Sınırları kaldırmaya gerek yok!

Bangladeş'ten Sumaiya Raihan'la Bangladeş'in durumunu ve sevdiklerini konuştuk.

Sınırları kaldırmaya gerek yok!

Geçtiğimiz hafta boyunca İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğini’nin düzenlemiş olduğu 4. Uluslararası Gençlik Buluşması’ndaydık. İstanbul ve Bursa’da geçirdiğimiz bir hafta içinde ümmetin geleceği olan gençler olarak birbirimizle kaynaştık, sohbet ettik ve aynı zamanda yaptığımız atölye çalışmaları ve toplantılarla medeniyetimizin tarihi, sorunları ve bu sorunlara uygulanabilecek çözümler hakkında kafa yorduk.Sumaiya Raihan

Kısıtlı vaktimizi en bereketli şekilde değerlendirmeye çalıştık. Her fırsatta; üç öğün yemekte, otobüs yolculuklarında ve alış-verişte; birbirimizi daha yakından tanıma imkânı bulduk. Bangladeş’ten Sumaiya Raihan kardeşimizle de, kendisi, STK’ları ve ülkesi hakkında söyleşi yaptık. Sonra da Şubat ayında Fas’ta yapılacak olan 5. buluşmada görüşmek üzere ayrıldık. Ne diyelim, Allah aramızdaki bağların şimdi olduğu kadar sıkı kalmasını nasip etsin ve bu buluşmaların meyvesini versin.

Kendini kısaca tanıtır mısın?

Bangladeşliyim. Lisans eğitimimi ve yüksek lisansımı işletmeden yaptım ve şimdi strateji uzmanı olarak Bangladeş’te bir telekomünikasyon şirketinde çalışıyorum. 28 yaşındayım.

Bağlı olduğun STK’dan bahseder misin? Oradaki görevin nedir ve amaçların nelerdir?

“Community Action” adlı organizasyonun kurucusu ve yöneticisiyim. Organizasyonumuz insanlık için çalışıyor. Toplumumuzda büyük bir kesim yoksul olduğu için kamu hizmeti Bangladeş’te çok önemli. Eğitim, iş bulma ve felaket zamanlarında yardım görevlerini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Burada birçok STK var. En büyükleri, yabancı ülkeler ve küçük çaplı yerel organizasyonlar tarafından yönetiliyor. UNICEF, UNESCO, Grameen Bank, BRAC bunlardan birkaçı. Müslümanca kaygıları olan organizasyonlardan da Muslim Aid çalışıyor.

İDSB Bursa
(+)

Ülkenizdeki dindarlara ait medyanın durumu nasıl? Takip ettiğin TV programları, gazeteler ve internet siteleri nelerdir? Ülkenizdeki müslümanlar arasında en yaygın olanları hangileri?

Dindar medya Bangladeş’te tam anlamıyla gelişmiş değil. Şimdilik en büyük medya kanalı “Islamic TV”. Bunun dışında başka kanal veya internet sitesi yok. En sevdiğim TV programı “Apprentice”, gazete “Naya Diganta” adlı yerel bir gazete, internet sitesi de “muslimmatters.org”.

Kendi ülkenden ve dünyadan özellikle takip ettiğin müslüman âlim, düşünür ve yazarlar kimler?

Yazarlardan Abul A’la Mevdudi’yi, âlimlerden de Yasir Fazaga ve Yusuf Estes’i takip ediyorum.

İlgi alanların neler? Müzik dinliyorsan daha çok dinî müzikleri mi yoksa popüler olanları mı tercih ediyorsun? Ülkeniz müslümanları arasında en çok kimler dinleniyor?

İlgi alanlarım araştırmak, yazmak, fotoğrafçılık ve internet iletişimi. Ben sözsüz müzik seviyorum ve daha çok ilahi dinliyorum. Bangladeş’te ise yerel sanatçıların şarkıları daha popüler.

İDSB’den, Türk STK’lardan ve Türkiye’den beklentilerin nelerdir?

Fikir alışverişi, sıkı bir iletişim ve destek bekliyorum. Müslüman ümmetin gerçek kimliğini yansıtması lazım. Bu küreselleşme çağında iletişim kurmak için sınırları gerçek anlamda kaldırmaya gerek yok; bu yüzden ortak işbirliği çok daha kolay.

 

Hatice Meryem Gelgör konuştu

Yayın Tarihi: 20 Temmuz 2010 Salı 16:30 Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2010, 22:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kamil
Mehmet Kamil - 12 yıl Önce

Gençlerin buluşmasını Özel Fm adına izlemek için oradaydık. Bu enerji ve potansiyel çok işler başaracak. Doğru rehberlikve şahsiyetli önderlik çok şeyi değiştirecek.
Gençler kimliğini buldukça ve dünyada kardeşlerinin olduğunu gördükçe çok daha hayırlı ve büyük işler başaracaklar. Nereden mi biliyorum?
Çok basit, çünkü BU DÜNYA BİZİM...

Sümeyye Sel
Sümeyye Sel - 12 yıl Önce

Hos bir roportaj olmus sevgili adasım Sümeyye ile, Meryem hanımı tebrik ediyorum

banner26