Topyekûn dirilişin işçisi

Bir araya gelmesi neredeyse imkansız insanları bir araya getirip topyekun dirilişin peşinde koşan bir müthiş insandı o.

Topyekûn dirilişin işçisi

Dostluk, kültür, ilim, aşk, muhabbet… Üstün bir İslam medeniyeti hayalini kuran Fethi Gemuhluoğlu’nun bu medeniyetin temeldeki harcını tam da bunlar oluşturuyor. Günümüzde silah, terör, kan ve bombalarla özdeşletirilip karantinaya alınmak, hatta ortadan kaldırılmak istenen bir İslam dini sunuluyor. Kısacası İslam coğrafyasının Gemuhluoğlu ve onun gibilerine çok ihtiyacı var.
 
Bunun için gençliğe ve gençlere önem verirdi. Bir yandan “Ah! Bugün alnı secdeli üç genç adam geldi. Türkiye’nin istikbalinden eminim artık” diyerek “iman”lı bir nesil tasarlarken bir yandan da “Cebinizde kalan son parayla simit alıp da karnınızı doyurmayın, gidin onunla bir film yahut bir tiyatro izleyin” öğüdünde bulunarak yaşadığı devirden ve konjonktürden haberdar bir gençlik hayal ediyordu. Gemuhluoğlu’nun zihninde Mevlana’nın tabiriyle “Pergel misali bir ayağı imanda sabit iken diğer ayağıyla âlemleri gezinen” bir gençlik vardı. Kalbi yeniliklere ve çağa açık olduğu kadar köklerini ve ceddini inkâr etmeyen sağlam bir nesil için atıyordu. Türk Petrol Vakfı’nı da bunun için kurup buradan verdiği burslarla yüzlerce temiz insanın yetişmesine vesile olmuştur. Vefat ederken arkasında ihya ettiği birçok genç insan bırakmıştır.

Fethi Gemuhluoğlu
Gemuhluoğlu için cafcaf'ta çıkan bir çizgi(+)

Aşk gelecek cümle dertler bitecek

Gemuhluoğlu, bir ömrü Yunus’un “Aşk gelecek cümle dertler bitecek” sözünü hayatında tatbik edip etrafındakilere de bu şuuru kazandırmakla geçiren bir aksiyon adamıydı. Evet, o sadece konuşup akıl vermekle yetinmeyip aksiyon ve amel noktasında insanlığa örnek bir hayat yaşamıştır. Bunun mücadelesini verirken de beyefendiliğinden asla ödün vermemiştir. Birçoklarının deyimiyle o, konuşması, oturuşu-kalkışı, hitabıyla tam bir “Osmanlı Beyefendisi” idi. Belki de sırf beyefendiliğine zarar gelmesinden korktuğu için çok sevdiği siyasete girmemiştir. Kendi tabiriyle "Amatörlükten uzak kokuşmuş bir siyaset"ten uzak durmayı yeğlemiştir.
 
Bir’leyen insan

İnsanları sınıflayıp bir kategoriye koymaktan da hiç hazzetmezdi. Fethi Gemuhluoğlu düşman ve düşmanlığa dair tüm söylemlerden ve tutumlardan çekinmiştir. Heybesinde hep dostluğa dair güzellikler taşırdı. Genco Erkal, Cahit Zarifoğlu, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Yaşar Kemal, Neyzen Tevfik, Çinuçen Tanrıkorur, Nuri Pakdil ve devrinin daha birçok aydın, âlim, sanatçısını “bir”leyip topyekün bir dirilişi hayal ediyordu. Asla yan yana anılmayacak ve birbirine zıt olarak takdim edilen bu şahsiyetlerin hepsiyle muhabbet edip her birine ayrı ayrı değer atfederdi. Hatta Neyzen Tevfik’e “Kadesallah-i sirruh” diyecek kadar sinesi geniş bir insandan bahsediyoruz.

Fethi Gemuhluoğlu
Fethi Gemuhluoğlu

Ayrıca vatanperver ve milliyetçilik kavramlarını salt ırkçılıktan ayırarak topyekûn bir dirilişi hayal ediyordu. Osmanlı'ya hayranlığı Türkiye'ye bağlılığı kadar tüm dünyanın derdini çekip topyekûn bir dirilişin özlemini duyar. Ortadoğu, Afrika, Kafkaslar ve hatta Macaristan'da ezilen halkların devrim adına verdiği mücadeleyi hep takdir eder ve Arapgir Postası'nda da buna dair yazılar neşreder.
 
Son olarak 55 yıllık -nispeten- kısa bir ömre büyük işler sığdırmış Gemuhluoğlu aldığı her nefesin hakkını vererek bu dünyadan göçerken ölümüne bile yetişememiş biz gençlere gıpta edilecek bir yaşantı sürmüştür...

 


 
Nurullah Demir özlemle andı

Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2011 Pazartesi 11:17 Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2011, 22:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz Selim Güneş
Yavuz Selim Güneş - 11 yıl Önce

"Kişi düştüğü yerden kalkar ayağa. Sanatla başladı yurdumuzda yabancılaşma; gene sanatla atılacak yurt dışına." Fethi Gemugluoğlu

abbas yolcu
abbas yolcu - 11 yıl Önce

selam tabi olana

edebiyat dergisi yayınlarının 20.si "bağlanma" adı ile yayınlanmıştır.
nuri pakdil bu eserinin ilk sayfasına

"fethi gemuhluoglu nun büyük anısına bitimsiz saygıyla"
diye başlar

unutanlar için hatırlanması ve kayıtlara gecmesi babından yazılmıştır.

meger vefa hala istanbulda bir semtmiş.

banner19

banner36