Teşkilatçı milletiz vesselam…

Gecenin saat ikisinde, işim gücüm yok, bunla uğraşıyordum. Türkiye'de bulunan tüm derneklerin isim listesi. Neler yok ki?

Teşkilatçı milletiz vesselam…

Yurdum insanları “edebiyat parçalamayı” çok seviyor. 63.000 tane dernek isminin olduğu listeyi kısmen incelerken bunu keşfetmiştim. Mesela yurdum insanı asla “Falanca Cami Yaptırma Derneği” diyemez. Mutlaka iyi bir cümle kurması lazım: “Falanca Cami ve Müştemilâtı Yaptırma, Yaşatma ve Koruma Derneği” gibi. Yahut çay ocağı olarak kullanacağı bir mekânı dernekleştirirken de iyi edebiyat parçalar. Mesela; “Falanca Çay Ocağı” değil de, “Falanca İlim, Kültür, Sağlık, Bilim, Sanat, Edebiyat, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği” gibi.

Yurdum insanının bir özelliğini daha yakaladım bu araştırmada. Hemen hemen ortak noktası bulunan 8-10 kişi dernek açmıştır. “Falanca Nahiyesi Çevresini Koruma, Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği” gibi. 10-15 hanelik bir nahiyede muhtar bile fazlayken böyle derneklere şaşırmamak gerek. Yahut, “Falanca Köylü Trabzonsporlular Derneği”…Dernek

Bu mevzuya dâhil edilebilecek birçok iş sektörü de var aynı zamanda. Sütçüler, şoförler, çiftçiler, polisler ve hatta doğalgaz tesisatçıları derneği bile var. Hadi hepsi tamam da Mazda Otomobil Sahipleri Derneği açılması komik.

Cami derneği deyip geçme

Hiç şüphesiz dernek türleri açısından en fazla yeri cami dernekleri alıyor. Bu derneklerden on binlerce olunca tabii değişik isimler çıkıyor. Kimisi yaptırma, yaşatma, kimisi falanca cami cemaati, kimisi şadırvan yaptırma derneği. Hele bir tanesi var ki, isminin uzunluğu tebessüme sebep oluyor: “Merkez Efendi İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Blokları Şeyhülislam İbni Kemal Camii ve Müslümanları Yaptırma ve Yaşatma Derneği”. Bu cami deneğinin tabelasını merak ediyorum ya, yaptırabilmişler midir o da meçhul.

Cami derneklerini biliyoruz da, bir tane minare derneği de var. Buyrunuz ismi: “Domaniç Tıraz Köyü Minare Yaptırma ve Yaşatma Derneği”.

Her iş bir dernek

Eğer birisi çalışıyorsa, mesleği ne olursa olsun vardır derneği. İmamlar, vaizler, polisler, avukatlar, doktorlar. Hadi bunlar normal olanı. Bir de farklıları var: Ameliyathane Hemşireleri Der., Kapıcılar ve Kaloriferciler Der., Briket İmalatçıları Yardımlaşma ve Dayanışma Der., Isparta Cep Telefonu Satıcıları ve Kullanıcıları Der., Fahri Trafik Müfettişleri Der., Oluklu Mukavva Üreticileri Der., Devekuşu Yetiştiricileri Der.,Taşköprü Sarımsak Geliştirme ve Kalkındırma Der., Kocaeli Doğalgaz Tesisatçıları Dayanışma Der., Zeytinyağı Üreticileri Dayanışma Der., Angora Tavşanı Seven Şoförler Der., Acıbadem Bilardocular Dayanışma Der., Camcılar ve Aynacılar Esnafı Der., Pazarlamacılar ve Konfeksiyoncular Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve daha neler neler…

Dernek

Bu da oldu!

Esasında yazının bu başlığı sitemizin tam da ‘bu da oldu’ bölümüne layık. Gerçi cami ve iş sektörleri dernek isimlerini görünce bir hayli şaşırdıktan sonra bunlar ne kadar ilginç gelir bilmem ama bir hayli farklı. İşte o dernekler: Deniz Kaplumbağaları Dostları Derneği, M.E. Müdürlüğü Araç ve Gerece Kavuşturma Derneği, Mitisin Yaylasını Koruma Ve Güzelleştirme Derneği (dikkat ederseniz köy filan değil yayla!), Evrensel Birliğe Yürüyüşte Tümleniş Derneği, Köy Çocuklarını Yükseltme Derneği, Sandıklı İlçesi Büyük ve Küçük Baş Ehil Hayvanları Koruma, Bakım, Muhafaza ve Geliştirme Derneği, Ağız Hastalıkları (hastahanesi değil!) Derneği, Kırşehir Kanarya Sevenler Derneği, Kavacık Güvercinleri Koruma Derneği, Konya Bisiklet Sporunu Kalkındırma Derneği, Transaksiyonel Analiz Derneği, Harley (bir motosiklet markası) Sahipleri Derneği, Havutlu Mahallesi Cenazeleri Kaldırma Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Aydınlıkevler Dolmuş Durağı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Emniyet Teşkilatı Mensupları Hanımları Derneği ilginç olan dernek isimlerinden sadece seçtiklerimiz.

DernekEn çok ne derneği var?

Yukarıda belirttiğimiz gibi en çok derneği camiler kaplıyor. Bunun ardını okul, hastahane yaptırma dernekleri izliyor. Hemen ardını ise, hemşehri dernekleri takip etmekte. ‘Falanca köyü, falanca ilçesi’ hemşehrileri derneği gibi. Bundan sonrası camia, cemaat, cemiyet gibi toplulukların buluşma meclisidir. İsimlerinde genelde ilim/kültür/yardımlaşma ve dayanışma terimleri kullanılır. Daha sonrasında iş sektörlerinin dernekleri takip eder bu sırayı. Gerçekten sosyal yardımlaşma misyon ve vizyonuna sahip olan derneklerin sayısı ise küçümsenemez. Ancak yüzdelik olarak yukarıdakiler kadar yoktur.

Dikkatimi çekti de…

Bir de ismi pek acayip olmayıp, dikkatimi çekenler vardı sadece. Mesela; Matematik/Satranç Sevenler Derneği. Acaba işlevleri nelerdir diye düşünmedim değil. Tüvana Okuma İstekli Çocuk Vakfı’nın da acaba bu istekli çocukları nasıl tespit ettiklerini merak ettim. Acaba kalp mi yarıyorlar? Büyük Mason Mahfili Derneğinde ne yapıldığını merak ettim.

Uyku Laboratuarı Teknisyenleri Derneği, uykuculara takılan bir isimden hareketle mi koyulmuş diye düşünsem de, araştırmam sonucunda gerçekten böyle bir laboratuarın olduğunu tespit ettim. Kader Mahkûmları Ve Yakınları Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği de dikkatimi çekenler arasında.

Bir derneğe de ismi ilginç olmamasına rağmen tebessüm ettim. İçine düştükleri belki de saçma diyeceğiniz ayrıntı bir tezat sebebinden: Kuşadası Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği. Tahsil çağındaki Talebelere Yardım Derneği olması ilginç değil. Zira hemen hemen her şehirde vardır. Ama bu derneği araştırmamla kemalist bir dernek olduğunu tespit etmem bir oldu. Yani çağdaş ve yenilikçi.

Ancak talebe kelimesi Atatürk’ün kurduğu T.D.K. ile dilimizden çıkarıldı. Ardından öğrenci denildi. Tahsil ise aynen bir benzeri. Artık sadece biz muhafazakârların kullandığı kelime, çağdaşların tercihi arasında değil. Yenisi ise uyduruk ‘öğrenim’ kelimesi. Yani tebessüm ettiren nokta; bir laikçinin derneğini bu şekilde isimlendirmesi. Bir de bu derneği merak ettim ama hiç düşünmedim; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Dostları Derneği.

 

Mehmet Bahadıroğlu, Eğitim/Bilim/Kültür/Sanat/Edebiyat/Yardımlaşma ve Dayanışma kelimelerinden soğudu

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 20:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
nitteyiz com
nitteyiz com - 10 yıl Önce

birde düğün dernek kuramayanlar derneği kurmak lazım. büyük eksiklik

büşra
büşra - 10 yıl Önce

Düğün dernek işine el atan Gençleri evlendirme ve mehir Vakfı konya da mevcut:)yurt genelinde bu tarz derneklerin artması temennimiz.

...
... - 10 yıl Önce

angora tavşanı seven taksiciler derneği :DD

banner19

banner13

banner26