Somalili Hasan'ın derdi ümmet...

Taksim İstiklal Caddesindeki Hüseyin Ağa Camii’ne yolu düşenlerin dikkatinden kaçmamıştır muhtemelen…

Somalili Hasan'ın derdi ümmet...

Hüseyin Ağa Camisi

Taksim İstiklal Caddesindeki Hüseyin Ağa Camii’ne yolu düşenlerin dikkatinden kaçmamıştır muhtemelen… 30’lu yaşlarında siyahi bir adam. Onu caminin avlusunu süpürüyorken ya da bir su bidonun üzerine koyduğu ayakkabı kutusundan oluşan tezgahında kağıt mendil ve su satarken görebilirsiniz. 3 yıldır gönüllü olarak Caminin avlusunu temizliyor Hasan. O Somalili bir mülteci. 3 yıl önce ülkesindeki iç savaştan kaçmış.  Kendini bu camiye vakfetmiş. Cami cemaati ondan yardımlarını esirgemiyor. Namaz çıkışlarında kağıt mendil ve su  satıyor.  Sempatik tavırlarıyla insanların gönlünü kazandığı kolayca anlaşılabiliyor.

Cami cemaatinin aktardığına göre  camiyi süpürme işinde çok maharetli olduğu için imam onun kapı önünde tezgah açmasına müsaade ediyormuş. Fotoğrafının çekilmesinden pek hoşlanmayan Hasan ile sohbet etmek de pek kolay olmuyor. Hasan hiç yerinde durmuyor çünkü. Bir yandan camiyi süpürüyor bir yandan cami avlusundaki kedilere ve güvercinlere yiyecek atıyor. Cami avlusundaki hayvanlarla yakından ilgilenmesi, onlara derin bir merhamet duyması beni etkiliyor.

Ümmet neden bom bom?!Somalili Hasan

Namazdan çıkan cemaate su ve mendil satıyor Somalili Hasan. Dilinden “Allah kabul etsin, Allah razı olsun” duaları düşmeyen Hasan, Hüseyin Ağa Camisinin mütebessim bir yüzü olmuş. Fırsat bulup soru sorduğumda ülkesindeki zor şartlarda çaresiz kaldığı için Türkiye’ye geldiğini anlattı. Somali’de bitmek bilmeyen bir iç savaşın olduğunu aynı ülkenin hatta aynı dinin mensubu olan insanların birbirini öldürdüğünü ifade etti. Ülkesindeki kıtlığı sorduğumda ise eğer iç savaş olmasaydı kıtlığın bu şekilde baş göstermeyeceğini belirtti. Hasan tüm bunları kendine özgü zayıf Türkçesiyle dile getirdi. Savaşı anlatırken “Hep savaş, hep bom bom…  Kafirler yapıyor fitne, Ümmet de birbirini bom bom..” gibi orijinal ifadeleri beni hem güldürdü hem de hüzne gark etti. Deyim yerindeyse bu hadise  trajikomikti. Olayın anlatılışına tebessüm etsek mi ağlasak mı. İşte tam öyle bir tablo… Burada mutlu olup olmadığını sorduğumda ise “Şükrediyorum, her şey Allahtan” diyor Hasan ve Allah “çalışana verir“ deyip cami avlusunu süpürmeye koyuluyor tekrar dilinde şükür ve dualarla…

 

Mahmut Çelik Somali’yi düşündü

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2012 Perşembe 23:17 Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2012, 23:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
oradaydım
oradaydım - 10 yıl Önce

bu arkadaşı daha dün görüm ağa camiinde. abdest alanlara Allah kabul etsin diyordu. bir taraftan da elindeki çek pasıyla avluda biriken suları temizliyordu. cana yakın ve kanaatkar bir hali vardı. dün gördüğüm bu arkadaşla ilgili dünyabizim.com'da bugün bu habere denk gelmem beni şaşırttı. eyvallah.

İsmail Kaplan
İsmail Kaplan - 10 yıl Önce

Mahmud kardeşimle İstiklal'de dolaşırken ziyaret etmiştik bu camiyi. Bu abi o zaman dikkatimizi çekmişti. O gün bir de Filistinli bir felafel ustası ile tanışmıştık. Birinin haberi zaten gelmişti, ikincisiyle birlikte seri tamamlandı :) Eline sağlık Mahmud Çelik, böyle insanları bulup konuşmak, dinlemek gerek...

Yunus Emre Özsaray
Yunus Emre Özsaray - 10 yıl Önce

Çok güzel bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık...

banner26