Sözle yara sarma uzmanıdır Sıddık Ertaş

Her peygamberin hayatı onda binlerce şiir çıkacak bereketli bir bahçedir. Sıddık Ertaş’ı yazdı Mehmet Aycı..

Sözle yara sarma uzmanıdır Sıddık Ertaş

En soğuk, en zor, en çekilmez şeylerde bile tebessüm edecek, yerine göre kahkaha atacak bir saklı taraf, bir nokta mutlaka bulur.

Kara kuru, çok rastladığımız, memleketin her yerinde rastlayacağımız tiplerden biridir ilk bakışta da, yüzündeki o esmer sıcaklık, o sıcaklığın dışbükey yansımasıdır asıl onu farklı kılan… Gönlü de karadır; Karadeniz karalığınca…

Kibrit taşırken bile içindeki kırk çöpün vasati olmasını sevmeyen bir ortalama dışılığı da vardır. Ne eder ne yapar, o çöplerden bir kaçının sapını kırar, kürdan yapar, eksiltir yahut vasati yazısının üzerine başka numaralar yazar.

Derste öğrenciyse sınıfın en yaramaz, en aykırı, en fırlatma öğrencisi olur. Doğal haliyle olur. Sırıtmayan, yakışan bir haylazlığı vardır.

Derste öğretmense, sınıfın tamamını yaramaz, haylaz, fırlatma yapacak bir öğretme kudretine sahiptir müfredata göre… En soğuk metinlerden bile doyasıya gülünecek malzeme çıkarmakta mahirdir.

Ayazda kalanların da, sıcakta beyni kaynayanların da baş ağrılarından ilaç imal edebilecek kadar sosyal hekimliği vardır. Sözle yara açma kudretine sahiptir sahip olmasına da bu yeteneğini sözle yara sarma eyleminde kullanmayı tercih eder.

Eli kalem tutarken dili kelam tutmalıdır

İyi polis kötü polis oyunu hariç bütün oyunları bilir. Oynamadığı oyunları da acemilik çekmeyecek kadar kafasında oynamıştır.

Her peygamberin hayatı onda binlerce şiir çıkacak bereketli bir bahçedir. O bahçeleri birleştirmiş, şiirden bir peygamberler tarihi atlası çıkarmıştır.

Korna ve zurna sevmez. Akmayan kurnalar için içinde ağıt pınarları köpürür.

Neşesini, güleçliğini, umursamazlığını, hatta Melamiliğini iple oynatan, derin bir elemden yontulma ikinci bir kişi daha vardır teninin ve ruhunun giysilerinin sakladığı… Kukla da kuklacı da kendisidir.

Edebiyat çevresinden çok çevrenin edebiyatıdır onu ilgilendiren.

Eli kalem tutarken dili kelam tutmalıdır; yoksa kaleme parmağını uzatmaz.

Tembeldir. Kendi tembelliğini övmekte çalışkandır.

İçimizde kutsal metinleri en fazla okuyanlardan biridir.

Hem ilahiyatçı hem edebiyatçı formasyonu vardır; öğretmencilik oynayarak rızkını temin eder.

Sıddık Ertaş bu, kardeşimiz.

Kendi ömrünü törpülemekte mahir, bileğilemekte de…

Yüzü de isminin yüzü suyu hürmetine ihanet etmez.

Böyle biliriz.

Mehmet Aycı yazdı

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 15:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13