Schuon hakkında yapılan tezler basılmalı

Vefatının üzerinden 15 yıl geçen 'Gelenekselci Ekol'ün önemli isimlerinden Frithjof Schuon hakkında Türkçe’de ne var?

Schuon hakkında yapılan tezler basılmalı

 

15 sene önce hayatını kaybeden Frithjof Schuon, zannederim ki gelenekselci ekolün Türkiye’de belki de en az tanınan ve gündeme en geç gelen üyesidir. Gerçi bu gecikmeyi ekolün bütün üyeleri için zikredebiliriz; Rene Guenon’un birkaç makalesinin 70’li yıllarda tercüme edildiğini fakat kitaplarının ilk tercümesinin 80’li yılların başlarında Yeryüzü Yayınları tarafından yapıldığını biliyoruz. Martin Lings ve Seyyid Hüseyin Nasr’ın da birkaç kitabı da yine aynı yayınevi tarafından yayınlanmıştır.Rene Guenon ve Frithjof Schuon

Sonrasında Martin Lings’in Hz. Muhammed’in Hayatı kitabı ile tanınırlığını arttırdığı ve ekolün diğer temsilcilerine nazaran çok daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaştığını söyleyebiliriz. Bunda Lings’in bütün kitaplarında görülen sade fakat derunî üslubun da etkisi vardır sanıyorum. Zira Hz. Muhammed’in Hayatı kitabı ile aynı dönemde, hatta aynı mütercim tarafından (Nazife Şişman) yapılan Seyyid Hüseyin Nasr’ın doktora tezi İslam Kozmoloji Öğretilerine Giriş kitabının pek de ilgi çekmediğini, uzun yıllardır tekrar basılmamasından anlayabiliriz zannederim.

90’lı yıllar Gelenekselci ekolün eserlerinin teker teker Türkçe’ye çevrildiği yıllar olarak karşımıza çıkıyor. Ve bu “akım”dan Schuon da nasibini alıyor. Talebeleri Martin Lings ve Seyyid Hüseyin Nasr’dan yıllar sonra Türkçe’de kitapları yayınlanıyor. Bu zamandan sonra zaten diğer talebeleri Gai Eaton, William Chittick ve Titus Burckhard gibi isimlerin de kitaplarını Türkçe’de görür hale geliyoruz.

Hayatı hakkında da Türkçe malumat oldukça yetersiz

Frithjof Schuon’un kitaplarının Türkçe’ye bu şekilde parçalı girişinin, onun okur tarafından algılanışını da etkilediğini zannediyorum. Yazarın kim olduğu sorusunun da yıllar içine yayın dünyasında verilmiş bir cevabı yok maalesef. İki sene önce sitemizde yayınlanan Harun Tan söyleşisi ve benzeri ufak Frithjof Schuonmakaleleri, yazıları ve röportajları fazlası ile parçalı oldukları için; hakkında yazılmış hepsi birbirinden kaliteli 4 tezi ise, ancak ilgilisinin ulaşabileceği eserler olduğu için okurlar nezdinde gerekli etkiyi yapamamış çalışmalar olarak ele alıyorum.

Ama yine de, keşke olsa kabilinden Betül Özel Çiçek tarafından yapılmış master tezinin ve Nurullah Koltaş tarafından yapılmış bir master ve bir doktora tezinin basılmasının, Schuon hakkında yer yer doğan şüpheleri kaldırıp fikirlerinin ön plana çıkmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Özellikle Koltaş’ın, Guenon ve Schuon’un kelamî görüşlerini ele aldığı çalışmasının, ekolün görüşlerini İslam dairesinin dışında göstermeye çalışan yorumları bertaraf edeceği kanaatindeyim.

Yayınlanmış 9-10 kitabına rağmen hayatı hakkında Türkçe malumatın, kitaplarının girişinde yer alan kısa biyografilerinden ibaret olan bu ismin, Türkiye’de daha fazla bilinmesi ve tanınmasının fikir dünyamıza önemli katkılar yapacağını düşünüyorum. Hakkında Türkçe olarak, birinci el kaynaklardan da yararlanılarak yapılmış bu tezlerin yanında İngilizce de yayınlanmış pek çok kitap olması, bu işe niyetlenecek yayıncıların işini bir nebze kolaylaştıracaktır zannediyorum.

 

Mehmet Erken, keşke olsa dedi

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 11:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13