banner17

Tarık Ramazan en iyi lider!

Fas'ta neler oluyor? Medyanın ve STK'ların durumu nedir? İDSB Gençlik Buluşması'nda Faslı Fatima Zahraâ Alaouimdaghri kardeşimizle konuştuk.

Tarık Ramazan en iyi lider!

Geçtiğimiz hafta boyunca İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin düzenlemiş olduğu 4. Uluslararası Gençlik Buluşması’ndaydık. İstanbul ve Bursa’da geçirdiğimiz bir hafta içinde ümmetin geleceği olan gençler olarak birbirimizle kaynaştık, sohbet ettik ve aynı zamanda yaptığımız atölye çalışmaları ve toplantılarla medeniyetimizin tarihi, sorunları ve bu sorunlara uygulanabilecek çözümler hakkında kafa yorduk.Fatima Zahraâ Alaouimdaghri

Program boyunca kısıtlı vaktimizi en bereketli şekilde değerlendirmeye çalıştık. Her fırsatta; üç öğün yemekte, otobüs yolculuklarında ve alışverişte birbirimizi daha yakından tanıma imkânı bulduk. Fas’tan Fatima Zahraâ Alaouimdaghri kardeşimizle kendileri, STK’ları ve ülkeleri hakkında söyleşi yaptık. Sonra da Şubat ayında Fas’ta yapılacak olan 5. buluşmada görüşmek üzere ayrıldık. Ne diyelim, Allah, aramızdaki bağların şimdi olduğu kadar sıkı kalmasını nasip etsin ve bu buluşmaların meyvesini versin.

Kendini kısaca tanıtır mısın?

Fas Kazablanka’daki ISCAE’nin İşletme bölümünden bu sene mezun oldum. 22 yaşındayım. Şimdi ise master başvurusu için hazırlanıyorum.

Fas’ta devam ettiğin sivil toplum kuruluşundan bahseder misin? Oradaki görevin nedir ve amaçlarınız nelerdir? Ülkende başka hangi kurumlar var benzer kaygıları taşıyan?

“Al Hidn” adlı bir STK’nın bir üyesiyim. “Gelecek İçin Gençler” komitesinde çalışıyorum. Amacımız, eğitime önem vererek uyuşturucu bağımlılığı ve okulu terk etme gibi konular hakkında gençlerin bilinçli olmaları.

Bizim dışımızda, bazen etkinlikleri kısıtlansa da başka birçok müslümanca kaygıları olan STK var; “Esselam”, “Eden for Cultural Activities”, “Espace Cadres” gibi.

Ülkenizde dindarlara ait medyanın durumu nasıl? Takip ettiğin TV programları, gazeteler ve internet siteleri nelerdir? Ülkenizdeki müslümanlar arasında en yaygın olanları hangileri?

Dinle ilgili program yapan bir devlet televizyonu ve radyo kanalından başka medya yok ve şimdiye kadar sadece birkaç site yapıldı. Yine de Faslılar müslümanca kaygılarla yapılan programları “Arrisala”, “Annas”, “Iqra” gibi Arap kanallarından takip ediyorlar.

Benim sevdiğim programlar daha çok ekonomi ve siyasetle alakalı ve izlediklerim çoğunlukla “Al Jazeera” kanalında.

Tarık RamazanKendi ülken ve dünyadan özellikle takip ettiğin müslüman âlim, düşünür ve yazarlar kimler?

Tarık Ramazan’ın en iyi lider olduğunu söyleyebilirim. Onun dışında da Tarık Swaidan, Seyyid Kutub, Muhammed Kutub, Yusuf Karadavi ve daha birçoğu. Şairlerden daha çok güncel olanları takip ediyorum. Tamim Barghouti ve tabii ki eskilerden Hansa ve Ahmet Şevki.

İlgi alanlarınız neler? Müzik dinliyorsanız daha çok dinî müzikleri mi yoksa popüler olanları mı tercih ediyorsunuz? Ülkeniz müslümanları arasında en çok kimler dinleniyor?

Ekonomi ve siyasetle ilgileniyorum. Bilimsel kitaplar ve roman okumayı, seyahat etmeyi ve at binmeyi seviyorum. İki tarz müziği de dinliyorum ama genel olarak müziğin ve sözlerin kalitesine dikkat ediyorum. Fas’ta en popüler müzisyenler Yusuf İslam, Abou Rateb ve Abou Khater; ama benim en çok dinlediklerim Maher Zain, Sami Yusuf ve Zain Bhikha.

İDSB Atölye Çalışması
(+)

İDSB’den, Türk STK’larından ve Türkiye’den beklentileriniz nelerdir?

IDSB buluşmalarında müslüman gençler olarak dünya müslümanları hakkında konuşuyoruz. Fakat daha iyi bir ortam hazırlamak için sadece öneriler sunmanın yanında bu önerileri hayata geçirmeliyiz ve alanımızı genişletmeliyiz.

Türkiye ve Türk STK’larından beklentilerim ise müslüman ülkelerle daha iyi ilişkiler kurmaları. Örneğin uzun zamandır Avrupa’nın bir parçası gibi gözüken Fas’la.

 

Hatice Meryem Gelgör konuştu

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2010, 16:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet benli
ahmet benli - 9 yıl Önce

bence tarik ramazan iyi bir dusunur veya lider degil. kendisiyle yakindan gorusme firsatim da olmustu. iyi bir musluman. ancak polemigi seviyor ve arastirmadan yazip konusuyor. biraz kolaya kacmayi ogrenmis.

ömer
ömer - 9 yıl Önce

ermeni meselesini tanıyan bir adam olması da araştırmadan yazmasının kanıtı...

banner19

banner13

banner20