Usta Bir Hat Sanatçısı

Son yıllarda yaptığı önemli çalışmalarla adından sıkça bahsettiren Süleyman Berk, kültür sanat sevdalısı bir hattat.

Usta Bir Hat Sanatçısı

HEM HAT HEM KÜLTÜR SANAT!

 

 

 

Son yıllarda yaptığı önemli çalışmalarla adından sıkça bahsettiren Süleyman Berk, kültür sanat sevdalısı bir hattat.

 

İstanbu'lun her köşesini iyi bilen Bursa -İnegöl doğumlu Berk, babasının memuriyeti dolayısıyla küçük yaşlarda İstanbul'a gelir. İlk, orta, lise ve üniversite tahsil hayatının tamamını İstanbul'da geçirir.

 

Hat üzerine olan doktorasını da İstanbul'da yaptıktan sonra 10 seneyi aşkın, Anadolu'da İlçe Müftüsü olarak çalışır. İstanbul'dan, kitaplardan ve kitapçılardan daha fazla ayrı kalmamak için müftülükten istifa eder.

 

Daha sonra üniversitede asistan olarak görev yapmaya başlar. Orda da aradığını bulamayınca istifasını sunar. Kendi hakkında başkasının belirleyeceği sınırları kabul etmeyerek, çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmeye başlar.

 

Disiplinli çalışmaları sonucunda usta hattatlar arasına adını yazdıran Berk, Hat sanatına başlama hikâyesini şöyle anlatıyor:

"Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesi'nde okurken, Hattat Yusuf Sezer Bey de burada okumaktaydı. Bizden iki sınıf öndeydi ama yaş olarak daha fazlaydı bizden.  Çünkü kendisi Sümbül Efendi Kuran Kursu'nda hıfzını tamamlayıp gelmişti okula. Hattat Recep Berk'ten ve  Hattat Hamit Aytaç'tan ders almış, Hamid hocanın icazetli talebesiydi. Okul camisinin ilan tahtasına tebeşirle güzel yazılar yazardı. Bunlar ilgimi çekti ve ben de kendisinden derse başladım."

 

Tahtaya yazılan o yazılardan sonra kendi alın yazısının peşinden koşan sanatçı, genç yaşına rağmen gönül verdiği sanatın üstatlarıyla da tanışır, onların sırrının peşinden koşmaya başlar.

 

Halen mutlak güzelliğin izini süren sanatçı, son yıllarda İstanbul Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Merkezi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapıyor. Dersine katılan şanslı öğrencilerden öğrendiğimize göre derslerde sadece hat değil, aynı zamanda kültür sanat da işleniyor, anlatılıyor, değerlendiriliyor. Yeni çıkan bir dergiden önemli bir kitabın kritiğine, usta bir şairin şiirinin değerlendirilmesine kadar kültürün, sanatın bütün renkleri derse hakim oluyor… Şair Mevlana İdris'in de eniştesi olan sanatçı, bu aralar sürpriz bir kitabın hazırlıklarını yapıyor ve okumaya yazmaya devam ediyor.

 

M. Salih EREN yazdı

Hat galerisi için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 13:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26