Viyana'da iftar veriyorlar!

Ayşe Seçkin, Viyana'da ATİB Başkanı Yaşar Aydemir'e Viyana'da neler yaptıklarını ve iftarları sordu.

Viyana'da iftar veriyorlar!

Çanlar altına iftar çadırları kurulamasa da binaların soğuk yüzlerini, sımsıcak gönülleriyle ısıtan güzel insanlar, kubbesiz, minaresiz camiler inşâ etmişler ve gönüllerince bir dünya kurmaya çalışmışlar. Onlar bu istikamette adım adım ilerlemeye devam ediyorlar.

Anlatmaya çalıştığım mekânlar ve insanlar ülkemizden kilometrelerce uzakta, Avusturya’da (Voralberg/ Bregenz) maddi-manevi bir hayat mücadelesi içinde olan ülkemizin uzaktaki insanları… Buralarda kendilerine müslüman ve Türk olarak yaşayabilecekleri, adet ve geleneklerini, hassasiyetlerini yaşadıkları mekâna taşıyabilecekleri bir mekân tasavvuru içindeler. Pideler burada da sofraları süslüyor. Misafirler, gelenler, gidenler, iftariyelikler… İşte her şey böyle aynıyken çadırları olmasa da toplu iftar sofraları olmaz mı…

Bregenz ATİB Camii
Bregenz ATİB Camii
Yaşar Aydemir
Bregenz ATİB Camii
Bregenz ATİB Camii
Bregenz ATİB Camii
Yaşar Aydemir
Bregenz ATİB Camii
Fotoğrafları büyütmek için üzerini tıklayınız

Diyanet’e ait, burada ismi ATİB olarak geçen cami ve dernek binasının içerisinde bir hareketlilik var. Güzel bir uygulama ile her akşam iftar sofraları kuruluyor. Müslümanın mekân tasavvurunu taşımışlar buraya. Bir külliye kuramasalar da bir bina içerisine camiyi, mektebi, aşevini, kurumsal mekânı (derneği) yerleştirmişler. Belki hepsine bizim verdiğimiz adlardan daha modern ve güncel adlar koysalar da işlevleri aynı mekânlar. Biz de uzaktan değil de daha da bir yakın olarak dernek başkanı sayın Yaşar Aydemir’e selam ediyoruz ve ATİB’i soruyoruz.

ATİB’in açılımı nedir?

Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği.

Ne tür çalışmalar yapılıyor?

Yaz okulunda Kur’an eğitimi veriliyor. Kış döneminde hafta sonu kursları, çocuklara, gençlere, bayanlara ders artı sohbet veriliyor. Ayrıca kermesler düzenleniyor, bu kermesler yılda 2 kez oluyor. Geleneksel şölenler halini aldı elhamdülillah. Kermes döneminde farklı aktiviteler yapılıyor ve Türklerin buna ilgisi çok yoğun oluyor. Ve bununla birlikte; folklor eğitimi, futbol turnuvası, Türkçe okuma–yazma programı organize ediliyor, yurt içi ve yurt dışı geziler düzenleniyor.

Ve planlar devam ediyor. Planlanan projeler azmimizi artırıyor. İlk proje olarak da mekânı büyütüp bir kültür merkezine, daha kompleks bir mekana sahip olmak istiyoruz. Hayatlarımızı tehdit eden ortamlardan gençlerimizi daha ferah mekânımıza, daha korunaklı alanlara çekmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmada herkes gönülle, gönüllü çalışıyor.

İftar organizasyonu nasıl başladı? Kaç yıldır devam ediyor?

1999’da başladık. O zaman küçük bir mekânımız vardı. 2002 yılında bu camiyi satın aldığımızda mekânımız daha da bir ferah oldu, imkânlarımız gelişti ve aynı oranda iftar sofralarındaki tabaklarımız da, dualarımız da artmış oldu.

Uygulama nasıl başladı, nasıl devam ediyor?

Her gönüllü aile bir gün iftar veriyor. Yani yemekleri evlerinde hazırlayıp getiriyorlar. Evde yemek yapma imkânı olmayanlar da, belirlenen miktarı camiye veriyorlar. Ama fedakar, gönüllü hanımlarımız sadece malzemelerin ücretini buradan alarak, ellerinin emekleriyle evlerinden yemekleri yapıyor, paranın camide kalmasını sağlıyorlar. Son olarak da, bu yıl ilk defa uygulamaya koyduğumuz havuz sistemimiz var. Herkes dilediği kadar miktarı vererek sofralarımıza katkıda bulunuyor.

Bu iftar sofraları kaç kişiye hizmet ediyor ve kimler davet ediliyor?

30 ile 8o davetli oluyor. Çoğunlukla Türkler, Çeçenler, Mısırlı, Suriyeli misafirlerimiz oluyor. Şimdilik sadece erkeklere iftar veriliyor. Mekânımız genişledikçe bayanlar için de özel sofralar kurmayı planlıyoruz.

 

Ayşe Seçkin Viyana’dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2010, 22:26
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
FURKAN ÖZKAN
FURKAN ÖZKAN - 9 yıl Önce

Neden şu "TÜRKçülük" kafasından ve de sağcı zihniyetinden kurtulamıyoruzZz?!..

ridvan erhan
ridvan erhan - 9 yıl Önce

Genelde girbetcilerin yasadigi her ülkede her sehirde ramazan günlerinde ücresiz iftar yemegi verilir. camilerde lokallerde derneklerde dönüsümlü olarak hayirseverlerce iftar yemegi masrafi karsilanir. örnegin viyana'da yaklasik 50 noktada iftarinizi acabilirsiniz.

banner19

banner13