Sami Gül'e Hayranlık

O konuştu, ben sustum. Zira, "kirli mülkiyetin zebanisi olan bay yazar-imam" olmak vardı cümlenin sonunda.

Sami Gül'e Hayranlık

Benim Kahramanlarım:Sami Gül
Sami Gül

 
Valla öyle kelli ferli kahramanlarım olmadı hiç. En çok gariplerden seçtim yahut yakama onların elleri yapıştı. Ebu Zer'den tut da, Çöllo dedeme kadar her biri ayrı bir garip idi. Hatta Neşet Ertaş kahramanım oldu, o da tuttu türkülerini havalandırırken Garip mahlasını aldı.
 
Efendim, bir Yahudi kurnazlığıdır. Dinine diyanetine düşkün Türklere, dini diyaneti ahirete erteleyenler bir kısa mesel anlatırlar: Kardeşim, benim adım da Sâmi ama seninki gibi uzun değil, kısaca Sami, derler.

Yani ki; Sami ile Sâmi arasında epey fark vardır ama Samiciler bunu bilmezler. Ha! Bir de kahramalarım arasına Sami adlı bir ağabeyim katıldı ki, Tüyap Kitap fuarını tavaf ettikten sonra tam da yazar taşlama aracı olan ücretsiz serviste tanıştım onunla.

Sıradan insanların o derin yanları her zaman heyecanlandırmıştır beni. "Ben hiçbir şey bilmem!" der gibi dururlar ama sizin aklınızı dörde, hafızanızı sekize katlayacak kadar derin ve mütevzıdırlar ya hani... Sami Gül de öyle işte. Asım, işte bir kitap kurdu, dediğinde açıkçası pek etkilemedi beni bu tanıştırma. Zira, çok kitap okuduğu zannedilen çocuklar da kitap kurdu diye sınıf panosunda gösterilirler. Ama Sami abiyle yazar taşlama aracına oturduğumuzda yolun bitmesini istemedim açıkçası.

Nuri Pakdil'den modern menkıbeler,  Atasoy Abinin güzelim mizahi izlenimleri,  İsmet Özel ve İstiklal marşı Derneği yöneticilerinin seçkinci dili hakkında kimselerin bilmedikleri... Yazar ve şair taifesinden vekil olmuş nice ağabeyimizin evveliyatları... Her biri bir kitaba konu olacak anlatılan anılar; bilim tarihi profesörlerini çatlatacak envanter bilgileri, bir orta mektep kaçkını talebenin anlayacağı ve hoşuna gidecek şekilde çıkıyordu Sami ağabeyin ağzından.

 

O, konuştu ben sustum. Zira,"Kirli mülkiyetin zebanisi olan bay yazar-imam" olmak vardı cümlenin sonunda.
 
En güzeli ne biliyor musunuz?
Sami ağabey, Adana'dan sırf kitap fuarı için gelmiş bir "bal üreticisi". Mecaz yapmıyorum vallahi! O, arıları sağan adam. Bal alıyor bal satıyor. Ve biliyorum ki, ona da dediğim gibi; Nesli tükenmek üzere.

Zeki Bulduk

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2008 Salı 22:12 Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2011, 09:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
çağrı gürel
çağrı gürel - 13 yıl Önce

nesli tükenmek üzere, diyorsunuz ya! olur mu hiç, siz hz. nuh'un oğlu sam'ı bilirsiniz herhal. bu sami o samilerden. polenden bala, tükenircesine yeniden. bilmez miyiz sâmi gül ağabeyimizi.
çukurovalı balcı sâmi! sen çok yaşa.

AYŞE SİNCER
AYŞE SİNCER - 12 yıl Önce

YAZINIZI OKUDUM ÇOK BEĞEĞNDİM ABİ.SEİN GİBİ ADAMLAR OLDUĞU SÜRECE SAMİ'LER BİTMEYECEK İNŞALLAH. HALA KIYMET BİLENLERİN OLDUĞUNU GÖRMEK BU ÜLKEDE........

Tatvanlı
Tatvanlı - 12 yıl Önce

Dün gece izmirden geldim..Ve dün gece Arkadaşlarıma iftara davetliydim.2 gün önce tlf geldi gecenin 3ü gibi Kardeşim neredesin özledik seni istanbullarda çık gel artık bak Çok değerli bir abimiz var senide Tanıştıralım istiyoruz.2güne ölmezsek ordayım dedim ve yetiştim istanbula iftara az kaldı kapı çaldı ben açtım ve üstteki fotonun sahibi Sami abimiz:) Ellerinde poşetlerle geldi.Tanıştık iftar hoş beş sohbet derken sahur vakti gelmiş yaptık taa ki sabah namazına kadar..''devamı var''

Tatvanlı
Tatvanlı - 12 yıl Önce

Çok güzel bir gece ve güzel abimizin sohbetleri.. İftar çay sohbet gülüşmeler latifeler kitap okuma sahur derken sabah namazı oldu.. Bitsin istemedik bu güzel abimizin sohbeti.. İnşaALLAH biz bir abi bildik oda bizi kardeş bilmiştir..
( Hucurat Suresi 10-Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah'tan korkup sakının; umulur ki esirgenirsiniz.)Böyle güzel bir abi kazanmak beni çok mutlu etti.Her daim Rabbim yardımcın olsun güzel abim.. Esselamu Aleykum

Harun Kaya
Harun Kaya - 12 yıl Önce

Sevgili hocamı resminden de olsa görmek ne güzel... bilgeliği olmasaydı nasıl yol alacaktık bilmiyorum... ne hoş bitirmişsiniz yazınızı... bal alıyor bal satıyor... Orhan Veli' nin bir şiirini hatırladım... şiirler yazıyorum... şiirler yazıp eskiler alıyorum... eskiler verip musikiler alıyorum... metal cızırtıları arasında musikimiz o bizim... Allah uzun ömür versin...

İbrahim KILIÇ
İbrahim KILIÇ - 11 yıl Önce

evet dayımın yüzünü unutmuştum taki resmini görene kadar :(

banner26