banner17

Tatlıcı Ali Efendi edep timsaliydi!

Bazı insanlar ne başkasına benzer ne de başkaları kendisine benzer. Anadolu coğrafyasında yaşayan nev-i şahsına münhasır insanlardan biri de Bandırmalı Tatlıcı Ali Efendi'dir.

Tatlıcı Ali Efendi edep timsaliydi!

Bazı insanları belli kalıplara koyarak anlatmak, bu insanlardan belli kalıplarla bahsetmek zordur. Çünkü bu insanlar, eskilerin deyimiyle "nev-i şahsına münhasır insan"lardır. Hususiyetleri ne başkasına benzer ne de başkaları kendilerine benzer. İnsanların bir kısmı bu şahsiyetlere gıpta ile baksa da, o insan gibi olmayı hayal bile etseler onun gibi olmaları imkânsızdır. Çünkü şahsiyet sahibi bu kimseler doğuştan gıpta edilen özelliklere sahiptirler.Ali Öztaylan

Anadolu coğrafyasında yaşayan nev-i şahsına münhasır insanlardan biri de Bandırmalı Tatlıcı Ali Öztaylan Efendi'dir. Ben kendisiyle erken yaşlarda bilişmeme rağmen dünya gözüyle kendisini görmek nasip olmadı. Ama hikâyeleri, kendisine duyulan muhabbetleri pek çok fem-i muhsinden dinleme imkânına sahip oldum. Nasibim bu kadar demek ki. Kendisiyle bu sefer kitabî buluşmak nasip oldu. Ramazan ayında Bandırmalı Ali Ağabey, muhibbanlarından Rahmi Serin Hoca'nın hazırladığı ve Ali Ağabey'im mektuplarını da içeren biyografik bir çalışma ile bizleri selamladı.

Bir örnek aile, edep timsali karı-koca

Ali Ağabey, Evlad-ı Fatihan olarak Üsküp'te dünya teşrif etmişlerdi. Ailesi Balkan Savaşları sırasında zulme maruz kalmış. Zulme maruz kalan aileler mecburî göçe tabi tutulmuş, Ali Ağabey'in ailesi de Rumeli'den Bandırma'ya göç etmiş. Kendisi bu olayı şöyle anlatıyor: "Atalarımız terk ederlerken büyük ninemin doğumu yaklaşmış, hamile bir kadın olarak ata bindirilmiş, Sırp ve Hırvat mütecavizlerin takiplerinden kaçmaya çalışıyorlar. Bir süre at üzerinde doğum sancısı çekmeye başlayan bu mübarek ve kahraman anne at üzerinde doğumunu yapmak zorunda bırakılıyor."

Ali ÖztaylanAli Ağabey utanarak ve zorundan at üzerinde doğum yapan büyük ninesinin ahlakını da şöyle açıklıyor: "Oğlum Ali, şimdi iffet ve namus ne hale geldi görüyorsunuz. Helalim olan büyük deden ‘hayasızlık edebilirim’ korkusuyla benim göğsümden aşağı tarafımı hiç görmeden ahirete göçtü." Bir insanın hayat hikâyesinin 200 yıllık bir geçmişle açıklanması gerektiğine inanan biri olarak, ailesinin bu tavrının Ali Ağabey'in teşrifinde ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Asıl soru ise şu: "Gerek evlenme çağında olanlarımız gerekse evli müslümanlar bu anlayışın ne kadar yakında ya da uzağında?"

Bandırmalı Ali Ağabey ilk önce İsmetullah Efendi dergâhı postnişini Ali Haydar Efendi'ye intisap eder. Ali Haydar Efendi, sırlanma vaktine yakın, Ali Ağabey'i de Mahmut Sami Efendi'ye sırlar.

Neyzen Tevfik’le dostlarAli Öztaylan

Ali Ağabey'in dünyalık kabı o kadar geniştir ki o kaptan nasiplenmeyen yoktur. Bu nasip dairesine girenlerden biri de Neyzen Tevfik'tir. Ali Ağabey, İstanbul'la her mesaisinde Beşiktaş'ta Neyzen Tevfik'i de bulur ve onunla halleşir. Ali Ağabey, Neyzen'le buluşmasını şöyle anlatıyor: "Akşam geç vakitlerde İstanbul'a geldikten sonra Beşiktaş'a doğru hareket edip doğruca Neyzen’in ney üflediği kahveye gittim. Kahvede bulunanlar, o gün  Neyzen'in hiç uğramadığını söylediler. O semte yakın virane halde bir bina vardı. Neyzen'in orada olabileceği aklıma takıldı. (…) Elime geçirdiğim iri bir taşla kapıya vurmaya başladım. Bir de baktım ki ne göreyim, baştan aşağı kusuntular içinde kalmış, bedeninde ve elbisesinde kirlenmedik yer kalmamış. Hiçbir şey düşünmeden birbirimize sarılıp kucaklaştık."

Rahmi Serin çalışmasında sadece Bandırmalı Ali Efendi'yi anlatmaya çalışmıyor, onun mektuplarına da yer veriyor. Toplam 13 mektup var. Bandırmalı Ağabey ünsiyet kurduğu insanlar bakımında özel bir yere sahip. Bu eser Ali Ağabey’in sırlanan hayatı için önemli bir kapı aralayacaktır.

 

Ahmet Topçu, ibretle yazdı

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2010, 16:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
berk
berk - 9 yıl Önce

selamlar ali bey. acaba bahsettiğiniz kitaba nasıl ulaşabilirim? hayırlı günler.

berk
berk - 9 yıl Önce

selamlar. ahmet topçu bey isminizi yanlış yazmışım kusura bakmayın. acaba tatlıcı ali efend hazretleri ile alakalı kitaba nasıl ulaşabilirm? hayırlı çalışmalar.

zeki
zeki - 9 yıl Önce

Ali Efendi için hazırlanan kitap bandırma da faaliyet gösteren tatlıcı dükkanlarından temin edebilirsiniz

banner19

banner13

banner20