Tokat'ta sevdası imam hatipler olan bir öğretmen

Okul açan, kurs yaptıran ve ömrünü öğrencilere adayan Hasan Hüseyin Abbas hakkında Mustafa Uçurum yazdı.

Tokat'ta sevdası imam hatipler olan bir öğretmen

Bu topraklarda ömrünü insanlara adamış, özellikle çocukların ve gençlerin yetişmesi için çalışmalarda bulunarak huzuru onların başarısında bulmuş kahramanlar vardır. Doğduğu köye, yaşadığı şehre ve daha da ötesinde ülkesine hizmet etmek için gecesini gündüzüne katarak çalışan bu dava erleri, sağlam nesiller yetiştirmek için hiçbir fedakârlıktan da geri durmamışlardır.

Geçmişimiz Mahir İz, Celalettin Ökten, Nurettin Topçu gibi birbirinden değerli isimlerin yapmış olduğu çalışmalar ile doludur. Bugün vatanını milletini seven, hak ve adalet kavramlarını hayatının gayesi edinen kişiler varsa böyle isimlerin gayretlerinin bir tezahürüdür bu güzellikler. “İnsan yetiştirmek” gibi en zorlu bir yolu seçen insanlar, mesai kavramı nedir bilmeden ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan yapmışlardır ne yaptılarsa. Bir ülkeye bırakılacak en büyük mirasın “yetişmiş insan” olduğu bilinciyle hareket eden dava adamlarının bu toprakların her karışında büyük payı vardır.

Önce doğduğu köy olan Fenk’te, sonra Tokat’ta, daha sonra da Türkiye’de adından söz ettiren işlere imza atan Hasan Hüseyin Abbas, bugün isminin anıldığı her yerde hayır dualarla anılan bir dava ve gönül insanı olmayı başarmış önemli bir değerdir.

Sevdası imam hatipler olan bir öğretmen

Tokat’ın eski adıyla Fenk, yeni adıyla Çat Kasabası’nda doğmuş, Ankara İlahiyat mezunu, imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmeni Hüseyin Abbas, öğrenci yetiştirmeyi kendine gaye edinmiş bir eğitimciydi. Köyüne Kur'an kursu yaptırmış, daha sonra burası imam hatip okuluna çevrilmiş, böylelikle onun en büyük sevdalarından biri hayata geçirilmiş bir eğitim sevdalısıydı. Tokat merkezde bulunan imam hatip lisesinin yapılmasında en büyük emek sahiplerinden biri de Hüseyin Abbas’tır.

Ders çıkışlarında, tatillerde eşeğe binerek köy köy dolaşıp okul için ne verirlerse toplayarak taş üstüne taş koymayı kendine gaye edinerek okulun yapımını sağlamıştır. İlk başlarda bir vakıf ya da dernek olmadan gönüllü bir şekilde bu çalışmaları yürüten Abbas, daha sonra kurulan vakıf ve dernekler aracılığıyla da çalışmalarını sürdürmüştür.

Köyden gelen öğrencilere evler açıyor

Kendisi de köy şartlarında doğup büyüdüğü için ve bunun zorluğunu yaşadığı için köyden gelip de okumak isteyen çocuklara kendi imkânlarıyla öğrenci evi tutan Hüseyin Abbas, bu çocukların bütün ihtiyaçlarıyla da ilgilenirmiş. Hatta bu çocukları istisnasız her gün sabah namazına kaldırdığını öğrencileri anlatıyor. Öğrencilerle ders dışında da ilgilenir, onların kendilerini yetiştirmeleri için her türlü çabayı gösterirmiş.

Etütlerde görevli olsun ya da olmasın öğrencilerin yanında bulunur, onların ders çalışmaları için bütün imkânları sağlamaya çalışırmış. Ders çalışan öğrencilere her zaman söylediği bir sözünü bugün bile öğrencileri hatırlıyor: “Çocuklar, gün gelecek ve sizi mumla arayacaklar. Vatanına, milletine faydalı gençler olarak yetişin ki geleceğimiz aydınlık olsun.”

Büyükdoğu dergisi Hüseyin Abbas’a gelirmiş

Hüseyin Abbas’ın yaptığı çalışmalar sadece öğrencilere ders çalıştırma, onların ihtiyaçlarını karşılama noktasında değil, onların fikri gelişimlerini de sağlama anlamında önemli çalışmalar arasında sayılabilir. Büyükdoğu dergisi çıktığı dönemlerde Tokat’ta Hüseyin Abbas’a gelirmiş ve Abbas bu dergileri yurtlarda kalan öğrenciler başta olmak üzere ulaşabildiği öğrencilerine dağıtırmış. Dergilerdeki yazıları, şiirleri öğrencileriyle paylaşır, onların da dergileri okumalarını sağlarmış.

Uyanış dergisini çıkarmış

Bu kadar yoğun bir şekilde kendini eğitime adamış bir eğitimcinin çalışmalarını taçlandıracağı en nadide örneklerden biri de dergi çıkarmak olurdu herhalde. Amaç bir nesil yetiştirmekse önünde Büyükdoğu, Serdengeçti gibi örnekler olan bir eğitimciden de böyle bir gayret beklenebilir ancak. Hüseyin Abbas, Uyanış adlı bir dergi de çıkarıyor. 1962-1963 yılları arasında çıkardığı Uyanış aylık dini ve edebi mecmua’da gençlere hitap eden çalışmalar ile onların bir uyanışa geçmesini sağlamaya çalışmış Hüseyin Abbas.

İmam Hatip Okulu Mezunları Cemiyeti adına çıkan dergi, çıktığı dönemde Türkiye’nin birçok iline dağıtılmış, oralardan gelen yazı ve şiirlerle yayın hayatını sürdürmüş. Derginin çıkış amacını giriş yazısında şu cümlelerle açıklıyor Hüseyin Abbas: “İcabında bir insan dünyayı yerinden oynatabilir. Donmuş kanları, paslı vicdanları harekete geçirebilir… Uyanış, Hak yolunda, hizmet yolunda azimle yürümeye Allah’ın yardımı ile kararlıdır.” Dergide okuyuculardan gelen yazı ve şiirlerin yanında dönemin önemli isimlerinden M. Said Çekmegil, M. Kemal Ural, İbrahim Ulvi Yavuz gibi isimlerin eserleri de yer almış.

Eğitim çalışmaları, vakıf ve dernekler, gönüllü yaptığı işler ve merhum Necmeddin Erbakan’ın en yakınında bulunarak Milli Selamet Partisi’nde milletvekilliği yapmış olan Hüseyin Abbas, adı rahmetle anılacak bir gönül insanı olarak hafızalardaki yerini aldı. 14 Eylül 2013 yılında aramızdan ayrılan Hüseyin Abbas, adının verildiği kasabasındaki imam hatip okuluyla en büyük hayalini gerçekleştirmiş oldu. Şimdi yetişen çocuklar onun yolunda yürümek için çalışıyor ve onu dualarla anıyorlar.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2015, 15:05
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13