmeden gidersem gözümün açık kalmasına sebep olacak olan şehir: Kudüs…

İstanbul’da yaşıyorsunuz. İmkânınız olsa başka bir şehirde yaşamak ister miydiniz?

İnsan, işini en iyi ve en faydalı yapabileceği yerde yaşamalıdır bence, en azından işini yapabildiği sürece. Bu anlamda bizim işimiz için ülkemizdeki merkez İstanbul’dur. Bir süre daha başka bir şehirde yaşamak gibi bir özlemim yok.

Ama Allah nasip eder ve vakti zamanı gelirse ahir ömür denilen zamanda tecrübe ve birikimlerimizi paylaşabileceğimiz, projeler üzerinde çalışma yapma şansına erişebileceğimiz her hangi bir Afrika ya da Asya kentinde yaşamayı ümit ederim doğrusu.

Ümit Sönmez, Ahmet Mercan'ı yakalamış

Gerek Tv programları olsun, gerek salon programları olsun birçok programda sunuculuk görevini üstlendiniz. Bir anlamda müslümanların sesi, soluğu oldunuz. Ne hissettiriyor bu size?

Müslümanların sesi olabilmem mümkün değil; bu gerçekten çok büyük bir sorumluluk ve bize göre kat be kat büyük bir gömlek. Ben kendi yaptığım işi şöyle görüyorum: Allah nasip etti, hasbelkader ümmetin farklı yerlerindeki farklı parçalarıyla kendi yurtlarında görüşme imkânımız oldu.

Onlardan dinlediklerimizi, onların buradaki kardeşlerine söylemek istediklerini aktarıyoruz. Çoğu zaman insanî yardım çalışmaları ile ilgili ziyaretler yaptığımız için ülkemizden verilen emanetleri onlara teslim ediyoruz. Aslında bunların hepsi irtibatın kopmaması ve daha da güçlenmesi adına bir nevi bahane oluyor.  Bunun bir nöbet olduğunu düşünüyorum. Nöbet bittiğinde görevi yeni arkadaşlara teslim edip sıradaki işimize bakacağız.

Okumaya zaman ayırabiliyor musunuz?

Okumadan olur mu? En zor zamanlarda bile vazgeçemediğim şeylerden biridir kitaplar. Her akşam üç-beş sayfa da olsa, okumadan uyumam mümkün değil.

14677

En son okuduğunuz kitap?

Eğer iş yüzünden seyahatte değil memlekette isek genelde birkaç kitap birden olur elimde. Şimdilerde üç kitap var. Birisi İskender Pala’nın İki Darbe Arasında kitabı, öbürü Ahmet Cemil Ertunç’un Çankaya Nöbeti ve bir de Filistin Platformu’nun çıkardığı Goldstone Raporu ve Uluslar Arası Hukuk

Son olarak…

‘Marifet iltifata tâbi’ derler ya efendim, bizi izlemeye devam edin lütfen!

 

 

 

Besim Bal sordu 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 17:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 9 yıl Önce

kendisini ilgiyle ve dikkatle takip ediyoruz.içtenliğine ve samimiyetine müteşekkiriz.en iyi yaptığımız iş zaten izlemek.sadece izlemek ve izlemek...

banner19