Simasında secde izleri bir adam!

Malatya'nın yetiştirdiği güzide hizmet insanlarından biridir Ramazan Kayan.

Simasında secde izleri bir adam!

Ramazan Kayan, Kardeşlik ÇağrısıÖrnek bir hayattır Ramazan Kayan

Hayatını güzel olana adamış, bu amaçla İstanbul’a yerleşmiş, nefesini cihad uğruna harcayan bir dava adamıdır Ramazan Kayan. Çok sevdiği İmam-Hatiplik görevinden resmî olarak ayrılmış, ama bu görevi hayat tarzı olarak benimsemiştir. Dinî araştırmalar, okumalar ve sohbetle geçen bir ömürde, birçok kitap yazar: Kardeşlik Çağrısı, Vahiyle Doğrulmak, Namaz Çağrısı, Yol Risalesi ve diğerleri... Hepsinde de amaç bellidir: Vahyi, bugünün penceresinden görmek ve gereğini yapmayı ertelememek. Kalemi ve dili ile cihad ederken, rahat evinde oturma gayesinde değildir üstelik: Mavi Marmara ile beraber Gazze’ye gitmek üzere yola çıkarken, İsrail hapishanesine de yolunun düşebilme ihtimali, onu yıldırmaz.

Hitabet, âlimin en güçlü silahıdır

Ramazan Kayan’ı bir kere dinlediyseniz, bir daha dinlemek isteyeceğinize şüphe yok. Zaten sohbetlerine gidenler de onu bir vesile ile tanımış ve ondan bir daha ayrılmamış olan insanlar. Kadın-erkek demeden, herkese yönelik bir hitabet ondaki. Ayetlerden, hadislerden bahsederken, günümüzle öyle bağlantılar kuruyor ki, şaşırmamak elde değil. Ayetler onun ağzından yorumlandığında, güncel olanla o kadar bağdaşıyor ki, şaşırıyoruz. Kur’an’da geçen bir olay, bir peygamberin başından geçenler örneğin, aslında tam da bugün bilmemiz gereken bir hadise oluyor. Güncel olanı ve farzları-sünnetleri ayırmıyor Ramazan Kayan. Son dakika haberleri gibi geçiyor ayetleri.

Ramazan KayanBir güzel vakıf: AKDAV

Onun gayretleri ve sevenlerinin destekleri ile bir dernek kuruyor Ramazan Kayan. Adı “Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı”. Kısa adıyla AKDAV. “Neden” diye soranlara seminerlerin, sohbetlerin, çocuklara ve gençlere yönelik faaliyetlerin öneminden bahsediyor. Üniversiteli gençlere el uzatmak, öğrenmek isteyen her insana faydalı olmak istiyor. Aynı çatı altında Özgün Duruş Gazetesi de yayınlanıyor zamanla. Konferanslar ve tefsir dersleri de veriliyor.

Her pazar, ilim için toplananlar var, şükür!

Senelerdir devam edegelen bir tefsir dersi başlıyor AKDAV çatısı altında. Her pazar saat 11’de, Fatih’te toplanıyor onu dinlemek isteyenler. Çünkü bir pazarı Pazar eden, bir haftayı hafta eden ve bir ömrü ömür eden şey, toplanmaktan ve O’nun kelamını anlamaya çalışmaktan geçiyor.

 

 

Sümeyye Karaarslan, Ramazan Kayan’ı dinledikçe mest oluyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 22:16
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
A Sabit
A Sabit - 8 yıl Önce

Ramazan Hoca'yı çok seviyoruz

'Dertli' bir müslüman...

Radyo programlarını, konferanslarını, yazılarını takip ediyoruz....

Takip ettikçe daha bir seviyoruz... Dua ediyoruz...

(Bilen bilir, Malatya Ekolü çok badireler atlattı.)
Ramazan Hoca, muhasebeyi hiç elden bırakmıyor... Hakikatin, hikmetin, doğrunun peşinde... Yitiğini arıyor her defasında...
Yaşına- başına bakmadan hataya hata diyor, gurur yapmıyor, Cennete giden yolda hep doğrunun ve güzelin peşinde oluyor.

Sonumuz C

yasemin
yasemin - 8 yıl Önce

hocam sayesinde dünyaya bakış açısı değişenlerdenim. her duamda varsınız ramazan hocam. samimiyetiniz bizi kendi içimize döndürüyor,yazılarınız sorgulamayı, tefekkürü öğretiyor.

m taş
m taş - 8 yıl Önce

Rabbim hocamın dilini,kalemini ve yüreğini kavileştirsin.Ümmete Ramazan Kayan hocalar bahştsin.

banner19

banner13