Şehid İsmail Raci el Faruki

27 Mayıs 1986 Salı... Büyük İslam âlimi İsmail Raci el-Faruki ve eşi Lamia Faruki evlerinde uğradıkları bıçaklı saldırı sonucunda şehit edilmişti.

Şehid İsmail Raci el Faruki

O ne doğunun ne batının adamıydı!! 

27 Mayıs 1986 Salı... Büyük İslam âlimi İsmail Raci el-Faruki ve eşi Lamia Faruki evlerinde uğradıkları bıçaklı saldırı sonucunda şehit oldular.

1 Ocak 1921 Filistin'de dünyaya geldi. Babası Abdulhüda Faruki İslami ilimlerde derin bilgiye sahip bir kadıydı. İsrail işgali ile beraber akrabalarının birçoğu ile Lübnan Beyrut'a iltica ettiler. 1926 Fransız Dominik Kolejinde eğitimine başladı.1936'da Amerikan Üniversitesi Bilim ve Sanat Fakültesine başladı. Felsefe dalında lisansını alıp mezun oldu ve ülkesinin devlet yönetiminde yer almak için Filistin'e döndü. 1948 istilası ile İsrail'e karşı harekete geçti ve ülkede ki olayları gözlemlemeye başladı. Ne yazık ki Müslümanlar arasındaki tefrikalaşma ve iç bölünme ile hayal kırıklığına uğrayan Faruki Amerika'ya gitmeye karar verdi. Amerika'ya gitti ve ertesi sene India Üniversitesinde mastırını yaptı. 

 O iyi bir müteahhitti 

Amerika'da yaşadığı zaman zarfında geçimini Amerikan Kültür derneğiyle birlikte çeşitli çeviriler yaparak kazandı. Faruki aynı zamanda iyi bir müteahhit olarak çalıştı. Onun güzellik anlayışı, sanatı ve doğu tarzı dekorasyonu birçok Amerikalı müşterinin dikkatini çekti. Faruki bu alanda çok para kazanabilirdi. Fakat o bu işi sürdürmedi ve âlim olmayı tercih etti.1953 de Mısıra taşındı ve eğitim gördüğü Ezher Üniversitesinden 2. doktorasını aldı.

 Kitapları.. 

Pakistanlı bir yazar tarafından Faruki'nin hayatını anlatan tek bir kitap vardır. Türkçeye çevirisi olmayan bu kitap Faruki'nin;

1980'de Temple Üniversitesinde başlattığı dava hareketinden

Müslüman Öğrenciler Derneğine,

Müslüman Sosyal Bilimciler Derneğine,

Amerikan İslam Üniversitesine ve

Uluslararası İslam Düşünce Enstitüsüne yaptığı katkılardan bahseder.

Ve şüphesiz Faruki çiftinin İslam âlemine en güzel armağanı 'İslam Kültür Atlası'dır.

Bilginin İslamileştirilmesi ve İslam Aydınlatıyor Faruki'nin Türkçeye çevrilen diğer iki kitabı. 

 İsrail düşmanı olması ve suikast..

Faruki Siyonizm karşıtıydı. Filistin ulusal davası ve Siyonizm arasındaki tarihi anlaşmazlığa İslami bir perspektiften bakarak İsrail'i parçalamanın İslam topluluğu için hem dinsel bir yükümlülük(farz-ı kifaye),hem de gücü yeten her yetişkin Müslüman için kişisel bir yükümlülük (farz-ı ayn) olduğuna inandı. Bunu Siyonist devlete karşı kutsal savaş yani (cihad) olarak adlandırdı. Amerikan İsrail lobisinin resmi bülteni Yakın Doğu Raporu tarafından Faruki 'İsrail'i yıkmak isteyen adam' olarak adlandırıldı. Darusselamın Hebrew Üniversitesinde onun fikirlerini konu alan bir konferans düzenlendi. Konferansın son önergesinde Faruki İsrail'in 'en tehlikeli düşmanı' olarak tanımlandı. 

 Çiftin cinayetinden 2 hafta önce Village Voice gazetesinin ön sayfasında Yahudileri Müdafaa Derneği New York başkanı Victor Vancier'in ''Ünlü Filistinli Amerikan profesörün susturulması'' planından bahsetmesi bu cinayetin ardında Siyonistlerin olduğu yönünde ciddi şüphe uyandırmaya yetti. 

27 Mayıs Salı 1986'da İsmail Raci el-Faruki ve eşi uğradıkları suikasttan 3 gün sonra Cuma günü 4.000'den fazla Müslüman Sister Clara Okulunda ve Muhammed Mescidinde 47. Caddede Wyalusing sokağında cenaze töreni için toplandılar. Faruki'nin zamanında bayram namazı kıldırdığı cami bu çifte veda etmeye gelen insanlarla dolup taştı.

 Kuzey Amerika'daki bütün cemaat liderleri, Dünya Müslümanlarının ileri gelenleri, büyükelçiler, dini organizasyonların temsilcileri ve büyük bir Müslüman topluluk cenazede hazır bulundular. Cuma namazından sonra onlarca konuşmacı tarafından verilen demeçlerde İsmail el-Faruki evrensel bir şahsiyet, sevgili bir baba, dünyayı daha yaşanır hale getiren adam şeklinde adlandırıldı. 

 

Zeliha Akkaya hatırlattı

Yayın Tarihi: 27 Mayıs 2009 Çarşamba 17:46 Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 00:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 12 yıl Önce

İsmail Raci Faruki İslam'ın yetiştirdiği cins kafalardan biriydi. Kendisi ADL adlı açılımı anti-defamation league olan bir siyonist lobi tarafından şehid edildi. Mekanı cennet olsun...

Mustafa
Mustafa - 12 yıl Önce

Böyle değerli bir alimimizi bize tanıttığınız için sonsuz teşekkürler. Bir ekleme yapmak istedim. Haberde İsmail Faruki'nin sadece üç eserinin Türkçe'ye çevrilmiş olduğu gibi bir durum sözkonusu ancak daha fazla eseri Türkçe'ye kazandırılmış durumda. Burada verilenlerin dışında İslam ve Siyonizm, Asya Dinleri(kollektif), İbrahimi Dinlerin Diyaloğu, Tevhid, İslam isimli kitapları da mevcuttur.

zeliha akkaya
zeliha akkaya - 12 yıl Önce

Mustafa beyin bahsettiği diğer kitapları başka yazarlarla birlikte yazmış olduğu için şahsi kitabıymış gibi vurgulamak istemedim.Sadece 3 kitabı var demedim sadece öne çıkan 3 kitabı ele aldım.Teşekkürler

yusuf erdem
yusuf erdem - 12 yıl Önce

"çiftin şehadeti"nden yazılsa daha şık ve manidar olurdu sanki

hatice algın
hatice algın - 12 yıl Önce

kendi adıma çok gerekli bir hatırlatma oldu... Allah rahmet eylesin.

abdülkadir dinç
abdülkadir dinç - 12 yıl Önce

erhan bey vesilesiyle sitenizi tıklamak nasip oldu şaşkınlık ve mutluluğumu izhar etmek istedim dopdolu nitelikli oldukça seviyeli bir site emeği geçenleri tebrik ederim dünyabizim artık bizim selamlar

şükran aydemir
şükran aydemir - 10 yıl Önce

isamil raci farukinin suikastle öldürüldüğnü bilmiyodum..Allah bunu yapanların cezasını versin; kahretsin..alimlerimizin değerini daha iyi anlamlı ve fikir dünyası olan kitaplarını okumalıyız..

Raşit Anaral
Raşit Anaral - 7 yıl Önce

İsmail faruki sadece kitap yazmamış müslümanların sosyal,kültürel kurumsallaşmasını sağlayan büyük hizmetlerde üretmiştir.İsmail faruki ve hanımının şehit edilmesi bile onun islam alemi için ne kadar önemli işler yaptığının bir göstergesidir.Büyük ihtimalle siyonistlerin organize ettiği bir katliam. Çünkü faruki siyonizmle mücadelede öncülerden biriydi...Allah yaptıklarından razı olsun ve Allah rahmet eylesin.


banner26