Suriyeli bir garip aktivist: Tal

Suriye'de bir genç suçsuz yere şu an bilinmeyen bir hapishanede. Filistin'i savunduğu için mi hapse atıldı, bilinmiyor.

Suriyeli bir garip aktivist: Tal

Tal Bint Dawser el-Malluhi 19 yaşında Suriyeli bir blog yazarı. Onun hikâyesinin can alıcı noktası ise neredeyse bir yıldır haksız yere hapiste olması ve ailesi dâhil kimsenin kendisinden doğru dürüst haber alamaması. Tal, Suriye rejiminin zalim yüzünü herkese ifşa eden, yazdıkları da kendisi de “garip” kalan bir aktivist…Tal Bint Dawser el-Malluhi

Kimdir Tal?

19 yaşındaki Tal belki birçok yaşıtından farklı olarak kendisini siyasî meselelerin içine atan, özellikle de Orta Doğu’nun kanayan yarası Filistin için kalemini konuşturan genç bir aktivist. İnternette açtığı blogunda uzun bir süredir Orta Doğu ile ilgili meseleleri ele alan, İsrail ve Akdeniz İşbirliği bir diğer adıyla Barselona Süreci’ni eleştiren yazılar yayımlamakta; yerel hususlarla da ilgilense de özellikle üzerinde yazdığı konu Filistin. Suriyeli “blogger” dünyasında özellikle Filistin hakkında yazdığı şiirlerle biliniyor. Herhangi bir sabıkası, suçu olmayan, Filistin davasına gönül vermiş bir aktivist Tal.

Bir kış günü, ansızın...

İşte bu yüzden (hiçbir suç işlememiş olması yüzünden) 2009’un Aralık ayı sonlarına doğru onu özellikle de yerel ve genel olarak Orta Doğu, Arap politikaları vs. üzerine yazdığı bazı şiirleri, blog yazıları sebep gösterilerek Suriye istihbarat teşkilatının Tal’ı sorguya alması şaşırtıcı olan. İşin insan haklarını olduğu kadar vicdanı da yaralayan ikinci kısmı aynı oranda şaşırtıcı: Hiçbir suç işlemeyen Tal kendisini sorgulayanlarca tutuklanıyor.

19902Bu ülkede “hukuk” var mı?!

“Bu ülkede ‘hukuk’ var mı?!” diye haykırmadan önce bir diğer büyük hukuksuzluğu da öğrenmekte yarar var: Tüm bu haksız, hukuksuz sorgulamalar ve tutuklama yetmiyormuş gibi Tal’ın tam olarak neden tutuklandığı ve daha da önemlisi şu anda nerede tutuklu bulunduğu hakkında ailesine bilgi verilmiyor. Tal’ın ailesi 2009’un Aralık ayından beri kızlarının sağ mı ölü mü, sağsa nerede hapis olduğundan habersiz... Bildikleri tek şey duydukları bazı söylentiler ve kızları tutuklandıktan sonra eve gelip yine haksız bir şekilde kızlarının bilgisayarına el koyup giden istihbarat görevlileri.

Şüpheler, söylentiler ve çırpınışlar

Tal’ın annesi kızını bulabilmek için her kapıyı çalmış, aldığı yanıt ya sessizlik ya da kanıtsız söylentiler, boş umutlar... Örneğin Ramazan ayı sırasında kızının serbest bırakılabileceğini söyleyen görevliler de olmuş kendisine; Ramazan’ın geçip gidişini yaşlı gözlerle izlemek zorunda kalmış. Artık son çare olarak Beşar Esad’a bir mektup yazmış, kızının bulunması ve ‘affedilmesi’ için... Onun kızına ulaşmak için yaptığı bu çırpınışlarına ise şimdiye kadar hükümet cephesinden ciddi hiçbir yanıt, tepki yok. Son olarak Tal’ın Doma Cezaevi’nde olduğuna dair haberler gelmiş olsa da bu haberlerin cezaevince hem doğrulandığına hem de yalanlandığına dair ifadeler olduğu için kesin bir şey söylemek zor. Tal’ın hikâyesinde kesin olan tek şey ifade özgürlüğünü Filistin için kullanan genç bir aktivistin hukuksuz bir rejim tarafından cezalandırıldığı.

Tal yalnız değil!

Eğer Tal’ın bir istisna olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz; Suriye’de daha önce de birçok blog yazarı haksız yere tutuklandı ve birçoğu kendilerine verilen “yasal” cezalar bitmesine rağmen hâlâ hapiste; Firas Saad, Habib Saleh, gazeteci Ali el-Abdallah ve Tareq Byasi gibi... Suriye bu konuda yalnız da değil; Orta Doğu’nun baskıcı rejimlerinde ifade özgürlüklerini kullanabilmek ve insan hakları gibi temel sorunlara parmak basabilmek için interneti, sosyal paylaşım sitelerini, blogları kullanan aktivist sayısı arttıkça bu baskıcı rejimlerde de aktivistleri tutuklama oranı artıyor: Benzeri tutuklamalar Mısır ve İran’da da yaşanıyor.

Ne yapılabilir?

Tal’ın karşılaştığı vicdansızlık sadece Suriye halkının değil tüm halkların, özellikle de Türkiye gibi komşu bir ülkenin halkının ilgilenmesi gereken bir haksızlık; bu sebeple Tal’ı unutmamak, onun direnişine ve haklarına sahip çıkmak hepimizin görevi. Tal için neler yapabileceğinizi ve onun hakkındaki daha detaylı bilgiyi http://www.freetal.com adlı internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Aynı sitede bulunan bağlantıyı takip ederek Tal’ın özgürlüğüne kavuşmasını talep eden internet ortamındaki dilekçeyi imzalayabilirsiniz.

 

Kübra Özgüven haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 16:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aktivist genç
aktivist genç - 10 yıl Önce

Heyt be! Erdoğan ile demokratlığını pekiştiren Esad'ın Suriye'sine de bakın. Ben çok teşekkür ediyorum dünyabizim'e ve aktivistlerin davasını dava edindiği zannına kapıldığım yazar'a. Zira bir aktivist olarak Filistin'de dahi şiddetsiz aktivizmin ön planda olduğunu görüyorum. Bunu bir moda'dan ziyade dava olarak addedenlere selam olsun!

banner19

banner13

banner26