Tesettür'ün Modası Olur Mu?

Olmasına olur. Türkiye'de yıllardır tesettürlü bayanlar için tasarımlar sergileyen markalar ve modacılar var..

Tesettür'ün Modası Olur Mu?

Tesettürün Modası Olur Mu?

Olmasına olur. Türkiye'de yıllardır tesettürlü bayanlar için tasarımlar sergileyen markalar ve modacılar var.

Geçen seneden itibaren İran İslam Cumhuriyeti de böyle bir gereksinim hissetti ve devlet bütçesiyle “Vatanımın Kadınları” adlı bir moda festivali başlattı. Bu sene ikincisi de düzenlenen bu festivalde, modacıların, tekstilcilerin ve üniversite öğrencilerinin tasarımları sergilendi.

İran İslam Cumhuriyeti'nin kanunlarına uygun giyim modellerinin gençlere örnek olması umuduyla sergilenen bu kıyafetlerde, genellikle geleneksel motifler ve yöresel kesimler mevcut.

Bu festival ne kadar etkili oldu, tartışılır; ama burada daha da asli olan bir konu var. O da İslam inancında var olan “Hicap” kavramının manası. Tabii o kadar tartışılan bir konu ki biz oralara girmeyeceğiz, Nur suresi 30–31 ayetlerinde Peygamberden (sav) mümin kadınlara, gözlerini sakınmaları, iffetlerini korumaları ve ziynetlerini açığa çıkarmamalarını söylemesi istenmiştir. Yani kısaca çok dikkat çekici bir şekilde süslenip püslenmemeleri gerektiğini söyler. Yani tesettür, her tarafının kapalı bağlı olmasıyla sınır değildir, süslü püslü olmamak gerekir.

Defilelerde gördüğümüz kıyafetler de genellikle dikkat çekicidir ve elden geldiğince allanıp pullanmıştır. Çünkü moda bir sektördür, tüketime yöneltir, çıkarını düşünür. Her mevsim değişir ve dolayısıyla modayı takip eden şahsın gardırobu da gereksiz bir şekilde değişir ve bu da israftır.

Ayrıca modayı takip etmek gittikçe bir rekabete döner ve insanı maneviyattan uzaklaştırıp maddiyata odaklandırır.

Yani İslam'ın bize getirdikleriyle pek bağdaşmaz moda.

O zaman İslam'ın modası olmaz ve olamaz. Tesettürün de, eğer İslam'ın bir şartı olarak yerine getiriliyorsa, modası olamaz. Ama eğer tesettürlü bayanları hedef olarak seçmiş bir sektör olarak varsa, tabii olur tesettürün modası. Yani yine başa döndük.

E, buyrun İran İslam defilesi için tıklayın.

 

Salome, moda bize ne gerek, dedi ise de dinlemediler...

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2010, 09:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
eda
eda - 12 yıl Önce

İran defilesi hiç olmazsa tesettüre daha uygunmuş.Bizde tesettür diye daracık kıyafetler ve bol makyajla çıkıyorlar onca insanın önüne.

inşirah baran
inşirah baran - 11 yıl Önce

moda kapitalizm terimidir, aldanmayın,aldatmayın

hacı cav cav
hacı cav cav - 11 yıl Önce

ey musluman kadınlar ey musluman erkekler!ey musluman anneler ey musluman babalar!esneyin esneyebildiğiniz kadar.artık etekler topukları örtmüyor ve coğalıyor alıcıları kızlarınızın!evde amcasının yanında dar gıyınemeyen musluman!kızlar suan cafelerde ev rahatlığında oturabiliyor.vucudunu rahatlıkla sergileyebiliyor ve artık kapalı dedıgımız kızlarınız erkeklerın sol defterlerınde yerlerini rahatlıkla alabiliyorlar.allah sizlere aklınızı kullanmanızı nasip etsin.

mehmet erten
mehmet erten - 11 yıl Önce

HACI CAV CAV'A KATILIYORUM HATTA TANIYORUM ONU AMA SOYLEMEM!!!!!!!

Tuğba CMRT
Tuğba CMRT - 11 yıl Önce

Tesettürün modası olur mu ? OLUR ... OLUYOR .... Nefs boş durmuyor ... Çağın giyim tarzına "başörtüsü" bir şekilde uyduruluyor . Rabbim (kendimide duamın içine katıyorum) bizi giyili çıplaklardan eylemesin .. Bunun doğruluğu yanlışlığı tartışılmamalı bile . Çünkü esas olan Kuranda belırtılmıştır..

tayyar uncu
tayyar uncu - 11 yıl Önce

islamda moda olmaz. günün koşullarına göre hareket kafirlerin istegidir. kadınlar akıllarını başına alsınlar diger tarafı düşünsünler. burda güzel olacagım diye diger tarafı boşlama.

ahsen
ahsen - 11 yıl Önce

tamamiyle katılıyorum size.bir müslüman kadının kendini süs bebekleri gibi allayıp pullaması ona asıl amacını unutturur:KULLUK GÖREVİni...

Fatih Kurtaran
Fatih Kurtaran - 11 yıl Önce

"Tesetturun modası olmaz" cinsinden, ozellikle şık giyimli tesetturlu hanımları gunahkarlıkla suclayan yazıları samimi bulmuyorum. Hele hele bu konuda atıp tutan biz erkekleri "iki yuzlu ve empati yoksunu" buluyorum. Eger ki şöyle caf caf dergisinin logosundaki amca gibi giyinmiyorlarsa hic agizlarini bile acmaya hakları yoktur. Hele ki tesetturluler cipe binmesin diyenleri "okula girmesin" diyenlerle aynı kefeye koyuyorum...


banner19

banner26