Üzülenler, ezilenler ve Erbakan Hoca!

Bugün herkes sussun, o adam konuşsun! Erbakan Hoca için en çok o konuşmayı hak ediyor! Zeki Bulduk yazdı.

Üzülenler, ezilenler ve Erbakan Hoca!

Cumhuriyet döneminde siyasal islamın siyasî arenadaki en görünür aktörü… Ne kadar soğuk bir cümle!

Bugün Necmettin Erbakan hakkında konuşmak sadece, yalnızca ve özellikle o sakallı ve mahcup adama düşer.

Hani, Türkiye Cumhuriyeti'nin adam yerine koymadığı, cahil-cühela, yobaz diye yaftaladığı; zaman zaman köylü, kimi zaman şehre ayak uyduramayan, ailesine baskı yapan, kızının başını zorlayarak kapattığı iddia edilen o adam.

Günahtan ölesiye korkan, devlet evrakına elini uzattığında tedirginlikle ne yapacağını bilemeyip etrafa mahzunca bakan o adam var ya… işte o konuşmalı bugün.24447

-Güya- ham yobaz, kaba softa, çember sakallı-, karısı çarşaflı, filmlerde etek giyen öğretmenleri taşlaması için ellerine taşlar verilen, rejimin askerlerinin üzerine ağzı salyalı saldırtılan o adam var ya… Yusuf’un gömleğini parçaladığı söylenip iftira edilen kurt gibi çalıların ardından ağlayan gözleriyle dünyayı seyreden ve dünyanın eziyet ettiği o adam var ya… İşte onun ne düşündüğü sorulmalı bugün.

Belediye binasına, Hükümet konağına, adliye sarayına, okul bahçelerine girerken ayet-el kürsi okuyup o da yetmez deyip bir Fatiha üç ihlası-ı şerif okuyarak yüreğini teskin eden o adam var ya, hani “devlet baba beni yine azarlayacak mı?” korkusuyla sokakta yürürken bile tökezleyen adam var ya; işte o konuşmalı bugün!

On sekiz yaşındaydım seçim müşahidi olduğumda. Ne sandık salonuna aldılar ne de kenardan izlememe müsaade ettiler. Okulun kapısında bekledim oylar çalınır ya da bir şey olursa bari partiyi ararım diye. Yirmi bir yaşındaydım diğer seçimde. Seçim salonunda müşahit değil sandık kurul üyesiydim. Artık olup biteni izlememiz için müsaade vardı. 300 oyun geçerli olduğu sandıktan 4+ 1 oy çıktı partiye. Kadıköy’deydim. Ama, önemli olan şuydu benim ve dört kapıcının oylarını oy olarak kabul ediyorlardı artık.( Ha, müslümanın kullara kendini ispat gibi bir derdi olmamalıydı evet ama o seneki seçim sonundaki yüzde altı pek anlamlıydı.) O adamın yaptığı bir şey vardı; mecliste sözü kabul edilmeyen insanın sesini dinletmek için çalıştı. Ha, sesi duyulmayan adam sahneye çıktı, hatta kimisi çember sakalını kesti, karısının üzerinden çarşafı attı; bunun suçu Hocanın değildi; tamahındı!

Bugün, bu ülkede ve birçok ülkede, iğreti duran, aşağılanarak bakılan, adam yerine konmayan, değersiz atfedilen, sistemler tarafından ezilmeye çalışılan “dininde diyanetinde, yolunda evinde” olan o adama “sana ne?!” demek yerine, kerhen de olsa “sen ne düşünüyorsun?” diye soruyorlarsa rahmet-i Rahman’a  ulaşan Erbakan Hoca’nın büyük katkısı vardır.

Daha fazla ne yazabilirim ki?!24448

Bugün konuşma hakkı hiçbir siyaside ya da jakobende ya da stratejistte ya da raporlar tutanlarda değil; o adamda, adam yerine konulmayan adamda olmalı. Hani, devlet dairesine girerken, sokakta yürürken “öcü” gibi görülen adamda.

Çünkü, asıl o üzüldü bugün!

Bugün, kurulması için teşvik ettiği dünya çapındaki yardım kuruluşunun gönüllü çalışanları, hükümeti zamanında hakkını alabilen işçi ve memurlardan çok; onu yargılayan savcılar, onun sayesinde paye sahibi olan siyasiler ve yazarlar, gazeteciler, onu ezmek için azm etmiş paşalar konuşuyorlar.

Bugün siz susmalısınız! Evet bayım, evet ekran delisi bayanlar sizlere diyorum. Zira, politik bir ölüm yok karşımızda. Mücadele eden bir adamın son görevi var bugün. Mücadele yolunu beğenmeyen kardeşler… Kardeş olduğumuzu hatırlatan dokunaklı bir gün. Şubat soğuklarının en keskininden bir önceki gün! Bırakalım da o adam konuşsun; kızı okullara alınmayan, karısının başörtüsüyle alay edilen, bindiği arabaların markaları tartışılan, takunyasına “yobaz” yazılan o adam…

Bir tek o adam konuşmuyor; her zaman olduğu gibi. Öyle ya modern dünyada onlara elini uzatan adam Rabbine yürüdü bugün. Onun peşi sıra gidip de kavgadan dönen, mücadeleyi macerayla karıştıranlar badem göz, sırma saçtan dem vurabilirler. Olabilir. Ancak, Müslümanların bir şekilde çağa, sistemlere cevabı olması gerektiğini anlatan ve ölene kadar yürüyen bir adam bugün durdu.

Yol biter mi?

Bize, Allahın rızasına ulaşmanın yollarının sayısız olduğunu öğretti yoldaşlarımız…  Aynı yoldan gidilmese de aynı niyetle gidenlere selam olsun. Her ölüm başka bir diriliştir görene.

Rahmetle… 

Zeki Bulduk 

Yayın Tarihi: 29 Ekim 2022 Cumartesi 09:00 Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2022, 09:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet gönenç
mehmet gönenç - 12 yıl Önce

bu hakikatsiz dünyada bizlere hakiki bir miras bıraktın...rabbim razı olsun! hakkın rızasını kazanmak için çırpındın ve yine onun davetine uyup göçtün ötelere...kavuşana dek,allah'a emanet...

Alpaslan yavuz
Alpaslan yavuz - 12 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet komşusu resulullah olsun.o yeryüzünde ezilmişlerin ve mazlumların sesiydi.hayatı,ilkeleri,mücadeleci kimliği üniversitelerde ;tez,mastır hatta ders olarak okutulmalıdır.

Erhan Erken
Erhan Erken - 12 yıl Önce

Zeki kardesimin yureginden kalemine giden yol bazen cok kisaliyor. Rahmetli Erbakan hoca ile ilgili yazdilarini okurken zihnimde hemen bu cumle uyaniverdi. Eline saglik Zeki Bulduk. Allah Necmettin Erbakan'a Rahmet eylesin, mekani Cennet olsun. Amin

ADEM AYDIN
ADEM AYDIN - 12 yıl Önce

O İSLAMA ÖMRÜNÜ ADADI VE ÖYLEDE YAŞADI.BİZ ONDAN RAZIYIZ SENDE RAZI OL YA RAB.

emin hızlı
emin hızlı - 12 yıl Önce

kalemine yüreğine sağlık dosum

hatice hiranur tüfekci
hatice hiranur tüfekci - 12 yıl Önce

Bir Canan daha Rahmeti Rahmana Vefa ile Vefat etti... Cenabı ALlah cennetül ala'da dünyalar tatlısı Hatice Nermin annemizle beraber buluştursun inşallah... Adalet işleyişi taktire şayan bir insandı. Yolundan gidenlere, tasından su içenlere ne mutlu..!!
Sözlerin kifayetsiz kaldığın anlardan bir tanesi..

mehmet kara
mehmet kara - 12 yıl Önce

kırk küsür yaşımıza hala onsekizimizdeyiz. evet, ağlıyoruz hepimiz. erkek gibi savaşamadığımız için kadınlar gibi ağlamak değil bu. Bu hasretimizden, biraz da öfkemizden. bize kavgayı öğretene kavuşacağımız günleri beklemenin zorluğundan bu hüzün. Mekanın cennet olsun savunan adam.

y sarıkaya
y sarıkaya - 12 yıl Önce

mekanı cennet olsun.
bizler şahidiz. hocamız görevini yaptı.
allah rahmet eylesin.


banner19

banner36