Tokat'ta Neler Oluyor?!

Eylem insanı için mekânın hiç önemi yoktur. Yeryüzünün herhangi bir noktası onun için mücadele alanıdır.

Tokat'ta Neler Oluyor?!

TOKAT'TA BİR DERNEK TOKAD

 

 

Eylem insanı için mekânın hiç önemi yoktur. Yeryüzünün herhangi bir noktası onun için mücadele alanıdır. Hayat sürdüğü müddetçe, zulmün çarkı dönmeye devam ettiği müddetçe, mücadele için sınır tanımayanlar var olduklarını bir şekilde göstermeyi sürdüreceklerdir.

 

Tokat"ta faaliyet gösteren; Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) zulme karşı mazlumun yanında olanların, şu akıp giden hengâmede doğruya doğru, yanlışa yanlış diyenlerin birlikteliğinden oluşmuş bir dernek.

“Allah"a kulluk çabalarına, topluma vahyin mesajının taşınmasına, iyiliğin emredilip kötülüğün engellenmesine ve Müslümanların siyasal duruş ve hareketine bir katkı sağlamak için kurulmuştur.” diyerek kuruluş amaçlarını açıklayan dernek, sürekli gerçekleştirdikleri faaliyetlerle duruşlarını pekiştirmekteler. 

Tokat merkezli yayın yapan Tasfiye Edebiyat ve Düşünce Dergisi de bu derneğin bünyesinde çıkmakta.

Derneğin faaliyetleri arasında; haftalık ve aylık eğitim seminerleri,  sinema günleri, konferanslar, basın açıklamaları sayılabilir. Özellikle son dönemde İsrail"in kustuğu vahşeti meydanlarda eylemlerle protesto eden dernek; Tokat"ta bir bilincin uyanmasına da büyük katkı sağlamıştır.

Dernek, birçok değerli ismi Tokat"a getirerek onların da düşüncelerini paylaşmalarında ev sahipliği yapıyor. Mehmet Pamak, Ali Değirmenci, Abdurrahman Çeliker, Hamza Türkmen, İbrahim Sarmış, Tuncer Namlı, Şükrü Hüseyinoğlu… gibi isimler derneğin davetlileri arasındaki isimler. Ülke ve dünya gündemi, Kuran"a yaklaşımlar, Kudüs Günü… Tokat"a gelen misafirlerin işlediği konular arasında.

Her işte olduğu gibi bu derneğin faaliyetlerinde de önde olan isimler var. Ahmet Örs ve Beytullah E. Önce. Derneğin her kademesinde yer alan Ahmet Örs ve Beytullah E. Önce faaliyetlerin yürütülmesinde iki etkili isim.

Her gün biraz daha genişleyen bir yapıyla çalışmalarını sürdüren derneğin Tokat"a bir anlam kattığı, toplumsal bir bilincin oluşmasında faydalı olduğu derneğin yanında olanların artışıyla somut bir şekilde gözlemlenmekte. Kuran"ı doğru anlamak için, kalpleri daha duyarlı tutmak için Tokad"a yakın durmakta fayda var.

Son söz yine derneğin kuruluş amaçları metninden: “Derneğimiz; Türkiye"de ve dünyada yaşanan hak ihlalleri, işgaller ve saldırılar karşısında kamuoyunu bilinçlendirmek, bilgi birikim ve paylaşımlarını artırıp teşvik etmek, her türlü ilmî çabanın önünü açmak, İslami değerleri korumak ve geliştirmek, düşünce ve inanç özgürlüğü alanındaki engellerin kaldırılması için mücadele etmek ve bu çerçevede her türlü etkinliği yapmak gibi amaçlar taşımaktadır.”

Derneğin internet sitesi: www.tokad.org

Mustafa Uçurum yazdı   

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
emine şimşek
emine şimşek - 11 yıl Önce

Güzel işler yapan güzel insanlar.
Mücadeleniz bitmesin.

Bilir
Bilir - 11 yıl Önce

Allah hepinizden razı olsun. Ahmet Örs ve Beytullah Önce'yi çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Tasfiye gibi önemli bir dergiyi bizlerle buluşturdukları için kutluyorum.

sevil köse
sevil köse - 11 yıl Önce

zulmü kınayan ellere selam olsun,Musatafa Uçurum Tokattan,Konyadan,Sivastan,dergilerden,derneklerden,gazetelerden haberleri soyadı gibi bizlere uçuruyor,yüregine sağlık.
Düşünce özgürlügü,zulüm,insanın insana kulluğu noktasında,inanan insanların ayrıştırımadıgı bir dünya diliyorum.Doğru ile yanlışı görebilen ve dogruyu kendine ilke edenlere,konyadan selamlar,Uçuruma saygılar.

banner19

banner13

banner26