Suroğlu'nun çizgileri kalbimize dokunuyor

Osman Suroğlu, çizgileriyle duygularını birleştirerek mesajını veren bir sanatçıdır.

Suroğlu'nun çizgileri kalbimize dokunuyor

 

Osman Suroğlu, kendine has tarzıyla yıllar var ki gazetelerde, dergilerde çizgileriyle belli bir kitleye ulaşmış önemli bir sanatçıdır. Onun ilk karikatürleri bir zamanların efsanevi mizah dergisi Gırgır’da çıkar. Daha sonra Çarşaf, Zafer, Türk Edebiyatı ve Irmak dergilerinde karikatürlerini yayınlar. Zaman ve Yenişafak gazetelerinde de uzun süre karikatürleri çıkar.Osman Suroğlu

Karikatür genelde mizah amaçlı bir sanat olarak görülse de edebiyat dünyasında karikatür dendiğinde akla sadece güldürü unsuru gelmez. Çünkü bizim karşımızda Hasan Aycın gibi, Osman Suroğlu gibi az çizgiyle çok meram anlatan ustalar vardır. Onların karikatürleri, bir derginin sayfaları arasında edebî bir ürün gibi onurlu bir duruşu temsil etmektedir.

Osman Suroğlu karikatürleri, anlam derinliği olan, bazen bir düşünce yazısı gibi algılanmayı gerektiren yoğunluğa sahiptir. Onun birkaç çizgisi adeta girdap gibidir. İçine girildiğinde insanı kuşatan bir derinlik vardır.

Dünya birincisiyle tanışmak

Bazı insanlarla aynı şehri paylaşırsınız ama tanışıp, görüşmek pek de kolay olmaz. Adapazarı’nda, dergilerden tanıdığım Osman Suroğlu’yla tanışmam da öyle kolay olmadı. Kendisi Belçika’da dünya karikatür birinciliğini de alınca tanışma işi benim için büsbütün hayal olmaya başlamıştı. Dünya birincisi olmuş biriyle tanışmak liseli genç aklımla herhalde o kadar da kolay olmasa gerek diye düşündürmüştü beni o zamanlar. Her ne kadar dünyaca ünlü şampiyon boksör Cemal Kamacı, kitaplarını büyük bir coşku ile okuduğum Ömer Sevinçgül ve Cüneyt Suavi ile yine o yıllarda tesadüfen de olsa tanışmıştım ve hiç de hayal kırıklığına uğramamıştım.

Osman SuroğluSonunda Osman Suroğlu ile de tanıştım. Aradan geçen yaklaşık yirmi yıllık süre zarfında hâlâ onun konuşmasındaki samimiyeti unutamadım. Bir dünya birincisi ile konuşmak, sohbet etmek bana oldukça keyif vermişti. Onu tanıdıktan sonra karikatürlerine daha farklı bir gözle bakınca, her çizgisindeki samimiyeti görmeye başlamıştım.

Çizgiden çocuk öykülerine

Osman Suroğlu, karikatürlerinin yanında çocuklar için yazdığı hikâyelerini de Çocuksu adıyla kitaplaştırmıştı. Kitabın giriş yazısında neden çocuk hikâyeleri yazdığını içten bir ifadeyle dile getirmektedir. “Malumunuz, güzel sanatlara gönül vermiş insanlar, tek bir sanatla usta olsalar bile diğer sanatlara da göz kırparlar.” Buradan hareketle içindeki “çocuk kitapları üretme” arzusunu da yerine getirmiş olmuştu. Hikâyeleri yer yer anı tadında, çocukların ruh dünyasını zenginleştirecek güzelliklerle dolu hikâyelerdir.

Hayatı çizgilerle anlatmayı sürdürüyor

Osman Suroğlu hayattın içinden yakaladığı kesitleri çizgileriyle buluşturmaya devam ediyor. Onun çizgilerine bir derginin sayfaları arasında, bir sergi salonunda ya da bir internet sitesinde rastlayabilirsiniz. Şimdilerde risalehaber.com’da karikatürlerini yayınlayan Suroğlu’nun dünyasına girebilmek için bir çizginin ucunu tutmak yeterlidir. O çizgi sizi alır, onun kalbine götürür.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2012, 12:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13