Vaktin varsa hadi gel bi' çay içelim kantinde

Şeyma Benli, Marmara İlahiyat’ın güzide hocalarından, değerli fıkıhçı Prof. Vecdi Akyüz’ü anlattı.

Vaktin varsa hadi gel bi' çay içelim kantinde

 

Ülkemizde iyi hocalarımız var çok şükür, hem de çok iyi hocalarımız var. Çok çalışan, çok okuyan, hiç boş durmayan, hoş sohbet hocalarımız var başımızda. Mesela Vecdi Akyüz, bu tanımlamalara kesinlikle uyan bir hoca.

Çünkü Vecdi Akyüz, çayı da, muhabbeti de, öğrencilerini de çok severVecdi Akyüz

Üsküdar Bağlarbaşı’nda, Marmara İlahiyat’ın bahçesinde onun kapıdan girişini görünce hemen yanına koşuveren talebeleri vardır. Ya da olduğu yerde bekleyip arkadaşıyla olan muhabbetine, hoca yanlarından geçeceği vakte kadar bir nokta koymaya çalışan talebeleri vardır ki hoca geçerken yanlarından, onunla konuşabilsin.

Çok içtendir Vecdi Hoca. Öğrencilerini kardeşi gibi görüp bunu dillendirmekten çekinmez. “Vaktin varsa hadi gel bi’ çay içelim kantinde” teklifi genellikle ondan gelir. Çünkü o, çayı da, muhabbeti de, öğrencilerini de çok sever.

Onunla her konuda konuşabilme rahatlığı vardır öğrencilerde. Sanki kendi akranınızla konuşuyorsunuz hissi verir insana. Tecrübeleriyle yol gösterir ama bunu yaparken asla üst perdeden konuşmaz.

Vecdi AkyüzKendini bilen, kendinin farkında olan bir hoca

Renkli giyimi ve rahat tavırlarıyla dikkat çeker. Rahat dediysek Müslümana yakışmaz bir rahatlık değil tabii ki, hâşâ! Kendini sıkıp başkalarının lafına göre hareket etmez. O, kendinden gayet emindir, kim olduğunu ve sınırlarını iyi bilir, ona göre davranır. Mutedildir. Realisttir. Masa başı fıkıhçısı değil, halkın içinde yaşayan ve hayatın gerçeklerinin farkında olan bir fıkıhçıdır. Fıkhı geçmişlere hapsetmez, günümüze en etkin haliyle uyarlar.

Dedim ya kendini bilen, kendinin farkında olan bir hocadır diye; bu yüzden kimseye kini, gururu, hasedi yoktur. Onun mevkisinde bulunan kişilerde sık görülebilecek, öğrencilere üstünlük taslama ve meslektaşlarına haset duyma gibi hastalıklar yoktur onda. Nereden mi biliyorum? Hem sözlerinden, hem tavırlarından. Bu o kadar belli ki. İyi bir iş yapıldı mı, kim tarafından yapılırsa yapılsın, onu takdir eder. Menfi olaylar için de aynı durum geçerlidir. İçi dışı birdir. Kimseden çekincesi yoktur. Doğru bildiği neyse söyler.Vecdi Akyüz

Vecdi Akyüz, kendini sadece kendi alanına hapsetmez

Vecdi Hoca’nın kendine has bir üslubu ve ders anlatışı vardır. Her şeyi şematize etmeye meyyaldir. Kendi çizdiği şemalar, tablolar ve kendisine ait olan cevizeler ile anlatır dersi (cevize, vecizenin Vecdice’sidir). Kürsüye geçip de “şunlar helal, bunlar haram, onlar farz, âlimler böyle demiş” diye anlatmaz dersi. “Siz sorun, ben cevaplayayım, böylesi aklınızda daha iyi kalır” der ve hep öğrencilerin yanına oturur. Olayın mantığını kavratıp ilkeleri öğretir.

Vecdi Akyüz, ilgi alanı geniş ve bunlarla alakalı çalışmalar yapan, kendini sadece kendi alanına hapsetmeyen bir hoca. Fıkıhla ilgili kitaplarının yanında, doğrudan ilgili olmayan eserleri de mevcut. Onun hazırladığı eserler arasında benim favorim olanlar ise, Kur’an’da Siyasi Kavramlar ve editörlüğünü yaptığı 4 ciltlik Bütün Yönleriyle Asr-ı Saadet’te İslam.

Vecdi Hoca, hakikaten kıymetli, önemli bir insan. İyi ki böyle bir hocamız var.

 

Şeyma Benli haberdâr etti

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2012, 23:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 7 yıl Önce

Vecdi Hoca'nın telif ve tercüme eserlerinden çokca istifade ettim, etmeye de devam ediyorum.İLEM'in 10. yıl vesilesiyle geçekleşen programda da kendisiyle tanışma imkanım oldu ve kendisine teşekkürlerimi ilettim. Allah razı olsun çok beyfendi bir insan kendileri.. Çalışmaları cennetine vesile olur inşallah...Bu arada Kırklareli'li olduğunu da öğrenmdim ayaküstü...Hoca, Kırklareli'nin gururu desek yeridir yani...

hacer altıok
hacer altıok - 7 yıl Önce

Vecdi hocamızdan ders almış olmak hakikaten büyük bir ayrıcalık.Derslerimizdeki çay ikramları da dersimizin vazgeçilmezi elbette.Yüce Rabbimiz,hocamıza ve talebelerine başarılar ihsan eylesin...muhabbetlerimle

Ahmet EKŞİ
Ahmet EKŞİ - 7 yıl Önce

Söylediklerinize aynen katılıyorum. Hele bir de benim gibi onunla çalıima fırsat bulanlar daha iyi bilirler. Allah hocamıza sağlıklı uzun ömürler versin.

Hüseyin ERDOĞAN
Hüseyin ERDOĞAN - 7 yıl Önce

Hasedin genelde hocalarda yoğunlaştığı bilinen bir gerçek olmakla birlikte, bir hocanın (akademisyenin) bir başka hoca hakkında böylesine hayırhah kadirşinaslık örneği göstermesi,okuyucuları yönlendirmesi bakımından da çok önemli.Bu övgüler övülen zatı göstermekle birlikte,diğer yönüyle öven zatın da kadir kıymet ifade ettiğini gösterir..Hocaların bu tavrı,umarım herkes için güzel bir davranış modeli olur..İyi ki varsınız saygı değer hocalar..

banner19

banner13