Şairlerin gözünden güpgüzel bir şair: Mürsel Sönmez

Ahmet Mercan, Süleyman Çelik, Adem Turan, Hüseyin Akın, İbrahim Tenekeci, Sıddık Ertaş, Suavi Kemal Yazgıç ve Resul Tamgüç, güpgüzel bir şairi, Mürsel Sönmez’i anlattı.

Şairlerin gözünden güpgüzel bir şair: Mürsel Sönmez

 

25 yıldır Türk şiirinin içinde soluk alıp veren Mürsel Sönmez’in 7. kitabı yakın bir zaman sonra Bir Nokta Kitaplığı’ndan çıkacak. Şairin Mansur Ahengi adlı bu kitabını heyecanla beklerken kendisini yakından tanıyan şair dostlarına da Mürsel Sönmez’i sorduk.Ahmet Mercan

Ahmet Mercan: “Göklere sırt veren bir şiirdir Sönmez”

Mürsel Sönmez'in şiirinin derununda duraksız yolculuğu haber veren, ateşe banmış çağrışımlar var. Aşkı en asi haliyle, devrimci ruh olarak yola çıkaran bu şiirin bir ucunda kadife, diğer ucunda çeliğin parlayan keskinliği. Hâsılı göklere sırt veren bir şiirdir "sönmez".

Süleyman ÇelikSüleyman Çelik: “Şiirinin duvarlarını ve havasını tamamen kendisi oluşturmuştur”

Mürsel Sönmez şiirinin ilk dönemleri daha yüksek sesli, daha meydanlara hitabeden bir yapı arzeder. Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum. Daha sonraki değişikliğe vurgu yapmak için ifade ediyorum. Zaten sonrasında; içten içe, yana yana kendine yol bulan bir şiire dönüşmüştür. İlk bakışta çok bireysel bir şiir gibi görünür fakat yanıltıcıdır bu. Bireysel olmaktan ziyade, bireyin evrensel duruşundan kaynaklanır. Mürsel Sönmez şiirini anlamak için köklü, temel kültürümüzle ve inancımızla sıkı sıkıya bir irtibatınızın olması gerekir. En azından temel tasavvuf bilgilerine sahip değilseniz, zaman zaman bu şiiri anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Saygıyla andığı Ustalar olabilir. Bu ustalar ona, yürüyüşünde yol göstericiler olmuştur muhakkak. Ne var ki, gerek biçimsel, gerekse öz olarak şiirinin duvarlarını ve havasını tamamen kendisi oluşturmuştur, diye düşünüyorum.Adem Turan

Adem Turan: “Her yüzyılda özünü koruyup saklayabilecek nitelikte bir şiir”

Mürsel Sönmez’i Kardelen dergisinden bu yana yolu ve yolculuğu sevmiş bir şair olarak tanımışımdır. Mürsel Sönmez, bu yanıyla hep mistik bir çağrışım alanı yaratmıştır bende. Bana göre Mürsel Sönmez, Hz. Ali’nin ‘dünyalık kaybettiğiniz şeyler adına üzülmeyin’ sözünün şiirini yazmaktadır. Ve bu şiir, her yüzyılda özünü koruyup saklayabilecek nitelikte bir şiir.

Hüseyin AkınHüseyin Akın: “Şuara Suresi’nin icazetinden geçmiş nadir şairlerdendir”

Mürsel Sönmez, bulunduğu ortama güç ve ümit katan bir isimdir. Tam bir coşku ve aşk adamıdır o. Onu hiçbir zaman yılgın ve bedbin görmedim. Piyasaya ve kara siyasaya hiç bulaşmadı. Hep temiz kaldı, savaşçı yüreğini hiç yitirmedi. Cüzler şiir kitabından beri tanırım şair Mürsel Sönmez’i. Şair olmak umurunda değildir, insan kalmak ve Müslümanca yaşamaktır en derin ülküsü. Onun dilinde daha bir anlaşılır hale gelir Gemuhluoğlu, Pakdil ve Karakoç kelimeleri. Yıllar önce şairin Epitaf şiir kitabına dair yazmıştım. Bir oturuşta tam altmış sayfa. Şiirin gerçekten bir samimiyet işi olduğunu anladım onun kaleminden. Bir inanç ve bir engeli aşma eylemi olduğunu anlamakta zorlanmamıştım. Ve bir de Pakdil’den alıntıladığı şu cümleyi hiç unutmam: “Sanat Tanrı’yla aramızdaki barikatları kaldırma eylemidir.” “Tütün küfesi” sırtında mı yüreğinde midir fark edemezsiniz. Dört bir tarafımızı marazi ve histerik şairlerin kapladığı bir ortamda “Şuara Suresi’nin icazetinden geçmiş nadir şairlerdendir” desem herhalde ne demek istediğim anlaşılır.İbrahim Tenekeci

İbrahim Tenekeci: “Temiz ve aziz olanın peşinden koşan derviş yürekli şair”

Mürsel Sönmez Ağabey'in bendeki karşılığı şudur: Temiz ve aziz olanın peşinden koşan derviş yürekli bir şair. O, her daim, İslamî ve insanî olanın peşindedir. Sadece eserlerini değil, hayatını da okunaklı sözler üzerine kurar. Darlığımızı gideren güzelliklerden biri de Mürsel Ağabey'in varlığıdır. Bir başına kalsa bile, geçidi beklemekten vazgeçmez.

Sıddık ErtaşSıddık Ertaş: “Onun şiiri mucize gibidir”

Mürsel Sönmez; aşkın, insanı ve evreni dönüştürücü gücünü keşfetmiş ve bunu şiirlerinin omurgası olarak ele almış önemli bir şairimizdir bana göre. Genelde sanatı, özelde şiiri ontolojik ve epistemolojik arayışın estetik bir aracı olarak görmektedir. Yazdıkları şiirlere tapan şairlerin tersine o, putlarını kendi elleriyle yaptıktan sonra dönüp putuna tapan biri olmadı hiç. Aslolan hayatımızı şekillendiren inanç paradigmamızdır. Şiir, bu anlamda inancın sözcüklerle ifade edilmiş formudur yalnızca.

Şiirlerindeki derin tasavvufî anlam aynı zamanda onun varlıkla kurduğu anlam biçimidir de. Öte yandan gelenekle temas kurduğu yer de tam olarak burasıdır. Mevlana ve İbn-i Arabî ile kurulan temas özellikle belirtilmelidir. Burada bir noktaya daha temas etmek gerekir: Onun için tasavvuf, şiirini zenginleştirebileceği malzeme alanı olmaktan çok yaşanılan bir (hal) durumudur. Çünkü o, yaşadığı şeyleri yazan; yazdığı şeyleri de yaşayan biridir.

Şiirleriyle niceliğin egemenliğine karşı savaşım verirken biçim ve biçem olarak da oldukça özgün metinler ortaya çıkarabilme başarısını gösterebilmiştir. Şiirlerindeki lirizm, yaşarkenki coşkunluğunun bir izdüşümüdür yalnızca. Mürsel Sönmez’de en çok ilgimi çeken şeyse zengin ve orijinal imgeleriyle zeka gerektiren alışılmamış bağdaştırmalarıdır. Onun şiiri mucize gibidir: ne zaman, ne ile karşılaşacağınızı kestiremezsiniz. Tıpkı hayat gibi…Suavi Kemal Yazgıç

Suavi Kemal Yazgıç: ““Sıcak, samimi bir şiiri var”

Mürsel Sönmez, isminin başında şair payesi olsun diye hırs yapmadan şiirler yazıyor. Kelimeleri nimet bilerek, onlarla "oynamadan" mısrayı haysiyet bilen bir hakikat yolcusu o. Hayatı ile şiiri arasında paralellik kurmak bile, söz konusu olan Mürsel Sönmez ise, yazdıklarıyla arasına mesafe koymak anlamına gelir. Sıcak, samimi ve sönmez bir şiiri var mürsel abinin.

Resul TamgüçResul Tamgüç: “Şiir geldi dayandı Allah’ın kapısına”

Bir şair olarak Mürsel Sönmez, daha doğrusu bir çok şey olarak Mürsel Sönmez’den bahsedebiliriz. Ama biraz durun, mutfaktan Mansur Ahengi adlı kitabı çıksın. Ben şimdiden muştuluyorum ki: Nihayet şiirimiz kaybettiği yolunu buldu. Şiir geldi dayandı Allah’ın kapısına.

 

Mahmut Feyzi Erdal soruşturdu

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 11:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zebercet
zebercet - 7 yıl Önce

Allah , cennetten sıkılan kulunu cennetine koymaz diyebilecek kadar güzel insan Mürsel Sönmez. Allah'la samimiyeti o kadar ki , neden şiiri de dayanmasın Allah'ın kapısına.

nazende
nazende - 7 yıl Önce

kurabilecegimden cok daha güzel cümleler kurulmus, bende hepsine ahenkle yürekten katiliyorum ,sabirsizlikla okumayi bekliyorum...muhabbet ve dua ile..

ne önemi var
ne önemi var - 7 yıl Önce

Mürsel sönmezin eşi ve çocukları onu çok ama çok sevmiş olmalıki ailesinin duaları şiirlerine ilham kaynagı olmuş şair şanslı çünki ailesinde mutlulugu bulamadıgını zannedip dişarda mutlu oldugunu zanneden nice şair bozumtuları bulunmakta mürsel sönmez nekadar dua etse azdır mevlasına

banner19

banner13