Ümmetin seçkin evladı Cahar Dudayev

Cahar Dudayev sadece askeri bir deha değil aynı zamanda siyasi bir deha da kabul edilmeli ki Çeçenistan onun döneminde birlik ve bütünlüğünü sağlamıştı. Abdulaziz Tantik yazdı.

Ümmetin seçkin evladı Cahar Dudayev

Dünya Müslümanları 20. yüzyılın son çeyreğinde önemli şahsiyetler gördü. İran’da İmam Humeyni, Çeçenistan’da Cahar Dudayev, Bosna Hersek’te ise Aliya İzzet Begoviç gibi şahsiyetler ümmetin medar-ı iftiharı oldular. İmam Humeyni ahlakî liyakati ve dik duruşu ile direnişi devrimle taçlandırdı. Aliya İzzet Begoviç, “yumuşak güç” diye tanımlanan şeye çok uygun bir yapı ile merhameti kuşanarak ülkesini en zor imtihandan geçirerek onları selamete kavuşturdu. Cahar  Dudayev ise eğitimini aldığı askerî strateji ile Rus devine karşı Çeçenistan’ın bağımsızlığını sağladı. Böylece her üç lider de Allah’ın yardımı ve izni ile dünyada da başarılı oldular.Cahar Dudayev

Füzelerle saldırarak şehit etmişlerdi

Cahar Dudayev, bir askeri deha olarak ümmetin en önemli evladı idi. Güçlü kişiliği ve yapıcı özelliği ile Çeçenistan’da herkesin çok sevdiği ve itaat ettiği kişi oldu. Böylece birlik ve bütünlüğü sağlayarak Çeçenistan’ın bağımsızlığı için önemli adımlar attı. Fakat düşmanlar bu gücü biliyorlardı. Ve savunmasız bir insana füzelerle saldırarak 20 Nisan 1996 yılında şehit ettiler.

İslam ümmeti bu üç seçkin örnek üzerinden de görecek ki ancak birlik ve bütünlüğünü oluşturduğu zaman dünyada da Allah cc kendilerine lütfu ile başarı nasip edecektir. O yüzden düşmanlar bunu bildiği için hep ümmetin parçalanmasına yönelik işler yapmaya çalışıyorlar ve fitne, fesat ile ümmeti birbirine düşürmek istiyorlar. Buna azami dikkat etmeli ümmetin saf evlatları…

Bir lideri lider yapan şey nedir?

Cahar Dudayev sadece askeri bir deha değil, aynı zamanda siyasi bir deha da kabul edilmeli ki Çeçenistan onun döneminde birlik ve bütünlüğünü sağlamıştı. Aynı zamanda ahlakî bir yükseklik de vardı Cahar Dudayev’de… Böylece birçok üstün niteliği haiz olunca insanlar ona güvenmiş ve bu güven üzerine birlik sağlanabilmiştir. Ama Rus devine karşı minnacık Çeçenistan’ı yedirmeden bağımsızlığa taşıması onun askeri dehasını açık bir şekilde göstermektedir. Zaten bu yukarıda saydığım üç liderden sonra gelenler hiçbir zaman o liderlerin boşluğunu dolduramadılar ve onların sağladığı zemini sürdüremediler ve o bütünlüğü bir daha koruyamadılar. Böylece düşmanın bizi ne kadar derinden tanıdığı da ortaya çıkıyor. O yüzden bu insanlar hem nadide oluyorlar ve hem de ahlakî yapıları gereği yeterince korunaklı olmuyorlar. Bu yüzden ümmetin bu tarz insanları daha fazla sahiplenmesi ve onların korumalarını kendi uhdesine alması elzemdir. En azından bundan sonrakiler için de olsa…

Bir lideri lider yapan şey: Salt halkının ve ideolojisinin temel şartlarını doğru okuyarak ona uygun davranmak değil, aynı zamanda uluslar arası siyasallığı ve güçler hiyerarşisini de doğru okumak ve ona uygun adımlar atabilecek basireti ortaya koymaktır. Ve en önemlisi ise ne zaman ve nerede ideolojik ve siyasi tavır, stratejik hamle ya da taktiksel bir tutum ortaya koymasını da hakkı ile yerine getirebilmekte yatmaktadır. İşte Cahar Dudayev, izleyebildiğimiz kadarı ile bütün bunları doğru ve kararlı bir şekilde uygulamaya geçirebildiği için büyük bir şahsiyet olmuştur.

Cahar Dudayevİmam Humeyni, Aliya İzzet Begoviç ve Cahar Dudayev; yeri geldiğinde bütün riskleri üstlerine alarak doğru bildiklerini tavizsiz bir şekilde uygulamaya koymalarında yatmaktadır büyük şahsiyet oluşları… Yani hakikat ve doğru adına reel olana boyun eğmemişler ve tam tersi reel olanı doğru adına yargılamaya cesaret etmişlerdir. Pragmatik davranmamışlar, tam tersi ahlakî olanı hem önemsemişler ve bunu yaptıkları için halkın ve ümmetin gönlünde taht kurmuşlardır.

Ümmet, bu yüksek şahsiyetleri hatırlayarak cücelerin etkisinden kurtulmalı

Bu büyük insanların hayatlarından bugünkü insanlar önemli dersler çıkarma sorumluluğundadırlar. Çünkü örnek şahsiyetler önemli ve tarihe ve geleceğe ışık tutuyorlar. Bu ışığa yaslanarak onlardan sonra gelenler yollarını aydınlatabilirler. Maalesef bugün bu liderlerin ülkelerinde yaşananlara baktığımız zaman o liderlerin örnekliği ya anlaşılmış değil veya bu liderlerin ortaya koyduğu değerlere ihanet edilmektedir. Çünkü onlar birleştirici, şimdikiler ise parçalayıcı oluyorlar. Onlar sadece kendi ülkelerinin birliği ve bütünlüğünü değil, aynı zamanda ümmetin de birlik ve bütünlük içinde olmasının adımlarını atıyorlardı. Şimdikiler ise tam tersi uygulamalara yöneliyorlar.

Büyük insanları hatırlamak her zaman güzel bir şeydir. Onlar bize çok güzel şeyler hatırlatıyorlar. Ve bu hatırlama üzerine bizler de kendimize çekidüzen verme gereği duyarız. Umarım Cahar Dudayev gibi şahsiyetlerin hatırlanması bu güzelliklerin varlığını aşikâr kılar. Ve ümmet, bağrında yeni Cahar Dudayevler çıkarmak için yeni bir çabanın içine girer. Ayrıca ümmet, bu büyük insanları ve yüksek şahsiyetleri hatırlayarak cücelerin etkisinden kurtulur ve bu örneklik ile bir liderin nasıl olması gerektiği konusunda açık bir fikre sahip olabilir.

Duamız yeni Cahar Dudayev’lerin ümmetin gönlüne merhem olması

Yüreğimiz yanıyor. Ümmet kan revan içinde… Her tarafta Müslüman kanı dökülüyor. Ve onlara liderlik yapacak bir kişilik ortaya çıkamıyor, çıkartılamıyor. Ortaya çıkanların çoğu da yanlış kişilikler veya sahte kahramanlıklar peşinde koşuyor. Bize sahici ve ümmet için yüreği kanayan birileri lazım… Artık bu zulüm bitmeli ve ümmet bu dağınıklığından kurtulmalıdır. Bunun yolu da anmaya çalıştığımız Cahar Dudayev gibi büyük şahsiyetlerin şahsında yapılacak tanımlama ve bu tanıma uygun kişilerin varlık sahasına çıkarak liderliğe soyunup güveni oluşturması ve ümmetin gönlüne merhem olmasıdır.

Duamız ve geleceğe dönük beklentimiz doğru, ahlaklı, kişilikli ve kendinden emin olduğu gibi ümmetin de kendisinden emin olduğu kişilerin varlığının ortaya çıkmasıdır.

Rabbim Cahar Dudayev, İmam Humeyni ve Aliya İzzet Begoviç’i rahmeti ile kuşatsın ve onları mukarrebunlardan eylesin… Bizim de onların yanında yer almamızı nasip etsin… Amin…

Abdulaziz Tantik 

Yayın Tarihi: 21 Nisan 2022 Perşembe 08:00 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2022, 17:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
sümeyye...
sümeyye... - 11 yıl Önce

imam humeyni,cahar dudayev,aliya izzet begoviç,seyyid kutub,hasan el-benna,malcolm-x,abbas musavi,metin yüksel ve allah(cc)yolunda canlarını hiç düşünmeden vermiş,cihadı gerçek anlamı ile gerçekleştirmiş şehitlerimize binlerce kez selam olsun ne kadar güzel anlatmışsınız bu mübarek insanları.şehitlerimizden haberdar olmayan adlarını hayatlarında hiç duymamış onların davasını kendi davası olarak görememiş o kadar 'müslüman'var ki.hayatlarımızı rahat rahat yaşarken onları unuttuk rabbimiz afftsn.

banner19

banner36