Şişkonun adamı: Salih Zengin!

Eğer çocuğunuzun elinden tutup da kitap fuarına gittiyseniz, yolunuz mutlaka Salih Zengin'le kesişmiştir.

Şişkonun adamı: Salih Zengin!

Şişkonun adamı: Salih Zengin!

 

 

Eğer çocuğunuzun elinden tutup da kitap fuarına gittiyseniz, yolunuz mutlaka Salih Zengin"le kesişmiştir. Çocuğunuz, "bu amcayı bir yerlerden hatırlıyorum" der gibi bakacaktır ona. İhtimal, bir televizyon kanalında rastlamıştır ona. Gazete söyleşilerindeki esprili duruşlarını da hatırlamış olabilir. Siz konuyu anlamaya çalışırken, çocuğunuz onun hareketlerinden kendisine bir yakınlık kurmuştur bile. Sonra tanışırlar. Salih amca aracısız konuşur çocuklarla. Sizi unuttuğu olur her ikisinin de. “Ne haber abi” muhatabına karşılık veren siz değilsinizdir de, çocuğunuzdur mutlaka. Aralarında oluşan sohbetin sadece seyircisi olmak düşer size.

 

Salih Zengin"in konuşturduğu çocuk sanki sizinle hiç böyle konuşmamış gibidir. Kurulan cümlelerin altında ezilirsiniz bir büyük olarak. İsteseniz de çocukluğunuza dönemezsiniz. "Çabucak kaçayım, yetişeceğim yerler var" mazereti havada kalır. Salih amca kuruverdiği dostlukla kitaplarını imzalamaya başlar. "Kardeşim ne zaman yazdın bunca kitabı" der gibi olursunuz, ondan önce sohbet arkadaşı çocuğunuz karşı çıkar size.

Ne yani Mavikuş dergisine yetiştin diye üstünlük sende mi?

 

Mavikuş"un editörü!

Evet, Salih Zengin"i çoğumuz Minik Kuş"tan hatırlıyor. Çocuk sayfaları da yaptı gazetede. Çeşitli dergilerde miniklere yönelik yazılar yazdığı da oldu. Büyükleri de unutmadı tabi ki. Aramızda kalsın, bir zamanlar “Kurşunkalem” köşesini yazdığı bir gazetemizin kültür sanat sayfasında, rahatsızlığı dolayısıyla gelmeyen yazısına pratik bir çözüm bulmuştu editörü. Madem Salih Zengin yazısını göndermemiş, öyleyse Mavikuş"taki yazısını yayınlarız olur biter!

 

Salih Zengin hastalığı atlatıp ayaklandığında şaşırır kalır. Cin editörün yaptığı "yaramazlığı"n hakkından gelemeyeceğini anlar ve onu çocuklara havale eder.

 

Sonradan Gurme!

Salih Zengin gezgindir. “Sonradan Gurme”liği de vardır. Derler ki, eğer memleket gezecekseniz, yanınızda mutlaka Salih Zengin olmalı. Yörenin zengin menüsünü en iyi keşfeden Salih Zengin"dir çünkü. Zengin"in gelişini haber alan, bilumum kebapçılar, restoran sahipleri, konvoy halinde Salih Zengin"in peşi sıra dolaşırlar. Bütün bu yazdıklarıma bakıp, Salih Zengin"in ömrünün gezmekle geçtiğini sanmayın. Onun hayal dünyası çok geniştir. Biz büyükler o dünyaya girerken destur istemeden kapı tıklatmayız. Şişkonun Bütün Adamları, Çok Serin Hikayeler, Bir Miyav İki Hav Hav ve Gazoz Kapağı onun itinayla bize emanet ettiği kitaplardır. Bizim büyüdüğümüzün farkındadır ama. O yüzden kitabı bize değil de içimizdeki çocuğa muhabbetle iletiverir.

 

Nedim Ali"nin, Mevlana İdris"in kardeşi!

Rahmetli Nedim Ali, Mevlana İdris, Salih Zengin"den söz açtığınızda akla en evvel gelirler. Salih"in Maraş sevgisi başka bir şeye benzemez! Memleketinin yazı ve söz ustalığı geçmiştir Salih Zengin"e. O yüzden çocuklar da büyükler de dinlemekten bıkmazlar onu. Yazısına aşina olanlar ise çoktan kitaplıklarında yer ayırmışlardır ona.

 

Masalcı abi!

Erdem Yayınları"ndan çıkan “Masallı Eğitim Seti”ni görünce şaşırdım ilkin, sonra heyecanlandım. Bu duyguyu anne ve babalar iyi bilir. Özellikle çocuk edebiyatının örneklerinin az olduğu ülkemizde, kalemine güvenebileceğimiz yazar sayısı da fazla değildir. Ebeveynler günlük koşturmacadan çocuklarına fazla vakit ayıramazlar. Çocukla buluşabilmenin yolları vardır ama. “Çocuk doğduğu andan itibaren duyduğu ninniler, konuşmalar, sesler, anne babasının okuduğu masallar, bilmeceler, şiir ve tekerlemeler, söylediği şarkılarla dil ve düşünce gelişmesini biçimler. Çocukların çok küçük yaşlarda kitaplarla ilişki kurması, düzenli ve bilinçli bir dil öğrenimini desteklediği gibi, okuma ve yazma becerisini kolayca geliştirmesini ve okumaktan zevk almalarına yardımcı olur.” Bu bilgiyi takip eden on renkli kitaptan oluşan Masallı Eğitim Seti"yle çocuklar masal okurken şekilleri, mevsimleri, harfleri, zıt kavramları, renkleri, sayıları, beş duyuyu, ayları, sesleri, günleri ve saatleri öğrenirken aynı zamanda hayal kurabilecekleri bir dünyanın kapısını aralıyorlar. Hayvanların dünyasını, şehri, yaşamı, ormanı da mizah ve edebiyat dili sayesinde keşfediyorlar. 4 yaş ve üzeri çocuklar için çocuksu bir dil, sağlam bir kurgu ve eğlenceli bir üslupla yazılan seri, uzman pedagog ve psikologların tavsiyesi ile sunuluyor.

 

“Köprüyü sağlam kurun” diyen Salih Zengin, bu cümleyi şöyle açıyor:  “Çocuğa bir şey öğretmeyi dayatmıyor, ona masal anlatıyorum. Çocuk masalın içinden sözcükler yoluyla hayata açılıyor. Köprüyü sağlam kurmazsanız, o köprünün altından sonra çok sular geçiyor.”

Şimdi, gözümüzün nuru çocuklarımızı masallar dünyasında şöyle bir gezintiye çıkarıversek, şu kirlenmiş dünyada çok mu olur? Salih amca, çocuğunuzla sohbet ederken, onu farklı dünyalarda gezdirirken biz de bu güzel insana "eyvallah" desek, fena mı olur!

 

Bünyamin Yılmaz yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ceng
Ceng - 12 yıl Önce

Salih Zengin'i röportajlardan tanıdım genelde, nüktedan birisi. Ama Kahramanmaraşlı olduğunu bilmiyordum, artık daha dikkatli takip etmek gerekiyor. :)

Ahmet Uçar
Ahmet Uçar - 12 yıl Önce

Çok güzel anlatmışsınız doğrusu bir yazarı ve hayatını. Tebrikler.. Salih Zengin gibi yazarlar hiç eksilmesin; samimi, doğal ve sıcak... Dünya döndükçe, çemberler çevrildikçe çocuklara yazmaya devam etsin...

Zuhal
Zuhal - 12 yıl Önce

Salih abiyi çok güzel anlatmışsınız lakin onu anlatmakla bitiremeyiz kelimelerin yetmediği yazar abimilerimizdendir ve bütün kuşların kedilerin babasıdır

Gülistu Sunay
Gülistu Sunay - 11 yıl Önce

Salih Abi hakkında çok şey yazardım da NEYSE NEYSE :)
Bilenler anlamıştır zaten!...

***
*** - 10 yıl Önce

Geçenlerde Salih Zengin'in bir konuşmasını dinledim.(Okulumuza gelmişti.)Üniversitede yazdığı şişkonun bütün adamları adlı ilgi çeken kitabının 2. sini yazıyormuş.haberiniz olsun...

fırat kılıç
fırat kılıç - 10 yıl Önce

şiş konun butun adamlarının ana fikrını istıom verebilirmısın ??

banner19

banner13

banner26