Soy'lu bir yiğit'in ölümü

Bir güzel insanı daha yolcu ettik hem bereketli geçen ömrüyle hem de genç yaşta..

Soy'lu bir yiğit'in ölümü

Yahya SoyyiğitYahya Soyyiğit’le müşterek bir yakınımız vasıtası ile tanışmıştım. İkimiz için de anne mesabesinde bir teyzemiz “Yahya ile tanışıyor musun?” diye sormuştu. Ben de tanışmadım ama sesini çok beğenerek dinliyorum demiştim. O da sitayişle bahsederek “Pırlanta gibi, efendi, tevazu sahibi birisi” demişti. Benim evladım yerindedir, demişti.

Bu konuşmaların olduğu zamanlarda -2005 yılı idi zannedersem- Yahya Soyyiğit ile Beşiktaş’tan Üsküdar’a yolcu taşıyan iskelede karşılaştık. Selam verdim. Kendimi tanıttıktan sonra, annemiz yerinde olan teyzeden bahsettim. Çok sevindi, memnun oldu, görüşelim diyerek bir de kartını takdim ederek ayrıldık. Kültür Bakanlığı Tarihi Türk Müziği Topluluğunda görev yapmakta idi. Hafızdı, Marmara İlahiyat mezunu idi. Bu kadar güzelliği şahsında mezcetmişti. Sonrasında birkaç vesile ile yine görüşme imkanı oldu.

BirdenbireMü’mine Eyüb sabrı  gerek

Bir ara Zeki Dursun kardeşimin vesilesi ile Birdenbire dergisi ile tanıştık, orada da Yahya Soyyiğit ile tekrar halleşme imkanı oldu. Ama sonrasında onun hastalığını haber aldık. Elbette hastalıklar bizim için. Onun sağlığı için dua ettik. Çok şükür düzeldiği haberini de aldık. Bu süreci yine onun mütevekkil sözlerinden Birdenbire dergisinde okuduk. Eşi de o anları çok duygulu ama bir o kadar sabırla ve ihlasla anlatmış ve aşmıştı. Ama dergide yayınlanan sohbet bambaşka idi. Karşımızda duran sanki hiç o sıkıntıları yaşamış bir adam gibi durmuyordu. Eyüb’ün sabrı, Ebubekir’in sıdkı, Efendimizin muhabbeti onu çepeçevre sarmıştı. (Birdenbire Dergisi, Mart-Nisan 2009, sayı:19)    

Sabır kıl her belaya

Söyleşinin bir bahsinde şu ifadeler geçiyor:

“Alvarlı Efe Hazretleri : “Sabır kıl her belaya, rahmet-i Rahman’ı incitme.” diyor. Her belaya sabret, Allah’ı incitme. Demek ki belalar, Allah’ın ehl-i tevhid’e bir imtihanıdır. Eğer sabretmezse, isyan ederse, bu bela nerden geldi, beni mi buldu, ben böyle mi olacaktım derse Rahmet-i Rahman’ı incitirsin diyor.

Yahya Soyyiğit

Ehl-i Tevhid “la faile illallah” der. Her fiilin sahibi Allah olursa rahat eder ehl-i tevhid. Bu demek değil ki “Nasıl olsa her fiilin sahibi Allah, o zaman boş ver, aldırış etme!”. Ehl-i Tevhid günün şartlarına göre bu ezalar ve cefalar karşısında ne yapılması gerekiyorsa yapacak ama feryad etmeyecek,isyan etmeyecek.”

Yahya Soyyiğit cenaze

Marmara İlahiyat’tan Hakk’a yürüdü

Yahya Soyyiğit geride hoş bir sedâ bırakarak gitti. Dün Marmara İlahiyat Camisinde bu ikrar ile toplanmış, binlerce insan vardı. Gözlerimin gördüğü, kulaklarımın duyduğu şeyler hüsnü şehadetleri ifade ediyordu.

Kimler yoktu ki cenaze töreninde: Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğundan sanatçı arkadaşları, TRT sanatçıları, Ömer Tuğrul İnançer, Ahmet Özhan, Murat Aydemir, Derya Türkan, Veysel Dalsaldı, Yurdal Tokcan, Eşref Ziya Terzi, Hakan Aykut, Mustafa Demirci, Senai Demirci, Tuluyhan Uğurlu, Abdullah Yıldız, Prof. Dr. Raşit Küçük, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Ahmet Şahin, Mehmet Kemiksiz, Ender Doğan, Yrd. Doç. Fatih Çollak, Erkan Mutlu, Birdenbire Dergisi mensupları, Meksav Vakfı yöneticileri, Hafız Osman Şahin, Hafız Selim Yıldız, Hafız Mustafa Efe, Lütfi Ramazanoğlu, Halil Necipoğlu, İhsan Özer ve ismini sayamadığımız pek çok güzel insan iyiliğine, mü’min ve muvahhid olduğuna şehadet ettiler. Hafızlar, İmam Hatip Talebeleri hatimler okumuşlardı onu bağışladılar ve Raşit Küçük hoca da Yahya Soyyiğit’i hem talebesi hem de kardeşi olarak anlattı.

Tekbirler eşliğinde Ümraniye, Kocatepe mezarlığına doğru ebedi yolcuğuna uğurlandı güzel insan Yahya Soyyiğit.   

 

 

Kâmil Büyüker, hüzün ve hasretle yazdı.                            

Yahya Soyyiğit’le ilgili çok hoş bir hatırayı 1 Ağustos 2009 tarihli bir haberimizde dunyabizim.com’da yayınlamıştık. Haberimize ulaşmak için tıklayın.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2010, 10:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdurrahman
abdurrahman - 10 yıl Önce

Geride hoş bir sada bıraktı rahmetli hocamız. Herkese nasip olmayacak bir cenaze gördük. Cenaze arabasından kabrine taşındığı sıradaki alay görülmeye değerdi. Cenazenin önünde Tuğrul Efendi, Veysel Dalsaldı,Ahmet Özhan, Ahmet Şahin, Mehmet Kemiksiz, Sami Özer, Hadi Duran ve birbirinden değerli huffazı kiramın tekbir salat salalarıyla kabrine getirildi. İmrenilecek kadar güzeldi. Allah Mekanını cennet eylesin...

banner19

banner26