Yanlışları düzeltmiş, hakikati hatırlatmıştı

Abdülcelil Candan Hoca vefat etti. Fatih Pala, merhum hocanın ardından yazdı..

Yanlışları düzeltmiş, hakikati hatırlatmıştı

 

Abdulcelil Candan Hoca geçirdiği kalp krizi sonucunda dün (08.10.2012) refik-i alaya yükseldi. Geride, geride kalanlara hüzün ve birçok eser bıraktı.

Ömrü çok hareketli geçen bir Müslümandı. Bir vakitler müftülük de yapan Candan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyordu. Hayatı devam ediyordu evet; Azrail aleyhisselam “haydi sıra sende, gidiyoruz” deyinceye kadar... Radyo ve TV programları da yapmıştı.Abdülcelil Candan

Hakikati hatırlatan kitaplara imza atmıştı

Onu ilkin Kur’an’da Hak-Batıl Mücadelesi (Kaynak Yay.) isimli eseriyle tanımıştım. Kitabın ismi de, içeriği de ilgi çekici ve kendini okutan nitelikteydi. Bütün Allah elçilerinin kulluk yürüyüşlerini konu edinen eser birçok çalışmaya kaynaklık edebilecek konumda.

En çok sevdiğim ve kıymet verdiğim eserlerinden birisi de İhsan Yayınları’ndan çıkan Ömür Boyu Davet’tir. Bu çalışmasında çok yönlü bir şekilde “davet” mevzuu ele alınmış. Seyyid Kutub’un ve Mevdudi’nin fikirleri merkeze alınarak oluşturduğu atmosfer okuyanı derinden etkiliyor. Çok miktarda davet ehli ve davet konulu eser de sunulmaya çalışılmış.

Kur’an Tefsirinde Sapma ve Nedenleri (Düşün Yayıncılık) isimli, bu konuda derli toplu olarak hazırlanmış nadir ve güzel çalışmasını henüz almıştım okumak için. Lakin daha nasip olmadı okumak. Kitabını bitirmemizi beklemeden vadesi bitti bu güzel Müslümanın.

En ilginç ve belki de bir ilk denilebilecek çalışması, yine Düşün Yayıncılık’tan çıkan Bid’at ve Batıl İnançlar Ansiklopedisi’dir. Tamamen ansiklopedik tarzda hazırlanmış ve içinde neredeyse batıl inançlara ve bid’atlere dair ele almadığı başlık kalmamış.

Abdülcelil CandanHer bir kitabı büyük bir derdin engin serzenişleri idi

Aslında Abdulcelil Candan’ın bütün eserleri bir boşluğu doldurma, bir yanlışı düzeltme, bir hakikati hatırlatma özelliği taşıyor. Yani yazmak için yazmamış; hakkın ve hakikatin şahitliğini tüm insanların zihnine kazımak için uğraşmış, diyebiliriz. Bu kanıya, kitaplarını okuyanlar da hak verecektir. Bir Kur’an’ı Nasıl Anlamalı eseri (Elest Yay.), bir Ulemanın Gücü eseri (Bilge Adamlar Yay.), bir Dinde Aşırılık ve İtidal eseri (Düşün Yay.) ve diğerleri... Her birisi büyük bir derdin engin serzenişleridir.

Ne mutlu ona ki miras olarak kitaplarını ve davasını bırakarak göçtü. Sözlerini öz’üyle kardeş kılabilen güzellerimizden birisi de o’ydu.

Rabbimizden ona mağfiret etmesini ve bizlere de onun gibi ilim ve cehd sahibi müminlerden olma şuuru bağışlamasını diliyoruz.

 

Fatih Pala rahmet dilekleriyle yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2012, 11:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
nezir
nezir - 7 yıl Önce

allah rahmet eylesin; alimin ölümü alemin ölümü gibidir.

m.ali
m.ali - 7 yıl Önce

Allah bu ümmete hep böyle alim kullarını nasib eylesin...

banner19

banner13